Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

”Микропластмасите в храната - заплаха на настоящето”

Снимка: БГНЕС

"Липсват специалисти по органична химия, които да изследват съдържанието на микроотпадъците в морските организми, с които се храним. Затова нямаме конкретни данни за размера на замърсяването. Макроотпадъците са доста обилни, оттам косвено можем да съдим, че и микроотпадъците (основно пластмаси) са в завишени количества. Попадайки в нашия организъм, те се разграждат в него и отделят диоксини, които са канцерогенни". Затова алармира доц. Валентина Тодорова, р-л секция ”Биология и екология на морето” в Института по океанология към БАН. Тази заплаха е осъзната в световен мащаб, но изследванията за тези отпадъци изискват висока технологична обезпеченост. 

България като държава не може да разчита само на външно финансиране по проекти. Необходимо е да се вдигне процентът на БВП за научни изследвания. 70% от изследователската работа на учените от Института по океанология през последните 10 г. се финансира по проекти. Причините за липсата на кадри са ниското заплащане и назначаването на младите специалисти на заплати близки до минималната за страната. Така учените нямат мотивация – както финансова, така и откъм възможности за изследвания”, каза още доц.Тодорова в сутрешния блок на Радио Варна „Новият ден”.

С апаратура за 350 хил. лева, вкл. дистанционна система за подводно видеонаблюдение и хидроакустична техника за изследване на шума, се сдоби Институтът по проекта „Проучвания на състоянието на морската околна среда и подобряване на програмите за мониторинг”. Проектът е съфинансиран от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство (известен като Норвежката програма). Проучванията са направени в акваторията между н. Галата и н. Емине. 12 морски експедиции и анализ на над 1 300 данни са направени през последните 2 г. Запасите от калкан, барбуна и хамсия в Черно море намаляват, сафридът и трицоната в стабилни количества, отчетоха от Института по океанология.

Състоянието на морската вода в едномилната крайбрежна зона, която е най-замърсената, е умерено. Няма признаци за рязко влошаване, но няма и за чувствително подобряване на състоянието. Това е тенденцията в последните 5 г., а целта е водите  да бъдат приведени в добро състояние. Това означава, че засега не постигаме тази екологична цел”, каза още доц. Валентина Тодорова.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Авторът на "Живот в едно пътешествие": Светът е малък, а хората толкова си приличат

Валентин Станков представи книгата си  „Живот в едно пътешествие“ в Двореца - Балчик, в Учебен център по изкуствата, в Двореца, където авторът разказа а живота, пътуването… и всичко останало. Валентин Станков е актьор по образование. През 2007 г. завършва Актьорско майсторство в класа на проф. Елена Баева. Играл е в театър „Възраждане“,..

публикувано на 21.06.24 в 08:30

Шеф Марианна Александрова: Подготвям гастрономически хъб в Колежа по туризъм с достъп за външни посетители

Мениджмънт на туризма и развлекателния бизнес и Мениджмънт на хотели и ресторанти са двете специалности, които конкурентно поддържа и развива Колежът по туризъм към ИУ-Варна. Новост в обучението са кулинарните мастър класове, които провежда със студентите победителят в последното издание на кулинарния телевизионен формат Мастър шеф Марианна..

публикувано на 20.06.24 в 07:15

Картини без четка в Балчик отправят послания да сме в хармония с природата

За втора поредна година художничката Теодора Николова от Исперих гостува на Балчик. До 6 юли нейните творби ще бъдат експонирани в Художествената галерия под надслов "В хармония с природата". Откриването е от 17.00 часа във вторник. Тя представя една от най-древните и интересни живописни техники - енкаустика (восъчна живопис). Основен пластификатор..

публикувано на 19.06.24 в 08:20

Максим Ялнъзов: Музиката е огромна част от живота ми

След успеха на първата си авторска песен “Все по-далеч”, с която спечели второ място в категорията "Най-добър изгряващ музикант (дебют)" за 2023 година на наградите на класацията БНР Топ 20, Максим Ялнъзов представя втората си авторска песен “Без тебе няма любов”. Тя е посветена на музиката, която заема специално място в живота на младия изпълнител...

публикувано на 18.06.24 в 08:30
Жълтокрака чайка, позната още като Гларус

РИОСВ: Жълтокраката чайка не е защитен вид

Сигнали за набези на гларуси към хора, закупили си някаква храна, както и за това, че според тях числеността им е станала много голяма, получаваме всяка година в началото на лятото. Някои включително правят сравнение с Бургас, Барселона и други морски градове от където имат впечатления. На зеления телефон в Регионалната инспекция по..

публикувано на 17.06.24 в 08:15
Стела Николова

Стела Николова: Вече няма да взимаме решения, без да се допитаме до избирателите си

Когато се вземат решения в рамките на коалицията, това не трябва да става без санкцията на избирателите. Това каза в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“, депутатът от ПП/ДБ в 50-ото НС Стела Николова. „Тези избиратели, които ни подкрепиха миналата година, но не направиха това на тези избори не сме ги загубили, защото те не са гласували..

публикувано на 15.06.24 в 15:31

Петър Волгин: Изборите показаха, че хората не припознават политическата класа като изразител на техните интереси

Според новия евродепутат от партия „Възраждане“, Петър Волгин, всички парламентарни партии, както тези, които са участвали в управлението, така и тези в опозиция, трябва да си дадат сметка, че огромна част от избирателите не възприемат съществуващата политическа класа, като легитимни изразители на техните интереси. В обзорното предаване на Радио..

публикувано на 15.06.24 в 14:39