Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

”Микропластмасите в храната - заплаха на настоящето”

Снимка: БГНЕС

"Липсват специалисти по органична химия, които да изследват съдържанието на микроотпадъците в морските организми, с които се храним. Затова нямаме конкретни данни за размера на замърсяването. Макроотпадъците са доста обилни, оттам косвено можем да съдим, че и микроотпадъците (основно пластмаси) са в завишени количества. Попадайки в нашия организъм, те се разграждат в него и отделят диоксини, които са канцерогенни". Затова алармира доц. Валентина Тодорова, р-л секция ”Биология и екология на морето” в Института по океанология към БАН. Тази заплаха е осъзната в световен мащаб, но изследванията за тези отпадъци изискват висока технологична обезпеченост. 

България като държава не може да разчита само на външно финансиране по проекти. Необходимо е да се вдигне процентът на БВП за научни изследвания. 70% от изследователската работа на учените от Института по океанология през последните 10 г. се финансира по проекти. Причините за липсата на кадри са ниското заплащане и назначаването на младите специалисти на заплати близки до минималната за страната. Така учените нямат мотивация – както финансова, така и откъм възможности за изследвания”, каза още доц.Тодорова в сутрешния блок на Радио Варна „Новият ден”.

С апаратура за 350 хил. лева, вкл. дистанционна система за подводно видеонаблюдение и хидроакустична техника за изследване на шума, се сдоби Институтът по проекта „Проучвания на състоянието на морската околна среда и подобряване на програмите за мониторинг”. Проектът е съфинансиран от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство (известен като Норвежката програма). Проучванията са направени в акваторията между н. Галата и н. Емине. 12 морски експедиции и анализ на над 1 300 данни са направени през последните 2 г. Запасите от калкан, барбуна и хамсия в Черно море намаляват, сафридът и трицоната в стабилни количества, отчетоха от Института по океанология.

Състоянието на морската вода в едномилната крайбрежна зона, която е най-замърсената, е умерено. Няма признаци за рязко влошаване, но няма и за чувствително подобряване на състоянието. Това е тенденцията в последните 5 г., а целта е водите  да бъдат приведени в добро състояние. Това означава, че засега не постигаме тази екологична цел”, каза още доц. Валентина Тодорова.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Християн Облаков: Във всеки град има забележителности, които заслужават да бъдат видени от туристите

Днес е Международният ден на екскурзовода, а денят ще бъде отбелязан във Варна с тематична конференция, която започва от 10 часа в зала 4 на Фестивалния и конгресен център.  Това е трето издание на форума, на който ще се дискутират различни теми, свързани с професията на екскурзоводите, които мнозина определят като лицето на туризма ни...

публикувано на 21.02.25 в 09:20

Експерт: Не мисля, че би могъл да се наложи таван на цените

Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..

публикувано на 20.02.25 в 08:00

Jarda Haž (JIG-AI): Изкуството не трябва да бъде ограничавано

Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..

публикувано на 20.02.25 в 07:10

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35