Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

К. Костадинов: Музеят е мястото, където всеки малък българин може да се запознае и пипне българската история

Костадин Костадинов – директор на РИМ - Добрич, бе гост в предаването „На светло” на Радио Варна. Темите, върху които  поставихме акцент са две – редицата инициативи, които касаят музея в Добрич с функция, насочена към децата под формата на множество работилници и темата за образованието:

Както и ние, така и други музеи в страната правят много неща свързани с работата с децата, защото това е основното, което имаме като мисия и като задача. Музеят не е и не трябва да бъде една закостеняла и консервативна институция, в която да чакаме сами да влязат посетители и съответно ние да им разкажем нашата поредна музейна беседа за посетители. Смятам, че институцията трябва да е отворена и да е търсеща своите посетители. Да е отворена най-вече към малките, защото музеят освен образователна има и възпитателна функция. Абстрахираме се от всички останали неща, свързани с чисто музейната работа за събиране и опазване на предмети от миналото ни и от националната ни история и култура. Всичко, което се намира там трябва в един момент да бъде показано, разказано и най-важното - да създаде някакво впечатление и усещане. В кого естествено може да го създаде това впечатление – най-вече и най-лесно, за нас най-важно е такова впечатление да се създаде у децата и учениците, тъй като музеят е мястото, където всеки малък българин може да се запознае, да пипне българската история, буквално. Да я държи малко в ръцете си, образно казано и съответно да се постави в ролята и на мястото на историческите личности. Тъй като мислихме доста дълго с колегите как и по какъв начин това нещо да стане, миналата година при нас в екипа дойде Магдалена Трифонова, по чиято идея всъщност започнахме да работим по този проект, наречен работилнички в музея. И между другото се получи много добре. Каква е идеята – да накараме всяко едно детенце, което влезе при нас, да ги поканим да влязат, не само да ги чакаме да дойдат – да ги накараме да влязат за малко в ролята на тези исторически личности, за които четат в книгите, за които пише в учебниците и за чийто живот и дела ги изпитват в училището. Защото по този начин историята става близка, става преживяна. И най-важното, което е, че не говорим за изпитвания, а го правим под формата на някакво забавление ако щете. По-лесно за запомняне, за харесване, за обичане, дори ако щете защото нашата история трябва да се обича. Добра или лоша – ние нямаме друга.

В този ред на мисли се сещам, че вчера при смяната на президентите ми направи впечатление едно дете държеше портрета на Васил Левски. То стоеше точно пред сградата на президентството, за да посрещне новия държавен глава и да изпрати стария, разбира се.

Браво на неговите родители!

Това ли е начинът, по който да възпитаваме децата си?

Да, децата се възпитават с личен пример. Няма как родителят в ежедневието си да не се интересува от миналото и от историята на страната си и в същото време да се сърди на детето си, че носи двойки по История вкъщи или, че не се интересува от обучението и т.н. Всичко това се възпитава и най-добре се възпитава с личен пример и затова ролята на всеки един родител е изключително отговорна.

И понеже ще стане дума за образование – до каква степен образованието ни куца в момента?

Образованието не куца, то е инвалид в момента.На практика е мъртво. Защото това, което през последните 27 години беше направено под формата на различни реформи, доведе до две основни неща.

Първото е, че чисто количествено българските училища намаляха. За сметка на това се увеличиха, незнайно защо българските университети, което девалвира българското образование под маската на демографска катастрофа, както вече казват на оптимизация на училищната мрежа. Никой вече не говори за закривания,а за оптимизирания. Сега има и нов термин, не говорят за закриване, а за обединяване, за сливане. Бяга се всячески от тази дума, но истината е една – че се закриват училища, това първо и второ, което е по-лошо, че падна качеството на образование. И падна драстично във всеки един от класовете. Имам много приятели учители. Това, което те казват, особено по -старите от тях е, че нивото на осмокласниците, например, сега е на ниво на шестокласниците едно време. Не говорим за грамотност, говорим за чисто функционална пригодност за включване в обществото. Има една инфантилизация на децата, има една тотална абдикация на Държавата от ролята си в сферата на образованието.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фестивалът VARNA BREEZE by EXIT

Организаторът на VARNA BREEZE by EXIT: Направихме фестивала само за три седмици и допуснахме грешки

Няма яснота ще им бъдат ли върнати парите за билети за фестивала VARNA  BREEZE by EXIT , обявен преди откриването му за безплатен. Това сигнализираха в редакцията на Радио Варна Янка Димитрова и Екатерина Минчева . Те разказаха за безплодната си комуникация с продавача на билети от една страна, с организатора от друга и с община Варна..

публикувано на 04.11.24 в 09:25

Психолог: Дисплеите нанасят непоправими щети – здрави деца се държат като аутисти

Нова, изключително голяма и опасна пандемия, се задава – този път с още по-мащабни последствия за обществото и за здравето на хората – пандемията от родители, които безконтролно дават електронни устройства на децата си. Вредата от дисплеите върху детската психика и развитие е толкова огромна, че често здраво дете, повлияно от дисплеи, се диагностицира..

публикувано на 04.11.24 в 08:40

Иван Портних: Не може да се прави аналогия между "Стадион Варна" и "дупката"

Отпуснатите от държавата 30 млн. лв. за изграждането на стадион "Варна" e решение, подобно на случая с пловдивските отбори „Ботев“ и „Локомотив“. Тази аналогия направи общинският съветник от ГЕРБ/СДС Иван Портних, който в обзорното предаване "Позиция" коментира, че Варна заслужава да има градски стадион. Според него, нямат основания тревогите на..

публикувано на 02.11.24 в 14:51

Фотографии на изоставени храмове представят в изложбата "Счупената вяра"

В Деня на народните будители Варна е домакин на авторската идея на Радослав Първанов - "Счупената вяра". Проектът представя 20 фотографии на Радослав Първанов, които целят да разкажат и покажат историите на изоставени православни храмове.  Експозицията ще бъде открита от 18.30 часа в Морско казино и ще остане там до 21 ноември. Изложбата ще..

публикувано на 01.11.24 в 12:05

Три пъти на връх Ботев за един ден

Връх Ботев не е от най-високите. Разбира се, че е първенецът на Стара планина, но в сравнение с върховете в Рила и Пирин изостава като височина. И въпреки това е по-лесно да се качите на Мусала и Вихрен, отколкото на връх Ботев. Защото няма преход, който да е по-кратък от 5 часа. Независимо дали изкачването е от Южна или Севена България. Въпреки..

публикувано на 01.11.24 в 08:40

Веско Ешкенази и Плевенска филхармония гостуват във Варна на 1 ноември

Веско Ешкенази и Плевенска филхармония с диригент Георги Милтядов ще зарадват варненската публика на 1 ноември. Концертът е част от тазгодишното турне „В света на музиката“ и ще се състои в зала 1 на Фестивален и конгресен център. Специално участие в този проект има Вероника Тодорова, позната като „вълшебницата на акордеона“ на световните музикални..

публикувано на 31.10.24 в 08:05

Боса нова на входа на Морската градина, говорят музикантите от Magic Street Jazz Varna

Те са хора със свободен дух, правят музика и свирят за всички, на улицата. Триото Magic Street Jazz Varna  срещнахмe в Морската градина, до Слънчевия часовник, привлечени от тяхната „боса нова“. Стефан, Владо и Александър с лекота говорят за музика, а триото, което изненадва варненци и гости с красив звук, излят от душите им, е в отворен..

публикувано на 30.10.24 в 09:10