Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në muajin maj, klima e biznesit shënoi një përmirësim prej 0.6 pikësh

Foto: arkiv

Në muajin maj, situata ekonomike në vend është përmirësuar për të dytin muaj radhazi. Përmirësim ka pasur në tregtinë me pakicë, ndërtim dhe shërbime, por ka pasur rënie në industri. Në ndërtim, industri dhe në sektorin e shërbimeve nuk pritet ndryshim i çmimeve për 3 muajt e ardhshëm, ndërsa shitësit me pakicë parashikojnë një rritje të lehtë, sipas Institutit Kombëtar të Statistikave. Treguesi i përgjithshëm i klimës së biznesit në muajin maj është rritur me 0.6 pikë krahasuar me muajin prill, kur është rritur gjithashtu me 1.8 pikë. Klima e biznesit për të pestin muaj radhazi që nga fillimi i vitit 2024 mbetet mbi mesataren afatgjatë dhe tashmë është 25.4%. Kompanitë industriale kanë probleme me sigurimin e porosive, kompanitë e ndërtimit po ankohen për rritjen e çmimeve të materialeve dhe klientët – për probleme lidhur me pagesat. Ndërkohë, shitësit me pakicë janë optimistë për shitjet, sipas një sondazhi të zhvilluar ndër menaxherët.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Godina e BNB-së

BNB njoftoi ulje të re të normës kryesore të interesit

Banka Kombëtare Bullgare (BNB) njoftoi se do të ulë normën kryesore të interesit në 3.63 për qind nga 1 korriku. Në maj dhe qershor, norma e interesit ishte 3.78%. Bullgaria është në një bord valutor dhe vlera e levit bullgar është e fiksuar ndaj..

botuar më 24-07-01 9.27.PD
Georgi Kadiev

Georgi Kadiev nga e “Majta”: “Më mirë pres që të hyjmë në Eurozonë në vitin 2027”

Derisa të ardhurat mesatare të popullsisë të arrijnë 80% të mesatares evropiane, nuk duhet të hyjmë në Eurozonë. Së bashku me të shkon edhe inflacioni dhe duhet të ketë një rezervë. Këtë e deklaroi para BNR, Georgi Kadiev, ish-zëvendësministër i..

botuar më 24-06-27 2.48.MD

Bullgaria ende nuk i plotëson kriteret për eurozonën

Bullgaria plotëson 3 nga kriteret e Mastrihtit për anëtarësim në eurozonë, por ende nuk i përmbush objektivat e stabilitetit të çmimeve dhe inflacionit, sipas një raporti të Komisionit Evropian, transmeton BTA. Bullgaria nuk i plotëson ende..

botuar më 24-06-26 2.57.MD