Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ne bregdet

23
Foto: BTA

Në kulmin e stinës së verës, pushimet më të dëshiruara janë në breg të detit, për të cilin pothuajse çdo familje bullgare përpiqet të ndajë kohë dhe para.

Bregdeti bullgar i Detit të Zi ofron mundësi të ndryshme për pushim, aktivitete sportive, turizëm kulturor dhe vizitë atraksionesh natyrore.

Burgas

Plazhi Alepu

Pomorie

Shën Vllasi

Lexoni më shumë:

Foto: BTA

Më shumë nga rubrika

Krishti u ringjall!

Mijëra laikë në mbarë vendin mirëpritën Ngjalljen e ndritur të Krishtit dhe morën pjesë në shërbesat festive. Kulmi i festimeve ishte shërbesa hyjnore e kryesuar nga Shenjtëria e Tij Patriku Bullgar Neofit në tempullin "Shën Aleksandër Nevski" në..

botuar më 23-04-16 3.38.MD

Në pritje të Pashkëve

Java e Madhe filloi. Të krishterët ortodoksë në Bullgari po përgatiten ta mirëpresin Ngjalljen e ndritur të Krishtit. Përveç përgatitjeve të tjera, shumë qytete janë transformuar për festën, duke organizuar pazare arti dhe punëtori për të bërë..

botuar më 23-04-10 4.15.MD

Shkëmbinjtë e Bellogradçikut – një fenomen i jashtëzakonshëm natyror dhe vend i preferuar për turizëm

Shkëmbinjtë pranë qytetit Bellogradçik janë ndër fenomenet natyrore më të pazakonta dhe më të bukura jo vetëm në Bullgari, por edhe në botë. Ata gëzojnë turistë të shumtë, sidomos në stinën e verës, kur aty mbahet edhe një..

botuar më 23-03-31 11.23.MD