Тази вечер (02.02.2017г.) почитателите на Хари Потър и компания ще се съберат, за да прелистят отново и отново част от съдържанието на поредицата за магичните приключения на героя и неговите приятели, създадени от автора Дж.К.Роулинг.
Разговоряме с едни от най-запалените почитатели на Хари Потър, Хармаяни Грейнджър, Рон Уизли, Лорд Валдемор, Албус Дълбъмдор и др. Срещаме ви с порасналите деца и онези, които остават в приказния свят в поредицата Хари Потър и до днес - Дора Солакова - преподавател по БЕЛ и член на Дейли клуб Хари Потър-Варна и с учениците Денислав Викторов - на 15-сет години и Калина Цонева-на девет години.
Какво вас ви накара да бъдете част от този клуб и какво кара членовете на клуба да са вътре в тази магична обстановка?
Ние се събираме общо взето редовно, правим препрочитателски срещи. Този месец срещата ни ще е посветена на Нощта на книгите за Хари Потър, която е международна инициатива от издателство, английското Блумсбъри. Светът, който създаде Роулинг, Джоан Катлин Роулинг, е уникален сам по себе си. Включва едновремено нашия свят и една така алегория на съвременното ни общество, но под магическата маска.
Докато си дете, според мен, най-много се радваш на магиите, на цветните искри, които излизат от вълшебната пръчка, на невероятните приключения на героите.
А след това, кое вече започва да те впечатлява, четейки книгата?
При всяко препрочитане откривам много интересни неща, преди всичко майсторската сатира на съвременното ни общество, на системата на образованието и в много сфери изобщо на света на нас-Мъгълите, и на възрастните и на децата. Дори когато работя с деца по откъси от Хари Потър от различните книги за тях е така увлекателно. Харесват както и магията, така и откриват моменти с откриване на истина, затова че любовта и семейството са едни висши ценности, което по много добър начин е поднесено за съвременни деца.
И може би ще се съгласите с мен, че тази книга омагьосва едно дете, дори и в растежа му, защото когато то е пораснало, остава все още дете.
О, със сигурност. Всеки все още чака своята сова от Хогуортс.
И все пак кой е любимият ви момент в книгата?
Любимият ми момент в книгата е в последната част, когато Хари се среща отново с Дъмбълдор след като е пожертвал себе си в името на една по-висша кауза. Това е най-любимият ми момент в книгата, тъй като моят любим герой е Дъмбълдор. Цялата поредица се върти все пак повече около него, отколкото около самият Хари.
Така смята Дора Солакова, която е в очакване на своята сова от Хогуортс, както самата тя сподели в разговора ни.
За любимите моменти в книгата за Хари Потър ще попитаме и децата на колегите Доротея Николова и Светлана Вълкова – Калина Цонева – на 9 години и Денислав Викторов – на 15-сет:
Денислав Викторов: Както се казва тази книга никога не умира понеже ставаме свидетели на една интересна история, на една любовна история, която се случва и разбира се има доста перипети в тази книга.
Любимото ти място, момент, който препрочиташ с времето?
Да, имам свой любим момент. Той е на края на книгата, т.е в епилога на седмия том, който се казва „19 години по-късно”.
А кой е любимият ти герой?
Професор Сивирас Снейп, преподавател в училището за магии Хогуортс. Преподава "Отвари и защита срещу черните изкуства".
Защо точно този образ теб най-много те е впечатлил?
Той е мой любимец защото винаги е себе си. Това бих казал аз. Така аз бих наследил от него, защото много ми харесват неговите качества, неговата непреклонност и железни нерви в определени ситуации.
И колко пъти си препрочитал книгите?
Само седмата книга съм я прочел четири пъти.
Тъй като си говорихме със Светлана (майката на Денислав) по-рано днес и тя казва така: „Всеки път когато вземе книгата и я чете отново и отново, аз питам...Защо не прочетеш нещо друго?”. Отговори й в момента.
Да, разбира се ще й отговоря. Защото както вече казах тази книга никога не умира и на практика съдбите на героите се прочитат и препрочитат от множество поколения.
Срещаме ви и с Калина Цонева, която макар и само на девет години, вече е прочела и осмата книга за Хари Потър. Калина е първородната дъщеря на колегата Доротея Николова и още от малка показва любознателност не само към книгите, но и към рисуването и науката:
Калина Цонева: "Първо пробвах на няколко пъти да прочета първата книга, но ми ставаше скучно и на третия път, когато продължих да чета и прочетох вече първата книга, вече ми стана интересно и започнах да чета и следващите. Любимият ми герой е Хармаяни Грейнджър защото винаги намира решение на проблема и е много умна. Любимият ми момент е в последната, осма книга, когато те се опитват да измамят Делфин и Дигедик като трансфигурират Хари Потър във Валдемор, за да помисли, че това е нейният баща".
Да бъде възстановено възнаграждението за придобит трудов стаж и професионален опит, по-известно с понятието "клас прослужено време", за държавните служители, настояват от КТ "Подкрепа". Вече има организация за събиране на подписка във всички синдикални структури. Това каза Васил Василев, председател на регионалната синдикална организация КТ "Подкрепа"..
2025 година е по-специална за българите, пътуващи до Китай. В края на миналата година стана ясно, че през тази ще можем да посещаваме най-многолюдната страна в света, без да ни е необходима виза. Предизвикателствата да организираме визитата си там обаче не са никак малко. Отдавна сме свикнали да си помагаме с какви ли не мобилни приложения, а сред..
Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе днес, 13 януари, от 17 часа. Поводът е рождената дата на българското кино. На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..
Земеделците и фермерите в ЕС са силно обезпокоени от търговското споразумение ЕС-Меркосур, договор за свободна търговия между Европа и икономически блок включващ няколко държави от Южна Америка. Това каза за предаването „Позиция“ евродепутатът от партия „Възраждане“ Станислав Стоянов. По думите му, подписаното тихомълком от председателя на ЕК..
До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..
Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..
В София сякаш се разведели, изгря някакво слънце, преговорният процес за съставяне на кабинет се размрази. Беше рано да обявим преждевременно преговорите за приключили, в тези пазарлъци често се блъфира, а ГЕРБ са царе в това, коментира политологът Милен Желев в предаването на Радио Варна "Post Factum". Той си послужи с "метеорологична" метафора, за..