Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Konferencë përfundimtare prezanton rezultatet e projektit evropian të kontrollit të fakteve

Foto: arkiv

Në Shtëpinë e Evropës në Sofje, më 8 gusht do të mbahet konferenca finale kushtuar vendit të zhanrit “kontrolli i fakteve” në programet moderne radiotelevizive. Rezultatet e projektit, me theks në reportazhet dhe hetimet gazetareske, të prodhuara dhe të shpërndara në internet me hashtag #factcheckEI_BNR, do të prezantohen në fillim të konferencës nga drejtoresha e Institutit Evropian, Lubov Panajotova. Drejtori i Përgjithshëm i BNR-së, Milen Mitev, dhe një përfaqësues i menaxhmentit të Fondit Evropian për Media dhe Informim do të flasin për rëndësinë e fakteve të verifikuara dhe të besueshme në luftimin e dezinformatave.

Një vit më parë, Radioja Kombëtare Bullgare, Instituti Evropian dhe Fondi Evropian i Medias dhe Informacionit (European Media and Information fund) bashkuan forcat në projektin “Kontrolli i fakteve të radios pilot për një mjedis mediatik më të besueshëm”. Në të morën pjesë 40 gazetarë të radios publike nga i gjithë vendi.Më shumë nga rubrika

Në Manastir, Shkup dhe Strumica paraqesin mundësitë për studime në Bullgari

Takimi informativ për promovimin e arsimit të lartë bullgar në Maqedoninë e Veriut do të mbahet më 9 shkurt në Manastir, më 10 shkurt në Shkup dhe më 11 shkurt në Strumicë. Takimi me të rinjtë që dëshirojnë të vazhdojnë shkollimin në Bullgari..

botuar më 24-02-09 1.51.MD
Kisha „San Paolo alla Regola“

Prifti Ivan nga Roma: Bullgarët jashtë vendit kanë nevojë ta ndjejnë kishën si familje

Ndër bullgarët në Romë, Prof.dr. Ivan Ivanov njihet si At Ivan ose Padre Xhovani. Profesori e ndan kohën e tij mes Sofjes, ku është pedagog në Fakultetin Teologjik të Universitetit të Sofjes, dhe Qytetit të Përjetshëm, ku udhëheq shërbimet në të..

botuar më 24-02-09 7.30.PD

Për herë të parë Bullgaria merr pjesë në Panairin e Librit në Londër

"Një arritje e re për letërsinë bullgare dhe kulturën bullgare!" – Kështu Instituti Bullgar i Kulturës në Londër e bëri të ditur lajmin për pjesëmarrjen e vendit tonë në Panairin e Librit në Londër 2024 (London Book Fair 2024).Ekspozita, në të cilën..

botuar më 24-02-08 9.01.PD