Boksierja bullgare Daisy Lang me një titull të ri botëror

Në një ceremoni zyrtare në Sallën e Famës në San Francisco, SHBA, kampionia e trefishtë botërore e boksit, bullgarja Desisllava Kirova, e cila është e njohur si Daisy Lang, mori titullin e radhës botëror. Ajo u dekorua si bullgarja e parë – kampione..

botuar më 19-09-04 3.06.MD
Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov në gjysmëfinalet e US Open

Tenisti bullgar Grigor Dimitrov arriti një nga triumfet e tij më të mëdha në karrierë në ndeshjen e çerekfinaleve të Kampionatit të hapur të SHBA-së të tenisit, duke mposhtur Roger Federer në pesë sete me rezultat 6-3, 4-6, 6-3, 4-6, 2-6. Për..

botuar më 19-09-04 9.36.PD
Ivet Lalova-Collio

Tituj ballkanikë për Ivet Lalova-Collio dhe Tihomir Ivanov

Kampioni në Universiadën në Itali gjatë korrikut të këtij viti Tihomir Ivanov fitoi gjithashtu një titull në kërcimin së larti në Ballkaniadën në qytetin bullgar Pravec (Bullgari Perëndimore), duke arritur rezultat 2.27 metra. Vrapuesja Ivet..

botuar më 19-09-03 3.30.MD

Katrin Gemkova u bë kampionia botërore e sparringut në Taekwondo ITF

Kampionia evropiane për vitet 2018 dhe 2019 Katrin Gemkova u bë kampionia botërore ndër adoleshentet në disiplinën sparring në Kampionatin e 21-të botëror të taekwondo-së ITF. Ajo mposhti rivale nga Koreja, Rusia, Greqia dhe Estonia. Në..

botuar më 19-09-02 6.13.MD
Gabriella Antova

17-vjeçarja Gabriella Antova mbuloi normën ndërkombëtare të mjeshtrit të shahut për meshkuj

Shahistja 17-vjeçare Gabriella Antova, e cila është mjeshtre ndërkombëtare mbuloi normën e vet të dytë ndërkombëtare për femra dhe atë të parë për meshkuj. Kjo u bë në turneun e 21-të “Sants” në Spanjë, ku konkurruan 346 shahistë nga 43..

botuar më 19-09-02 3.55.MD
Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov u klasifikua për çerekfinalet e Kampionatit të Hapur të SHBA-së

Tenisti bullgar Nr. 1 Grigor Dimitrov u klasifikua për herë të parë në karrierën e tij në çerekfinalet e US Open. Në ndeshjen e tij të raundit të katërt bullgari fitoi me 7:5, 6:3, 6:4 kundër australianit Alex de Minaur. 28-vjeçari Dimitrov luajti..

botuar më 19-09-02 10.49.PD
Tihomor Ivanov

Atleti bullgar Tihomir Ivanov zuri vendin e tretë në Ligën e Diamantit

Atleti më i mirë bullgar në kërcimin së larti Tihomir Ivanov zuri vendin e tretë prestigjioz në finalet e tij të para të Ligës së Diamantit. Bullgari barazoi rekordin e vet për këtë stinë prej 230 centimetrash në turneun në Cyrih. Paraqitja e mirë e..

botuar më 19-08-30 5.11.MD

Bullgari Atanas Gollomeev u bë pjesë e Sallës së Famës së Basketbollit

Në një ceremoni festive   në Pekin, e cila paraprin fillimin e kampionatit botëror të basketbollit për meshkuj, bullgari Atanas Gollomeev qe i futur në Sallën e Famës së Basketbollit. Në ceremoni ai qe prezantuar si një nga lojtarët me një ndikim..

botuar më 19-08-30 11.53.PD

Skuadra Lludogorec hyri në fazën e grupeve të Ligës Evropa

Kampioni i futbollit i Bullgarisë Lludogorec u klasifikua për herë të katërt në fazën e grupeve të Ligës Evropa, pasi përfundoi barazisht   2:2 ndeshjen me kampionin slloven Maribor, në terrenin e tyre. Takimi i parë midis të dyja skuadrave, i..

botuar më 19-08-30 11.00.PD

Dimitrov u klasifikua për rrethin e tretë të US Open

Bullgari Grigor Dimitrov u klasifikua për rrethin e tretë të US Open pa luajtur kundër kroatit Borna Çoriç, i cili për shkak të një traume refuzoi pjesëmarrje në turne. Dimitrov i cili në këtë moment është i 78 në ranglistën botërore ka arritur..

botuar më 19-08-29 11.33.PD