Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Konferencë përfundimtare prezanton rezultatet e projektit evropian të kontrollit të fakteve

Foto: arkiv

Në Shtëpinë e Evropës në Sofje, më 8 gusht do të mbahet konferenca finale kushtuar vendit të zhanrit “kontrolli i fakteve” në programet moderne radiotelevizive. Rezultatet e projektit, me theks në reportazhet dhe hetimet gazetareske, të prodhuara dhe të shpërndara në internet me hashtag #factcheckEI_BNR, do të prezantohen në fillim të konferencës nga drejtoresha e Institutit Evropian, Lubov Panajotova. Drejtori i Përgjithshëm i BNR-së, Milen Mitev, dhe një përfaqësues i menaxhmentit të Fondit Evropian për Media dhe Informim do të flasin për rëndësinë e fakteve të verifikuara dhe të besueshme në luftimin e dezinformatave.

Një vit më parë, Radioja Kombëtare Bullgare, Instituti Evropian dhe Fondi Evropian i Medias dhe Informacionit (European Media and Information fund) bashkuan forcat në projektin “Kontrolli i fakteve të radios pilot për një mjedis mediatik më të besueshëm”. Në të morën pjesë 40 gazetarë të radios publike nga i gjithë vendi.Më shumë nga rubrika

Fëmijët thurin verore në muzeun më të ri në Kazanllëk "Ahinora"

Gjatë fundjavës, të vegjlit nga qyteti i Kazanllëk mund të marrin pjesë në punëtorinë e Veroreve (Martenici), të organizuar nga muzeu më i ri në Kazanllëk "Ahinora", i cili është degë e Galerisë së Arteve të qytetit. Mikpritësit ftojnë të gjithë fëmijët..

botuar më 24-02-24 9.15.PD

Dy vjet pas fillimit të luftës në Ukrainë – po rritet numri i skeptikëve

Kanë kaluar dy vjet nga ai mëngjes shkurti i vitit 2022, i cili ndryshoi jetën në Evropë dhe më gjerë dhe bëri një ridemensionim të marrëdhënieve në një sërë sferash midis Botës dhe Federatës Ruse. Megjithatë, në rreshtat e mëposhtëm, nuk do të..

botuar më 24-02-24 7.30.PD

Pikturat digjitale të një gruaje bullgare u ulën 384 000 km larg Tokës

Dy piktura digjitale të artistes bullgare Sillvija Stratieva zbarkuan në Hënë, të transportuara nga anija kozmike “Odiseu”. Ato janë pjesë e projektit “Kodi i Hënës”, tha ajo për Faktor.bg. Anija kozmike “Odiseu”, e ndërtuar dhe e operuar nga..

botuar më 24-02-23 12.41.MD