Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Старши икономистът Петър Ганев: Сайт пресмята, че българинът над половин година работи за държавата

-  Каква информация можем да получим от сайта? Става въпрос за данъци, но кои конкретно?

-  Всяка година около бюджета си говорим за това колко му излизат на българина публичните разходи и ние винаги сме правили тази обобщена сметка, която за следващата година показва 5 140 лева на всеки един българин. Това, което сега направихме е един специализиран сайт, който може да покаже лично на всеки един човек на база на неговите доходи и на база на неговото потребление, в това число и на акцизни стоки, точно колко той дава под форма на данъци и осигуровки и как тези пари се разпределят в бюджета, т.е. тази разходна бележка може да бъде изведена в личен план. Така че сайта е „колко давам”.

-  Всеки ще може да си изчисли чрез това индивидуализирано приложение, но за да представим как работи сайта да започнем със средната  работна заплата. Доколкото си спомням тя като че ли беше 915 лева за четвъртото тримесечие? Ако имате сега компютър пред себе си може ли да ги въведете 915 лева и да видим какви средства от тях ще отидат към хазната?

-  След въвеждането им автоматично се изчисли, че разходите за работодателя се 1 078 лева, тъй като знаете, че той също плаща осигуровки върху тази заплата, които се начисляват отгоре, но при брутна заплата от 915 лева общо взето удръжките или вноските на работодател и работник са в рамките на 361 лева, което на година вече се натрупва 4 300 лева, платени при получаване на заплата. Всъщност това е и най-голямата тежест. Обикновено около 2/3 от всички данъци, които плащаме, ги плащаме още когато получаваме своята заплата, тъй като осигуровките съвсем не са ниски. Около 36-37 %, там някъде е тежестта около труда.

-  По-нататък къде води сайта?

-  Сега вече отиваме към акцизните стоки – цигарите, които са една от най-тежко обложените стоки.

-  Ако пушим половин кутия на ден, то само от нея данъците от акцизи на месец ще са около 60 лева. Над 80 % от цената на една кутия цигари отива за данъци и акцизи. На същото място имаме 3-4 въпроса – за употребата на алкохол. На следващото място е горивото. Един резервоар на месец - 50 литра бензин, това са около 52 лв. Данъци и в крайна сметка от тази заплата ни остават 505 лева. И последният въпрос всъщност на сайта е каква част от тези 505 лева, които ни остават употребяваме и каква част спестяваме. Тъй като българина спестява, предлагам да приемем за спестени 50 лева, което означава, че ще похарчим 455 лева.

-  И сме наполовината от това, с което тръгнахме – 915 лева. Какви изводи правите от това и на базата на другите анализи, които със сигурност знам , че разполагате ?

-  Това, което показва тази проста сметка е, че данъчната тежест е около 49 %. Половината от това, което изработваме отива в държавата. Разбира се ако го сравняваме с Европа ще видим, че на места има и по-високи стойности. Оказва се, че имаме един мит за ниски данъци. При този най-обикновен случай докарахме данъчната тежест до 50 %, като тук не сме вкарали например общински данъци, някои такси, които се плащат и са неизбежни, така че данъчната тежест на работещите ще прескочи и 50 %. Това обаче е разбираемо, тъй като имаме 3 милиона работещи, които издържат 2 милиона пенсионери.

-  Всяка година изчислявате „Ден на свобода от правителството”, през 2017-та пак ли ще е към месец май?

-  Още не сме го изчислили, тъй като чакахме приемането на бюджета, но най-вероятно ще е в началото  на месец май, обикновено там някъде се пада. Този ден много зависи от икономиката, от брутния вътрешен продукт. През последните месеци имаше няколко ревизии, дори скандал покрай бюджета за това коя е реалната цифра за БВП и вярната прогноза за следващата година. Покрай тези ревизии може да има някаква промяна от няколко дни напред или назад, но видяхме, че при примера с работещия българин това е половината доход, което означава, че той би работил до края на юни или дори до началото на юли.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мариян Карагьозов

Мариян Карагьозов: Не виждам основание да се твърди, че в Турция има предпоставки за гражданска война

След ареста на опозиционния политик Екрем Имамоглу в сряда, в Турция отново се проведоха масови демонстрации в негова защита. Събралите се на протеста в Истанбул са били 300 000, протести се състояха и в Анкара, Измир и Трабзон. В Истанбул, чийто кмет е Имамоглу, полицията приложи лютив спрей и гумени куршуми срещу протестиращите. Хората..

публикувано на 22.03.25 в 14:24

Schmier (DESTRUCTION): Дори и най-добрите губят ума си, когато станат твърде могъщи

Интервю с Schmier (DESTRUCTION) DESTRUCTION са една от бандите, които поставят основите на немския траш метъл заедно със SODOM и KREATOR в началото на 80-те години на миналия век . И вече 40 години Schmier и компания пазят завета. Преди дни DESTRUCTION издадоха новия „Birth of Malice“. Добър повод за специалното интервю, което Schmier даде за..

публикувано на 22.03.25 в 14:10
Емил Радев

Емил Радев ЕНП/ГЕРБ: ЕС се оказа неподготвен за войната в Украйна, едва ли отбранителният ни капацитет ще е готов до 2030-та година

Според евродепутатът от ЕНП и ГЕРБ Емил Радев, Европа е силна в икономически и социален аспект, но във външната политика, особено в контекста на последните геополитически събития, е пренебрегнат фактор. В обзорното предаване на Радио Варна „Позиция", той заяви, че това особено си е проличало при преговорния процес за евентуалния мир в Украйна,..

публикувано на 22.03.25 в 14:07

Да продадеш всичко, за да обиколиш света с лодка - историята на Иво, Мира и Мая от "The Life Nomadik"

Свобода и морска шир. Необвързаност с битовизми и бързане за работа. Смелост и наслада от нови преживявания, срещи и пътешествия до различни кътчета на света. Всичко това е не само мечта, но и осъществена цел за Иво, Мира и дъщеря им Мая от "The Life Nomadik". Семейството, заедно със своя катамаран "Фата Моргана", обикалят света напук на рутината и..

публикувано на 21.03.25 в 08:00

Rural Murals – "Spirit of a Place"

Проекът Rural Murals – "Spirit of a Place" изследва и поддържа спомените, пропити в домовете, които изчезват в миналото. Историята започва в почти изоставената махала Любница на ихтиманското село Мухово. Там е имало воденици, глинени работилници, ковачници, училище, църква… Една по една къщите потъват в гората. Преди години Крум Балджийски с..

публикувано на 20.03.25 в 07:05
Велислав Величков

Велислав Величков: Пеевски е лидерът на управляващата опозиция

Делян Пеевски е лидерът на управляващата опозиция. Той не е излизал от властта при всички управления на ГЕРБ. Това коментира адвокат Велислав Величков от инициативата "Правосъдие за всеки" и допълни, че още от съставянето на кабинета "Желязков" той и колегите му са дали тази титла на председателя на ДПС - Ново начало. Според Величков зависимостта на..

публикувано на 19.03.25 в 08:15

Адвокат Антоан Атанасов: Измамите в интернет са комплексни и трудни за проследяване

Спонсорирани публикации в социалните мрежи, в които със снимка на касова бележка се продават стоки от името на известни вериги, са сред най-честите измами в интернет. Те предимно се публикуват от профили на хора с чуждестранни имена, на перфектен български, и по всяка вероятност с помощта на изкуствен интелект. Под постовете винаги има коментари с..

публикувано на 18.03.25 в 08:30