Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ne bregdet

23
Foto: BTA

Në kulmin e stinës së verës, pushimet më të dëshiruara janë në breg të detit, për të cilin pothuajse çdo familje bullgare përpiqet të ndajë kohë dhe para.

Bregdeti bullgar i Detit të Zi ofron mundësi të ndryshme për pushim, aktivitete sportive, turizëm kulturor dhe vizitë atraksionesh natyrore.

Burgas

Plazhi Alepu

Pomorie

Shën Vllasi

Lexoni më shumë:

Foto: BTA

Më shumë nga rubrika

Në “Festën e Bozës” në Radomir

Pak ditë më parë në Radomir u mbajt për vitin e radhës Festa e Bozës. Ky qytet, i cili ndodhet më pak se 50 kilometra në jugperëndim të Sofjes, njihet mbi të gjitha për pijen ballkanike të përgatitur me mjeshtëri, e njohur dhe e dashur pothuajse në të..

botuar më 22-10-14 3.56.MD

Mbushen 95 vjet nga ndërtimi i një prej kryeveprave arkitekturore të Sofjes së Vjetër

Gjatë vitit 2022 shënohen 110 vjet nga konkursi ndërkombëtar i projektimit arkitektonik dhe 95 vjet nga ndërtimi i një prej kryeveprave arkitekturore të Sofjes - godina ku sot ndodhet Ministria e Bujqësisë.  Ndërtesa në stilin neo-barok është..

botuar më 22-10-07 2.23.MD

Festivali i pjellorisë në Kjustendill

Në Kjustendill u mbajt festivali tradicional dhe emblemë e qytetit nën Hisarllëk "Festa e Pjellorisë". Dhjetëra fermerë, kompani, shoqata, bashki dhe vatra kulturore morën pjesë në edicionin e 15-të të festës me moton “Gjithçka që..

botuar më 22-09-26 2.04.MD