Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Teodosij Spasov dhe kuinteti i tij vizitojnë bullgarët në SHBA

Foto: FB / Theodosii Spassov

“Teodosij Spasov Folk Quintet” ndodhet në turne në SHBA dhe Kanada. Ftesa është nga Ambasada e Bullgarisë në SHBA, me rastin e 120 vjetorit të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike mes dy vendeve.

Koncertet në periudhën 24 shtator – 6 tetor përfshijnë tetë qytete – Çikago, Detroit, Nju Jork, Pitsburg, Toronto, Otava, Uashington dhe Boston.

Më 27 shtator, fyelltari bullgar me famë botërore dhe muzikantët e formacionit të tij folklorik do të luajnë në Hungarian House.

Lexoni më shumë:

Redaktore: Diljana Traçeva

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Më shumë nga rubrika

"Nëse nesër nuk ka sot"

Dy nga yjet më të mëdhenj të muzikës pop bullgare - Miro dhe Maria Ilieva - regjistruan këngën e tyre të parë së bashku, të titulluar "Nëse nesër nuk ka sot". Të dy thonë se krijimi i saj ka ndodhur krejt natyrshëm dhe në vetëm pak ditë. Dëshira e..

botuar më 23-11-29 8.40.PD

DW tregon në fokus bullgaren Vivi Vasileva

Njihuni me yllin e perkusioneve - Vivi Vasileva. Kështu nis video-historia e shkurtër e Deutsche Welle-s për bullgaren 29-vjeçare, e cila në fillim të vitit u bë perkusionistja e parë me çmimin prestigjioz me emrin e kompozitorit dhe dirigjentit..

botuar më 23-11-25 10.15.PD

"Konkurrent" mbledh hitet rock dhe këngët e reja në albumin e tyre të dhjetë "Në rrugën e vështirë"

Është gati albumi i dhjetë jubilar i rock-grupit "Konkurrent", i titulluar "Në rrugën e vështirë". Disku përmban 11 versione të incizuara në studio dhe 3 performanca "live" bonus të këngëve ikonike të grupit: "Jepmë kohë", "Mama" dhe "Ëndrra e..

botuar më 23-11-24 8.45.PD