Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Божидар Михайлов:"Недостигат медицински работници и специалисти в корабостроенето"

| обновено на 31.01.17 в 13:54

Предстоят кампании около туристическата борса, която традиционно е най-силна в нашия регион. Кога ще се състои тя и какво да очакват хората, които имат интерес да работят в туристическия бранш?

Наистина, отшумяха Новогодишните празници, еуфорията приключи и трябва да се хващаме за работа. Едно от първите неща, които предстоят за тази година, за Бюрото по Труда, е организирането на вече станалата традиционна туристическа борса. Наистина през март месец планираме да бъде провеждана. Не сме разговаряли с колегите от Туристическата камара, да разберем датите на договарянията как са в другите страни, за да можем да предвидим такава дата за борсата тук при нас, за да могат да участват повече хотелиери. Така или иначе те са ангажирани с тези договаряния в чужбина преди старта на сезона. Ще съобразим техните ангажименти с провеждането на борсата.

Освен предстоящата туристическа борса, можем да се похвалим с готовност за стартиране на новите проекти на социалните партньори, които са за обучение на регистрираните безработни при нас. Техните идеи пак са свързани и насочени за подпомагане на техния бранш и въобще сферата на услугите. Варна се очерта последните години като център туристически, но покрай туризма се развиват един куп допълнителни дейности - като се почне от туристическите обекти и всичко останало, което подпомага туристическите обекти.

Всичко е туризъм, в крайна сметка.

Всичко е туризъм и услуги, да. Тъй че ще бъдем готови да провеждаме курсове и в тези сфери.

Преди малко говорихме, че вече за чужбина са ясни част от позициите, които ще бъдат заети от незаетите лица. Една интересна статистика за търсенето на ягодоберачи, която можем да кажем на слушателите на Радио Варна. Все още се търсят такива работници, които да берат ягоди в Англия предполагам.

Да, имаше обява. Набирахме кандидати за работа в чужбина, за ягодоберачи. Тя вече изтече. Но, отчитаме слаб интерес от страна на хората в нашия регион. Наистина по-голямата част са свързани с работа сезонна и предпочитат да изчакат тези месеци зимните вкъщи. Като дойде вече възможността за включване в туристическия сезон, тогава предпочитат да работят тук.

Интересното беше, че от страна на работодателите за бране на ягоди, има критерии за кандидатстващите по тези обяви. Да имат по-нисък ръст, да са по-слаби, за да могат да вършат тази работа, която е не лека.

Наистина, работата не е лека. Не е за удоволствие и хората искат да съобразяват условията на труд с физическите данни на работещите. Имаше и такива условия.

И ако това е една от не предпочитаните дейности и работи от страна на хората, които търсят работа в нашия регион, кои са професиите или сферите, в които има най-голямо търсене. Разбира се туризмът е на първо място, но след туризма, кои са другите сфери на дейност.

За туризма вече имаме запитвания, но освен това отчетохме последните години ръст въобще в икономиката региона на Варна. Традиционно продължават да се търсят медицински кадри. В момента имаме заявки за около 20-сет медицински сестри. При нас няма такова количество регистрирани хора. През януари бяха обявени места и за корабостроителната индустрия, заварчици – 20-сет бройки, корпусници-20-сет.

И те все още тези по двадесет позиции стоят, не са заети?

Стоят си още двадесетте бройки, издирваме целаещите. Тази категория турд е така по-непривлекателна, въпреки добрите заплащания, които са в този бранш. От една страна преди години се изпуснаха достатъчно квалифицирани хора да заминат в чужбина и те нямат желание да се приберат тук. От друга страна в последно време никой не се занимава с подготовката на толкова квалифицирани кадри. Обикновени монтажници, електроженисти, заварчици – да, но хората, които работят в корабостроенето са с по-високи критерии и изисквания към тях по отношение на документацията.

А, за учителите?Ако имаме недостиг на медицински сестри, по моетму имаме такъв недостиг и на учители.

Наистина, откакто е стартирала новата учебна година, при нас има непрекъснато обявени работни места за учители във всички сфери на образованието. Като започенем от детските учители за детските градини, възпитатели, учители с начална училищна педагогика и  есетсвено, учителите от по-горен курс. Най-голямо е тръсенето на филолози – английски, испански, немски.

Но за съжаление ниското заплащане отказва тези хора да работят в училища. По-скоро ги изпращат на частния пазар, където работят самостоятелно чрез частни уроци, предполагам.

За толкова добре квалифицирани кадри има доста търсене. Могат да се реализират с достатъчно добри заплати и възнаграждения. Избягват работата в училище – там е много натоварващо.

Идиша ли системата на търсене на труд?Тъй като хората сякаш отиват там, където им е по-лесно, където няма да се наложи да мислят, да се развиват, да прилагат творчество. Просто да отидат да работят за едната заплата, както се казва.

Сложен въпрос. Наистина с напредване на технологиите на все повече работни места се изисква по-специфични умения, познаване на някакъв вид техника – дори елементарни машини трябва да бъдат програмирани и обслужвани от хора – мислещи и знаещи. Тъй че все по-често ще става недостигът на хора, които са компетентни, технически грамотни, да извършват такива операции. Дори, незнам, машини, които са свързани с обработката на отпадъци, които изискват програмиране и работа с главата, не толкова с ръцете. Затова предстоят тежки времена по отношение на технически грамотните хора.

Бихте ли се наели да коментирате, например, една фирма търси точно такъв образован инженер, защото това е инженерна професия, да даде хубава заплата. Т.е. търсенето и предлагането да са на равно.

Наистина е много хубаво да бъде обвързано – процесът на рбота със заплащането. Свидетели сме в страната как са разпределени работните заплати. По-високото заплащане е в столицата, съответно всичко в периферията отива с по-ниски заплати, което до голяма степен кара хората да търсят варианти за преместване към големите центрове. Там където биха намерили по-добро заплащане. Незнам, във Варна се очертвават същите тенденции. Тук работната ръка не може да получи така по-високо възнаграждение.

И ако позволите накрая с едно намигване към вече бившите управляващи и депутати, има ли на пазара на труда вече регистрирал се бивш депутат.

Е, не бих коментирал. Това е въпрос на личен избор. Регистрацията в Бюрата по труда е по желание, тъй че вратите ни са отворени, добре дошъл е всеки, които би желал да търси и да си намери работа, и позлвайки нашите услуги. Ще се постараем да отвърнем на очакванията, стига да се появят желаещи.

И да завършим така – няма нищо срамно човек да търси работа, дори в Бюрото по труда.

Не, напротив. Ние сме отворени и можем да съдействаме почти на всеки, който е дошъл да търси нашата помощ.


Цялото интервю може да чуете в звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12
Иван Кабуров

Зеленчукопроизодител: Държавата спешно да ограничи сивия сектор в покупко-продажбата на плодове и зеленчуци, да има контрол

Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..

публикувано на 13.02.25 в 11:48

Масово хора от по-малки градове купуват жилища във Варна с готови пари

65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна.  63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..

публикувано на 13.02.25 в 08:05

Клубът на варненските краеведи очаква своите нови членове

23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед".  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..

публикувано на 12.02.25 в 08:30

Сестрите и акушерките в готовност за протести, ако се намали обучението им с година

Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..

публикувано на 11.02.25 в 19:00