Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цветана Манева, Гинка Станчева и Руси Чанев са удостоени с големите награди "Икар - 2017"

3
Цветана Манева, Руси Чанев и Гинка Станчева (отляво надясно)
Снимка: БГНЕС
Актьорите Цветана Манева, Гинка Станчева и Руси Чанев са удостоени с големите награди "Икар - 2017". Отличието на Цветана Манева е за цялостен принос към преподавателската дейност, а на Гинка Станчева - за чест и достойнство, присъждана от председателя на Съюза на артистите в България /САБ/ Христо Мутафчиев. Руси Чанев е награден за изключителен творчески принос към българския театър. Това съобщиха от САБ днес на пресконференция за номинациите за националните награди за сценични изкуства "Икар".

По повод на 95-годишнината на САБ статуетката на наградата е нова - Икар с горящи криле, като призив за повече уважение към своеобразната саможертва на всички, които се занимават с изкуство днес в България, каза Мутафчиев. Той отбеляза, че САБ и Стоянка Мутафова са връстници, затова двете чествания ще са много свързани.

Вероятно церемонията за "Икар"-ите на 27 март - Международния ден на театъра, ще е в цирк "Балкански" - в чест на 120-годишнината на българското цирково изкуство. Водят се преговори със Столичната община - съорганизатор на церемонията и на Софийския театрален салон, за мястото, където да бъде поставено шапитото.

"Икар" за режисура си оспорват Боян Иванов, Крис Шарков и Николай Поляков за "Жулиета" от Андраш Вишки в Русенския театър, "Хеда Габлер" от Ибсен в Хасковския театър и "Анна Каренина" от Лев Толстой в Театър "София".

Конкуренцията за отличието за водеща женска роля е между актрисите Албена Чобанова, Ивана Папазова и Стефка Янорова за "Вампир" от Антон Страшимиров на Маргарита Мачева в Благоевградския театър, "Майка" от Горки на Маргарита Мачева в Пловдивския театър и "Една нощ с теб" от Майкъл Уелър на Красимир Спасов в Театър "Българска армия" /ТБА/

За наградата за водеща мъжка роля са номинирани Васил Дуев, Иван Радоев, Филип Аврамов и Валери Йорданов - за моноспектакъла "Всичко на масата" по Чарлз Буковски на Ана Батева в Казанлъшкия театър, "Тартюф" от Молиер на Красимир Спасов в ТБА и "Ничия земя" по филмовия сценарий на Данис Танович на Стоян Радев в Народния театър "Иван Вазов".

Кандидатки за "Икар" за поддържаща женска роля са Ана Вълчанова за "Името" от Матийо Делапорт и Александър дьо Ла Пателиер на Здравко Митков в Сатиричния театър "Алеко Константинов", Гергана Плетньова за "Тартюф" и Елена Кабасакалова за "Майка".

За отличието за поддържаща мъжка роля се състезават Благой Бойчев, Васил Читанов и Ивайло Драгиев за ролите си в "Хеда Габлер", Ивайло Христов за "Иванов" от Чехов на Стефан Мавродиев в Младежкия театър "Николай Бинев" и Йордан Ръсин за "Вуйчо Ваньо" от Чехов на Григор Антонов в Театър "Възраждане".

Номинациите за дебют са пет, въпреки че по регламент са четири, заради високите постижения на млади театрали. Останалите номинации, които членовете на комисията, по собствените им думи, са определили също много трудно, са за сценография, майсторско техническо осъществяване на спектакъл и авторска музика. Комисията ще направи номинации и за най-добър спектакъл - след като на Софийския театрален салон през март бъдат показани всички номинирани представления от столицата и страната.

В други осем категории като куклено, цирково, вариететно изкуство, дублаж, критически текст, съвременен танц и пърформанс, наградите и номинации са определени от съответните гилдии.

Комисията е гледала около 100 представления на девет столични и седем извънстолични трупи, някои от които са получили по няколко номинации. Впечатленията на специалистите са за равностойност на представленията от София и страната, много силни дебюти, особено в режисурата, където има и забележителни постижения на доайените, интересно актьорско присъствие, любопитен избор на заглавия и интересни интерпретации - и като режисура, и като сценография.

С всичко това българският театър се заявява като част от европейския и световния театър според експертите - театроведа проф. Камелия Николова, режисьора проф. Красимир Спасов, сценографа проф. Васил Рокоманов, актрисата Маргита Гошева, композитора Михаил Шишков. В комисията е и журналистът Йордан Георгиев, който не присъстваше на пресконференцията.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Опера в Летния театър стартира във Варна

15-тото издание на фестивала "Опера в Летния театър" се открива тази вечер в 21:00ч. в емблематичния за морската столица Летен театър. В годината, когато светът отбелязва 100 години от кончината на Джакомо Пучини и 160 години от рождението на Рихард Щраус, оперният гала концерт в началото на XV издание на Опера в Летния театър ще поднесе на публиката..

публикувано на 15.06.24 в 13:11

Първият фестивал на Балчик "Процес - Пространство" за 35-и път обединява творци от различни държави

На 14 и 15 юни международният фестивал за съвременно изкуство „Процес – Пространство“ отбелязва 35-ия си рожден ден с поредното си издание в Балчик.   Арт програмата ще премине под мотото „3+5=∞/Допустимо бъдеще“, куратор е Христина Бобокова, а артистичен директор - Рада Якова. Фокусът на това издание е изкуството от Балканите, неговите проблеми,..

публикувано на 14.06.24 в 18:09

Максим Ялнъзов: Музиката е огромна част от живота ми

След успеха на първата си авторска песен “Все по-далеч”, с която спечели второ място в категорията "Най-добър изгряващ музикант (дебют)" за 2023 година на наградите на класацията БНР Топ 20, Максим Ялнъзов представя втората си авторска песен “Без тебе няма любов”. Тя е посветена на музиката, която заема специално място в живота на младия изпълнител...

публикувано на 14.06.24 в 15:47

Изложба “Кръговратът на квадрата” в Градската художествена галерия

Изложбата “Кръговратът на квадрата” на русенските художници Таня и Георги Пасеви откриха в Градската художествена галерия във Варна. Съвместната изложба на артистите, които съчетават семейния живот и изкуството, може да бъде видяна от варненска публика до 30 юни. Таня и Георги Пасеви са утвърдени художници, сценографи и дизайнери, с множество..

публикувано на 14.06.24 в 14:54

Дриймърс, Виена с албум и турне в България

Дриймърс, Виена са създадени през ноември 2021 към сдружение за култура „Лилавият лебед” от оперния певец Апостол Миленков и дългогодишния джаз-пианист, композитор и аранжор Любен Павлов. Към тях се присъединяват виртуозните музиканти Томас Шьон (сакс и кларинет) и Гералд Грюн (тромпет).  Групата започва историята си с успешни концерти, а през 2023..

публикувано на 14.06.24 в 13:35

Съвременни артисти от цял свят ще търсят възможности за ново сценично пространство във Варна

Артисти от цял свят пристигат във Варна, за да подкрепят идеята за създаване на ново сценично пространство за танц и други съвременни изпълнителски изкуства в града. На 16 и 17 юни творци от 15 държави ще обсъждат възможностите в морската столица да се създадат по-добри условия за развитие и обмен на местните творци и за представяне на съвременни..

публикувано на 14.06.24 в 12:02

Детски хор "Добри Христов" представя програмата си за Световния фестивал за мир във Виена

С участие в 13-тото издание на Световния фестивал за мир в австрийската столица Виена ще приключи 71-вият сезон на Варненския Детски хор "Добри Христов". Варненският детски хор и смелостта да отидеш на конкурс Хоровото пеене бори стреса и депресията Талантите на хор "Добри Христов" - без фанфари и грим Фестивалът е в средата на юли, а..

публикувано на 14.06.24 в 11:05