Наталия Бояджиева е дългогодишен журналист, корспондент на интернет радиото "Татковина". Няколко години от престоя си в Китай Наталия описва в книгата си "Светлина от Изтока", заглавието е взаимствано от популярна мисъл на Конфуций.
Да, така е!
Книгата е доста голяма, като гледам минава 350 страници. Нещата, които сте събрали, са плод на колко годишен труд , т.е. пътешествията ви и времето, което сте отделили на Китай и на културата на Китай?
Бяхме три години със съпруга ми. Имахме това щастие и това удовослтвие.Имх възможност да се потопя в китайския живот, да се слея буквално с него, да бъда част от него. Благодарение на моите приятели. Те ми протегнаха ръка и ми помогнаха да навляза в китайския живот. Живяхме в Пънлай, провинция Шандун - това е Североизточен Китай, недалеч от Южна Корея и Япония. Най-североизточната част. Един провиниален град, за мащабите на Китай-малък, те го наричат малък, за нас - не чак толкова защото е едномилионен град, много интересен. В рамките на тези три години успяхме да пътуваме до много интересни места в Китай, за които разказвам в книгата, придружена с много снимки- и в диска, и в самата книга.
Трябваше да отбележим, че към книгата има DVD-диск, който помества снимковия материал, защото, предполагам той е доста по-богат отколкото снимките, които са поместени в самата книга. Също така има и част от вашите репортажи за интернет радиото.
Да, така е. В диска могат да се чуят и репортажите, могат да се видят и снимки. Мисля, че е едно добро допълнение към книгата.
Тъй като трябва да облечем книгата и в едни хубави картини. Вашата дъщеря е направила едни много хубави картини, които ще видят гостите в отдел "Изкуство" на Регионалната библиотека.
Да, дъщеря ми е автор и на корицата на книгата - масленото платно "Момичета". Това са две девойки от Пънлай, които Еми, Емилия Бояджиева се казва дъщеря ми. Еми ги видя, когато ни гостува в Пънлай, много се впечатли от празника, на който бяхме свидетели и нарисува това платно и още 30-сет маслени платна, с помощта на които направи изложба и във Варна, и в София. Тя е запленена от китайската култура , Еми е силно впечатлена и затова я претворява в своите платна.
И понеже заговорихме за чаените церемонии, такава имате и на представянето на книгата. Защо е толкова важна тази чаена церемония в Китай?
Чаената церемония е много важна част от китайската култура. Тя има много значения. От една страна - това е начинът, по който общуват хората. По време на церемонията, ако е изпълнена от майстори, от истински масйтори, какъвто аз не съм, но се опитвам просто да я представя пред зрителите на моето малко представление, както аз го наричам моноспектакъл. Но истиснките масйтори в Китай предтсавят тази церемония като танц на ръцете. Ръцете им са много фини, грациозни, нежни. Те просто танцуват. И хората са запленени имено от естетиката на този танц.
Може да прочетете всичко това в тази прекрасна книга, която за мен е като приказка, защото Китай е една величествена страна.
Благодаря ви!
Цялото интервю с Наталия Бояджиева очаквайте тази неделя в предаването "Радио Варна представя" след новините в 10.00 ч.
Да бъде възстановено възнаграждението за придобит трудов стаж и професионален опит, по-известно с понятието "клас прослужено време", за държавните служители, настояват от КТ "Подкрепа". Вече има организация за събиране на подписка във всички синдикални структури. Това каза Васил Василев, председател на регионалната синдикална организация КТ "Подкрепа"..
2025 година е по-специална за българите, пътуващи до Китай. В края на миналата година стана ясно, че през тази ще можем да посещаваме най-многолюдната страна в света, без да ни е необходима виза. Предизвикателствата да организираме визитата си там обаче не са никак малко. Отдавна сме свикнали да си помагаме с какви ли не мобилни приложения, а сред..
Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе днес, 13 януари, от 17 часа. Поводът е рождената дата на българското кино. На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..
Земеделците и фермерите в ЕС са силно обезпокоени от търговското споразумение ЕС-Меркосур, договор за свободна търговия между Европа и икономически блок включващ няколко държави от Южна Америка. Това каза за предаването „Позиция“ евродепутатът от партия „Възраждане“ Станислав Стоянов. По думите му, подписаното тихомълком от председателя на ЕК..
До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..
Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..
В София сякаш се разведели, изгря някакво слънце, преговорният процес за съставяне на кабинет се размрази. Беше рано да обявим преждевременно преговорите за приключили, в тези пазарлъци често се блъфира, а ГЕРБ са царе в това, коментира политологът Милен Желев в предаването на Радио Варна "Post Factum". Той си послужи с "метеорологична" метафора, за..