Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kuvendi Popullor zgjedh një qeveri të re

Foto: BTA

Kryetari i Kuvendit Popullor, Rosen Zheljazkov, thërret sot një mbledhje të jashtëzakonshme me tri pika – zgjedhjen e kryeministrit, miratimin e strukturës së Këshillit të Ministrave dhe zgjedhjen e Këshillit të Ministrave, njoftoi qendra e shtypit e Parlamentit. Kandidati për kryeministër Nikollaj Denkov dje e ktheu mandatin e dytë hulumtues të përfunduar, ndërsa presidenti Rumen Radev nënshkroi dekretin për votim të propozimeve të kabinetit "Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike".

“Bullgaria ka nevojë për institucione dhe politikanë që drejtohen në punën e tyre realisht nga interesat e popullit bullgar, që punojnë për sigurinë, drejtësinë dhe kundër korrupsionit, siç e presin të gjithë qytetarët e nderuar bullgarë, që forcojnë sovranitetin e vendit dhe punojnë për thellimin e integrimit tonë evropian”, tha kreu i shtetit.

Më shumë nga rubrika

Svetllana Tihanovska

Liderja e opozitës bjelloruse, Svetllana Tihanovska, është për vizitë në Bullgari

Liderja e opozitës bjelloruse, Svetllana Tihanovska, e cila jeton në mërgim, është për vizitë në vendin tonë. Në një intervistë për BNR, ajo tha se dëshiron që populli bullgar të dijë për luftën e bjellorusëve kundër regjimit të presidentit Aleksandër..

botuar më 24-03-05 2.49.MD
Veselin Mitov

Mbyllja e termocentraleve do të lërë pa punë 120 000 persona

120 000 persona të punësuar në prodhimin e energjisë elektrike nga qymyri janë në rrezik të humbasin punën dhe të emigrojnë, kanë paralajmëruar ekspertët e Konfederatës së Punës “Podkrepa”. Me rastin e Marrëveshjes së Gjelbër, sindikalistët..

botuar më 24-03-05 10.34.PD
Portret i Vasill Levskit nga viti 1987, piktore: Ruska Marinova

Koncert bamirësie për ndërtimin e një monumenti të Vasill Levskit në Burgas

Sot, 4 mars, në qytetin e Burgasit do të mbahet një koncert bamirësie me qëllim ndërtimin e monumentit të Vasill Levskit . Koncerti organizohet nga fondacioni "Bullgarët krenarë", i cili ka marrë përsipër ngritjen e monumentit të heroit kombëtar..

botuar më 24-03-04 6.50.PD