Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rikthehet në kryeqytet festivali “Ditët e Sfidave”

Foto: predizvikatelstva.com

Banorët dhe mysafirët e kryeqytetit do të mund të shikojnë një sërë filmash emocionues kushtuar aventurës, sporteve në natyrë, artit dhe muzikës. Në periudhën 5-7 dhjetor, kinemaja Lumiere pret edicionin e 18-të të festivalit të kryeqytetit për kinemanë aventureske, turizmin, ekologjinë dhe stilin e jetës aktive “Ditët e Sfidave”.

I ftuar special është amerikani Conrad Anker, i cili ka ngjitur Himalajet dhe Karakorumin dhe ka pushtuar Antarktidën. Në kuadër të festivalit do të ketë takime me tre aventurierë të tjerë. Këta janë producenti dhe operator i pavarur Guillaume BROUST - një operator me mbi 20 vjet përvojë, më shumë se 200 projekte dhe çmime të shumta, Gerhard Czerner - një gazetar që krijon materialet e tij duke udhëtuar me biçikletë në disa nga pikat më të bukura të planetit dhe më të vështira për t’u eksloruar, David Chambre - bashkautor i botimit kult për alpinizmin modern "Piolets d’or - The Oscars in Alpinism". Ai do të vizitojë Sofjen me rastin e prezantimit të botimit të parë bullgar të librit.

Foto: predizvikatelstva.com

Përktheu në shqip dhe publikoi: Kostandina Bello

Më shumë nga rubrika

Rene Karabash

Ka një interes të madh jashtë vendit për romanin "Burrnesha" të artistes bullgare Rene Karabash

Romani i Rene Karabash - "Burrnesha" korr suksese në Francë dhe Amerikë. Në fund të vitit 2023, përkthimi në frëngjisht i librit fitoi çmimin e përkthimit të Klubit Francez PEN. Përkthimi në anglisht, i bërë nga Izidora Angel, fitoi çmimin për..

botuar më 24-02-26 8.05.PD

Ekspozita multimediale për Sirak Skitnik e BNR-së po viziton Bratisllavën

Më 22 shkurt në Bratisllavë do të prezantohet ekspozita virtuale “Të pyesim Sirakun – 140 vjet nga lindja e Sirak Skitnik”. Ekspozita, një punë e profesorit të Akademisë Kombëtare të Arteve, Prof. Bojan Dobrev si dhe një ekip nga programi Hristo Botev,..

botuar më 24-02-22 7.20.PD

Margarita Stojkova fitoi çmimin e “Yllit në Ngritje” të Berlinales

Margarita Stojkova është ndër dhjetë yjet në ngritje të Berlinales. Ajo u nderua në festivalin prestigjioz të filmit evropian për rolin e saj në filmin e Jana Titova "Diada". Çmimi është nën programin “Shooting Stars” (Yje në ngritje) të organizatës..

botuar më 24-02-20 4.20.MD