Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Свилен Шитов: Има съмнение, че станцията за мониторинг в Девня не показва реални резултати за запрашаването на въздуха

Снимка: БГНЕС

Високи нива на фините прахови частици /ФПЧ/ са измерени в Девня през последните три месеца. 13 пъти над допуситмите норми отчита станцията за мониторинг към РИОСВ. Причина за замърсяването с ФПЧ е масовото използване на твърдо гориво в битовия, обществения и промишления сектор, както и емисиите от автомобилния транспорт, съчетано с неблагоприятни метеорологични условия, посочиха от община Девня.

Фините прахови частици са опасни за здравето, защото са токсични. Те се натрупват в белите дробове, а оттам проникват в кръвоносната система и предизвикват сериозни поражения в организма. Излагането на ФПЧ води до увеличение на рисковете от сърдечни инфаркти, дихателни и онкологични заболявания.

Анкета с жители на кв „Повеляново” на репортера Александър Попов:




Чист ли е въздухът, който дишате?

- От преди е по-добре. Преди беше по-загазено. Сега е по-добре.

- Кой е основният замърсител?

-Основният според мен е Азотно-торовия.

-Добър ли е въздуха, лош ли е?

- Добър е.

- Обгазявания?

- Не, изключително рядко се случва. Каналът не позволява насам да се качва въздуха. Аз съм доволна, не знам... От  20 години живея тук...

- Много е замърсен. Особено сутрин - мирише. На сяра ми мирише.

- Кой е основният замърсител?

- Агрополихим.

- Какво трябва да се направи според вас?

- Не знам те как си пречистват тези газове. Повечето деца се разболяват и са астматици, както зная.

- О, не е много чист. Даже по едно време се чувстваше направо миризма на хлор.

- Значи заразяването от заводите е под всякаква критика. Просто трябва дасе обърне внимание на самите филтри на завода, защото след 19.00 часа, когато приключва работния ден, започва голямото изпускане от заводите.

- Какво се усеща?

- Ами, вкуса на амоняк, на всякакви други отрови и тем подобни неща.

- Олееее, сега ли се сетиха да питат за въздуха, който дишаме? Станаха толкова години, никой не е дошъл тук да види какъв въздух дишаме или да помислят за девненци. Абсолютно не, дори не се говори за тях. Тук азотно-торовия завод с този червен пушек..... колко пъти сме пускали снимки.... Никой не е дошъл да погледне каквое , що е....

- Какво трябва да се направи?

- Тук съм родена, тук живея и все така е било. Не вярвам някой нещо да направи. Трябва самите заводи да ги заставят да си пречистват дима и да не излиза в атмосферата. Ние, които сме постоянно тук и сме дишали този въздух да не мислите, че сме много здрави? Всичко заминава и дробове и зъби, албсолютно всичко заминава.


Интервю със Свилен Шитов, кмет на Девня. 




Какви мерки ще предприемете като  кмет  на Девня, за да бъде въздухът над града  по-чист?

Трябва да търсим начин, по който да намаляваме точно тези норми.

И вие го търсите... Какъв е този начин, по който вие можете като кмет на община да се справите?

Да, всичко което можем и работим в тази посока като община е, разбира се, традиционни мерки свързани с озеленяване, засаждане на нови дървета, почистване на част от района, метене, миене, но със сигурност това са мерки, които не са достатъчни . Сега от миналата година 28 общини на територията на България ще имат възможност да участват, включая и община Девня в това число, да участват в проект,  който е пилотен към Министерство на околната среда и водите, обхващащ само и единствено въздуха за намаляване на фините прахови частици. В проекта дават възможност за подмяна на инсталации горивни - от твърдо гориво на еднофамилни жилища да минат на алтернативни източници за отопление. Инсталация може да е подмяна  с пелети или най- различни, но такива, които не замърсяват и не влияят на фините прахови частици. Другите предимства, които може да се възползват е на еднофамилни и на многофамилни жилищни сгради да се монтират филтри, които също ще допринесат за намаляването. На градски автотранспорт могат на превозните средства да се монтират също филтри.

По какъв начин стига до жителите на Девня информацията, че въздуха е замърсен? Предприемате ли някакви действия да информирате предварително хората?

Населението разбира единствено от това, което общината предлага като информация...

От резултатите, които са излезли.

Да, но тия резултати  излизат със закъснение. Ако общината, като община, разполага с подобно съоръжение - такава станция, която онлайн има достъп и има информация, може би тогава ще има възможност и своевременно да се вземат мерки и да се уведомят населените места.

Настоявате станцията за мониторинг на въздуха да бъде преместена в квартал Повеляново.

Да , въпросът наистина е в непосредствена близост до основните източници...

До промишлеността...

Преди години там е имало такава станция. По незнайни причини е тази станция е преместена и е сложена, поне по мнението на експертите на община Девня свързани с екологията и въобще мнението на хората е, че е на неподходящо място . И не дава точна и ясна преценка за състоянието въобще на въздуха или всичко, което е свързано с измерването на въпросната станция.

Означава ли това, че ако тази станция бъде преместена там ще покаже още по-високи нива на запрашаване, според това, което казвате?

Има съмнение! И не само мое, ами и на всички, които са на територията на общината.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Арх. Михий ван Дрийш: Крайбрежната алея във Варна не трябва да изглежда като автомобилна улица

Решенията за оползотворяване на морския бряг в градовете трябва да се основават на природата, смята главният архитект на Грьонинген в Кралство Нидерландия Михий ван Дрийш. Паркът и плажната ивица във Варна са уникални. Крайбрежната алея не трябва да изглежда като автомобилн аулица, а да бъде по-удобна за пешеходци и велосипедисти, както и да..

публикувано на 13.07.24 в 16:15
Петра Димитрова

Изложбата на Петра Димитрова - протест срещу консуматорството в съвременното общество

Летният сезон в Галерия A&G Art Meeting, Варна,  продължава със самостоятелна изложба живопис на една млада художничка – Петра Димитрова.  Все още в началото на творческия си път, Петра вече е разпознаваем автор, който изгражда собствен, провокативен стил на изразяване. Познаваме от предишни нейни представяния интереса и към..

публикувано на 12.07.24 в 08:10
Симеон Димов и Хенри Ескелинен

Симеон и Хенри - новите лица на Варненския театър

Две нови лица ще виждат любителите на театралното изкуство във Варна. Част от трупата на Драматичен театър "Стоян Бъчваров" от това лято са Симеон Димов и Хенри Ескелинен. Във визитката на 26-годишния Симеон е записано, че е роден в Бургас, където през 2016 завършва Националното училище за музикално и сценично изкуство "проф. Панчо Владигеров" със..

публикувано на 11.07.24 в 08:00

Писателката Ина Иванова: Изкуството има силата да ни връща базовите човешки настройки

„Не тръгва ли понякога времето срещу търсача, не му ли показва на ъгъла част от лицето си, не разкрива ли в дребна ежедневна случайност забулените следи на предстоящото?  А не е ли любовта единственият възможен начин да прекосиш живота?" Новата книга с разкази на Ина Иванова "И винаги любовта" бе представена пред четящата публика във Варна...

публикувано на 10.07.24 в 08:05
Елина Райнова, Сдружение ЗА ТЕБ - Варна

Сдружение ЗА ТЕБ: Да влезем в обувките на другия и да решаваме проблемите заедно

На 9 юли Сдружение „ЗА ТЕБ“ кани варненци и гостите на града да се включат в едно различно спортно събитие с вход свободен. По време на „Щък тук-там: Адаптирай се!” всеки, който желае, ще има възможност да наблюдава и да участва в спортни дейности, адаптрани за хора с увреждания.  В рамките на 10 часа – от 11 сутринта до 21ч. вечерта, ще бъдат..

публикувано на 09.07.24 в 07:00
Атанас Хранов

Художникът Атанас Хранов: ... И да лети дирижабълът по-нагоре към по-светли места

Най-новите произведения на талантливия художник Атанас Хранов от 3-ти юли до 7-ми август 2024 г. са в изложбеното пространство на Галерия „Папийон“ във Варна.  Неговите идеи, копнежи, „вероятни пейзажи“ и „чезнещи лица“ са събрани в изложба живопис, наречена "Дирижабъл". Приключението, в което ни въвлича този великолепен творец, е..

публикувано на 08.07.24 в 08:00

Оперната прима Красимира Стоянова: България чрез творците си, които я прославят, отдавна е прекрачила "културния" Шенген

България чрез творците си, които я прославят по света, отдавна е прекрачила "културния" Шенген " и  е известна с постиженията си в тази сфера. Българските политици трябва да се обърнат към нас, често повтарям това. Заяви във Варна звездното сопрано Красимира Стоянова след репетиция на "Бохеми", премиерата на операта в рамките на фестивала "Опера в..

публикувано на 06.07.24 в 10:10