Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

BE-ja do të paguajë kompensim për grurin ukrainas me heqjen e ndalimit të importit

Foto: BGNES

Komisioni Evropian ofron një paketë masash dhe një këst të dytë të ndihmës financiare për zgjidhjen e situatës në tregun agrar në Bullgari, Poloni, Sllovaki, Hungari dhe Rumani, njoftoi Ministria e Bujqësisë. Masat kufizojnë importin e 4 produkteve nga Ukraina dhe një listë mallrash që do të jenë nën mbikëqyrje dhe do t’i shtohen ndalimit nëse është e nevojshme. Bisedimet me Brukselin vazhdojnë me sigurinë se vendimi përfundimtar do të merret brenda ditëve me pajtimin e të gjithë pjesëmarrësve në negociata. Ministria e Bujqësisë thekson se masat emergjente të Komisionit Evropian konfirmojnë qëndrimin bullgar për nevojën e ndërhyrjes së Brukselit për normalizimin e tregut në vendet më të prekura në afërsi të Ukrainës.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për fundjavën

Ditën e shtunë do të mbajë mot i vranët. Në shumë vende në Bullgarinë Perëndimore dhe Qendrore do të ketë reshje shiu, më të konsiderueshme në rajonet jugperëndimore dhe në malin Rodope. Vranësirat do të fillojnë të shpërndahen në mbrëmje nga..

botuar më 24-03-01 7.25.MD
Rumen Radev

Presidenti: Nuk mund të marrim vendime që përshkallëzojnë konfliktin në Ukrainë

Kreu i shtetit bullgar Rumen Radev mori pjesë në edicionin e tretë të forumit diplomatik në Antalia me ftesë të presidentit të Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan. Tema e ngjarjes ndërkombëtare është promovimi i diplomacisë si mjet për tejkalimin e..

botuar më 24-03-01 5.28.MD
Kornelija Ninova

Skandal në parlament për emigrantët e kthyer nga Gjermania në Bullgari

Grindje të ashpra në sallën plenare shkaktuan informacionet e paraqitura nga BSP për 23 emigrantë të cilët u kthyen me çarter nga Mëniku në Sofje më 8 shkurt të këtij viti.Sipas socialistëve, gjashtë nga të riatdhesuarit ishin "të dënuar me ligj,..

botuar më 24-03-01 3.37.MD