Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ne bregdet

23
Foto: BTA

Në kulmin e stinës së verës, pushimet më të dëshiruara janë në breg të detit, për të cilin pothuajse çdo familje bullgare përpiqet të ndajë kohë dhe para.

Bregdeti bullgar i Detit të Zi ofron mundësi të ndryshme për pushim, aktivitete sportive, turizëm kulturor dhe vizitë atraksionesh natyrore.

Burgas

Plazhi Alepu

Pomorie

Shën Vllasi

Lexoni më shumë:

Foto: BTA

Më shumë nga rubrika

Bullgaria në një përqafim me borë

Reshjet e dendura të borës dhe erërat e forta uragane më 25 dhe 26 nëntor e ndërlikuan situatën në mbarë Bullgarinë. Gjysmë milion familje kanë mbetur pa energji elektrike, në disa vende ka pasur edhe ndërprerje të furnizimit me ujë. Për..

botuar më 23-11-27 3.59.MD

Fshati Orehovo – ajri kristal i pastër dhe ngjyrat e vjeshtës në zemër të Rodopeve Perëndimore

E vendosur në pjesën perëndimore të malit Rodopa  në komunën e qytetit  Çepellare , fshati piktoresk Orehovo është ndër vendbanimet më të preferuar për t’u vizituar në malin Rodopa. Ndodhet 60 km në jugperëndim të qytetit Plovdiv dhe rreth 200..

botuar më 23-10-24 2.07.MD

Pamje mahnitëse nga maja Çerni Vrëh

Banorët e Sofjes dhe mysafirët e kryeqytetit bullgar janë “të privilegjuar” me një mal që ngrihet aty pranë qytetit. Në më pak se 30 minuta, me ndihmën e teleferikut “Simeonovo-Aleko” dhe dy teleferikët e tjerë “Vitoshko Lale 1” dhe “Vitoshko Lale..

botuar më 23-09-26 6.43.MD