Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ne bregdet

23
Foto: BTA

Në kulmin e stinës së verës, pushimet më të dëshiruara janë në breg të detit, për të cilin pothuajse çdo familje bullgare përpiqet të ndajë kohë dhe para.

Bregdeti bullgar i Detit të Zi ofron mundësi të ndryshme për pushim, aktivitete sportive, turizëm kulturor dhe vizitë atraksionesh natyrore.

Burgas

Plazhi Alepu

Pomorie

Shën Vllasi

Lexoni më shumë:

Foto: BTA

Më shumë nga rubrika

Fshati Jagodina - platforma panoramike “Orllovo Oko”

Një pamje mahnitëse zbulohet nga platforma panoramike “Orllovo Oko” (Sy Shqiponjë) në malin Rodopa. Atraksioni i njohur është një platformë që ndodhet në një shkëmb mbi fshatin Jagodina, në një lartësi 1500 m mbi nivelin e detit...

botuar më 23-08-21 1.25.MD
Ujëvara Skalovitec

Freski pranë ujëvarës

Në ditët e nxehta të verës, pjesët e poshtme të malit të Rillës ofrojnë freski dhe pamje të bukura për turistët. Nëse ndodheni në zonën e fshatit Kostenec, mund të bëni një shëtitje përgjatë Eko-Shtegut "Ujëvara e Skalovitecit" me gjatësi..

botuar më 23-07-20 12.22.MD

Në festivalin e skulpturave të rërës në Burgas

Edhe këtë verë në parkun “Liqeni” po zhvillohet Festivali i Skulpturave të Rërës. Këtë vit tema e eventit janë personazhet e komikëve dhe filmave të preferuar. Disa nga punimet janë imazhet e serisë së filmave Harry Potter, Bukuroshja dhe Bisha dhe..

botuar më 23-07-11 2.15.MD