Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Mekanizmi për hetimin e Prokurorit të Përgjithshëm u miratua në lexim të parë nga komisioni ligjor në Asamblenë Kombëtare

Stoju Stoev
Foto: Tanja Millusheva

Komisioni Ligjor Parlamentar miratoi në lexim të parë ndryshimet që vendosin një mekanizëm për hetimin e Prokurorit të Përgjithshëm. Kryetari i komisionit, Stoju Stoev, tha se do të bëjë gjithçka që në mbledhjen e së premtes të Kuvendit Popullor të diskutohen tekstet.

Ndryshimet parashikojnë që një gjyqtar penal nga Gjykata e Lartë e Kasacionit të fillojë hetimin dhe të udhëheqë hetimet kundër kryeprokurorit ose zëvendësit të tij kur ka prova të mjaftueshme për një krim të kryer. Po ashtu, emërimi dhe shkarkimi i prokurorit të përgjithshëm do të pranohet me minimum 13 vota në vend të 17 votave aktuale.

“Nëse ky ligj do të ishte miratuar në kohën e duhur, nuk do të kishte një luftë si ajo që po e shohim tani”, komentoi ushtruesi i detyrës së ministrit të drejtësisë Krum Zarkov.

Në takim mori pjesë edhe prokurori i përgjithshëm Ivan Geshev, por heshti.

Më shumë nga rubrika

Në Studion e Parë të BNR-së do të dëgjohet muzikë vokale е vjetër

Ansambli vokal Cantanti DAI MONTI VERDI do të interpretojë mbrëmjen e sotme në Studion e Parë të Radios Kombëtare Bullgare muzikë arkaike nga artistë franko-flamandë, spanjollë dhe sllavo-lindorë. Koncerti i tij “De este a oeste” ("Nga Lindja deri..

botuar më 23-12-06 6.05.PD

Parashikimi i motit për 6 dhjetorin

Të mërkurën temperaturat minimale do të jenë nga minus 1 deri në 4°, pak më të ulëta do të jenë në veriperëndim, në Sofje - deri në 2°. Gjatë ditës moti do të jetë me vranësira dhe me reshje shiu. Në Bullgarinë Veriperëndimore dhe në zonat malore..

botuar më 23-12-05 6.15.MD
Ylva Johansson

Komisionerja evropiane Ylva Johansson: Bullgaria dhe Rumania duhet të bëhen pjesë e Shengenit që në vitin 2023

"Nuk heq dorë nga synimi im që Bullgaria dhe Rumania të bëhen pjesë e Shengenit akoma këtë vit, tha komisionerja evropiane për punë të brendshme Ylva Johansson para takimit të sotëm të Këshillit të BE-së, njoftoi korrespondentja e BNR në Bruksel,..

botuar më 23-12-05 5.51.MD