Стефани Николова е деветокласничка от Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Нейни преподаватели са Антония Станева и Светлана Тоншева (хореограф и репетитор в Държавна опера-Варна). Допълнителната награда на Силвия Томова от Международния балетен конкурс "Сара-Нора Прима" 2024 г. я отличава като много талантлива млада балерина. Стефани Николова се занимава с балет от 6-годишна възраст. Тя ще участва в балета "Спящата красавица" по музика на П. И. Чайковски на Държавна опера-Стара Загора през месец март.
Талантливата и отдадена на изкуството балерина споделя, че е благодарна на подкрепата на нейните преподаватели и родители. Мечтае да изиграе Жулиета от балета "Ромео и Жулиета" или Китри от "Дон Кихот". Когато изляза на сцената, притеснението изчезва и се опитвам да се наслаждавам на самата роля и да я представя по най-добрия начин, допълва Стефани Николова. С нея ни срещат авторите на предаването "Свободен час":
От колко време се занимаваш с балет?
Професионално се занимавам от четири години с класически танц. Първите четири години от моето образование в НУИ "Д. Христов" бяха по-скоро като хоби.
Какво те вдъхнови?
Всяка една мечта на едно малко момиче е да танцува балет или да тренира художествена гимнастика и всичко започна като хоби.
Кой те подкрепя най-много в балета?
Моите родители и учители.
Как преминава една обикновена тренировка?
Обикновено първо отивам 30-40 минути по-рано. Загрявам се, добре подготвям тялото, за да започне интензивната тренировка. В началото имам балетен клас, а след това се преминава на алегро и репертоара.
Трудно ли е да съчетаваш балета с останалите аспекти от училището?
Не бих казала. Остава достатъчно време за всичко.
Ще ни разкажеш ли в кои представления си участвала?
Миналата година на 28 януари година участвах в представление на Държавна опера-Варна в "Лешникотрошачката" в главната рола на Клара в първи акт. Тази година отново танцувах Клара в първи акт. На 8 март ще танцувам в Държавна опера-Стара Загора фея Дързост от балета „Спящата красавица“.
Как се прави изборът на главната роля?
Това го решава художественият ръководител и хореограф..
Коя е ролята, в която искаш да участваш в бъдеще?
Може би ролята на Жулиета от балета "Ромео и Жулиета" и ролята на Китри от балета "Дон Кихот".
Как се подготвяш за представление?
Всяка една роля се работи много интензивно и всяко едно движение се повтаря, докато стане перфектно.
Кои са най-трудните роли, които си играла?
Ролята на Одилия от балета "Лебедово езеро" - втори акт. Това е една много технична вариация, за която се изисква характер и много техника.
Как се изгражда една роля?
Много работа, много интензивни тренировки, честота на движенията, характер, техника, а тя се работи с години.
Притесняваш ли се на сцената?
Когато изляза на сцената, притеснението изчезва и се опитвам да се наслаждавам на самата роля и да я представя по най-добрия начин.
Опитът помогнал ли ти е да се притесняваш по-малко?
Разбира се.
Какво правиш, когато се контузиш по време на тренировка?
Самото тяло има предел и когато усетя, че не мога повече, се налага да спра.
Какви видове упражнения правите по време на загрявка, за да избягвате контузии и наранявания?
Зависи от самия танцьор. Той преценява сам. Аз лично започвам с леко тичане, развъртам ставите, разтягам се и започваме с балетния клас, който също се води загрявка.
Налага ли ти се да пътуваш често?
Последно имах международен конкурс в Бурса, където взех първа награда с вариацията на Есмералда. Тя е циганка и ролята изисква страст. Тя трябва да покаже, че е смела и не ѝ пука за нищо.
А когато пътувате за постановки остава ли ти време, за да разглеждате местата, които посещавате?
Зависи от датите на конкурсите.
Подготвяш ли се физически и по друг начин извън залата?
Не. Мисля, че репетициите са достатъчни. Миналия месец започнах да ходя на фитнес, но само бягам на пътечката.
Какъв режим трябва да спазваш, за да бъдеш балерина?
Имам доста ограничения. Ограничавам се от шоколад, но много го обичам. Също не ям чипс, гризки, солети.
Какви други ограничения налага балета?
Не може да се карат ски, ролери, тротинетки и всякакви екстремни уреди.
Ако имаш един свободен час как би го прекарала?
Бих си починала малко от всички репетиции и от моето ежедневие.
Целия разговор със Стефани Николова, излъчен в предаването "Свободен час" на Радио Варна, може да чуете в прикачения звуков файл в началото на публикацията.
Постоянната комисия „Обществен ред, сигурност и безопасност на движението“ към Общински съвет - Варна търси решение за безопасността на едно от проблемните кръстовища в града – между булевард „Васил Левски“ и улица „Васил Петлешков“. Илия Коев – заместник–кмет по сигурността на Община Варна, с повече информация за обследването на всички..
42% допълнителен капацитет на инсталациите за изгаряне на отпадъци е поискан от инвеститори, общо общо за страната. Това обяви в след свое проучване екипът на Екологично сдружение „За Земята“. Какво не знаем за количествата и видовете опадъци, които се изгарят в България ще коментираме с техния експерт Десислава Стоянова, в 8.10 часа. Репортаж по..
На 24 февруари в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Olof Wikstrand (ENFORCER). Представяне на новия албум на DRIVE YOUR LIFE "Raise Your Power" – разговор със Станимир Ставрев - Ставри и Ивайло Георгиев - Ивака. Разговор с Рая Крумова и Антон Иванов за новия сингъл на KHANЪ "Самодива". В предаването ще звучи музика на:..
В понеделник сутрин, минути след 6.00 часа, когато доказано на човек изобщо не му се става от леглото, когато никой не обича никой, а най-обичано е кафето - Иван Барбов, Доротея Николова и звукорежисьорът Иван Тасев ви канят да изпиете вашето кафе на честотите на Радио Варна. Събуждането на новия ден ще проследим ефирно във времето до..
В месеца на виното и любовта сме. И в месеца на виното и любовта ще обърнем внимание на виното. И на музиката. И на традициите. Но виното е в основата. Любовта опиянява. Виното също. Любовта – тя е навсякъде. Виното – и то е навсякъде, ама, някак си разочарованията след преминаване на опияниението са по-малко или липсват. Та, за виното. В село Звездица..
Проф. Дарина Найденова – диетолог и преподавател в МУ-Варна за мярката без чипс и понички в училище, за здравната клултура на хранане, както на нас родителите, така и на децата. Ще даде ли решение на проблема тази мярка на Министерство на здравеопазването и какъв е съветът на специалистите - диетолози? Професионална конференция, посветена на..
Голям кукерски празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей ни канят и на спектакъла „Те идат... кукерите“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол, за който ще ни разкаже директорът на музея в Белия град Радостина Енчева, в 10.10 часа. Най-малките пациенти в област..