Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Варненец, живеещ в Америка: Когато си извън България, народната музика ти става още по-свидна

Варненецът Стилиян Митков живее от 13 години в Лас Вегас, САЩ. Председател е на тамошната Асоциация на българите, организира срещи между тях. Учил е в математическата гимназия „Д-р Петър Берон” във Варна, завършва Софийския университет „Св. Климент Охридски”, работи в студентското радио "Алма Матер", след това в програма „Хоризонт”. Заминава за Америка, където стартира малък бизнес.

Тръгнах от Варна първо, още когато бях ученик, исках да изляза от града за малко, за да мога да изляза от цялата атмосфера. Не че не ми харесваше града, просто исках да опитам нещо ново, нормални тинейджърски чувства. Първо бях в Търново, после отидох в София и след това реших, че искам да опитам и малко от Света.

Ти си ни бил колега, работил си в радио за кратко?

Беше много интересно, винаги исках да правя нещо журналистическо, винаги исках да видя как върви цялата система, как е целият бранш. Когато отидох в София, имаше и в момента го има едно студентско радио-  „Алма Матер”. Тогава имахме възможността да не бъдем в журналистически факултет и пак да ни научат на радио и всъщност там ми дадоха възможност да започна да работя - първо в спортната редакция, а след това и в другите.

Да си го кажем направо журналистиката е занаят, който се предава. На какво успя да те научи този занаят и помогна ли ти в бъдеще?

Да, определено ми помогна в бъдещето, защото, когато се занимаваш с журналистика трябва да си доста контактен, да се запознаваш с много хора. Журналистиката точно с това ми помогна, да се свързвам с хората по-лесно. Има хора, които изпитват трудност да правят нови запознанства. Това, което журналистиката те учи на най-важното - да правиш нови връзки, контакти. Определено, ако искаш нещо да постигнеш като информация, или като приятелства, или като някаква основа за бъдещи проекти, това също помага и то много.

До колкото разбрах ти си имал и досег с „Хоризонт”?

Да, работих в предаването „Хора , пътища, автомобили”.

Какви са ти спомените?

Беше страхотно! Винаги е готино да работиш в Национално радио. Със сигурност беше голяма тръпка за мен, защото това беше първият път, в който се докосвах до професионалистите и беше наистина много интересно!

Имате ли контакти с други българи?

Да, имам доста контакти с българи, дори съм председател на Българската асоциация в Невада. Правим доста различни масови мероприятия. Миналата година ни гостува Валя Балканска, „Оратница”, направихме много хубаво коледно парти. Има доста голяма българска общност, представена във Вегас.

Колко българи живеят там?

Предполагам около 10-15 хиляди минимум.

Предполагам слушате и Българското национално радио?

Да, доста често, когато се събираме обикновено слушаме българско радио и отдаваме по-голямо внимание на музиката. Има много хубави български радиа, които пускат хубава българска музика.

Вие народна музика слушате ли?

Много е интересно, защото, когато си там, извън България, на народната музика й предаваш още по-голямо значение, става ти свидно. Когато има празници, дали ще са сватби, дали ще са кръщенета, или просто така да се събереш, много често пускаме народна музика или български естрадни песни. Тази българска музика, тя е живинката, която ни дава и е още по-свидно.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Актьорът Михаил Стоянов и машината, която пука и прави... каквото си иска

Михаил Стоянов е варненец и актьор. Създател на анимационната поредица mishozavinagi. Участвал е във филмите „Жалейка“ (реж. Елица Петкова, 2016), „Клопка“ (реж. Надежда Косева, 2024), „Земя“ (реж. Николай Тодоров, 2024), както и в други късометражни и аудиовизуални проекти.  Сценарист на смешки. Обича много синьото. "Машина за пуканки" е..

публикувано на 14.08.24 в 08:30

Terry Butler (LEFT TO DIE, OBITUARY, екс-DEATH): DEATH напълно осъзнато търсеха прогреса

Интервю с Terry Butler (LEFT TO DIE, OBITUARY, екс-DEATH) LEFT TO DIE e супер група – трибют на DEATH. Бандата изпълнява песни от първите два албума на класиците – „Scream Bloody Gore” и „Leprosy”. Съставът на LEFT TO DIE е Matt Harvey от EXHUMED, Gus Ríos, свирил с кого ли не и с кого ли да (GRUESOME, KILL DIVISION, MALEVOLENT CREATION), Rick..

публикувано на 14.08.24 в 08:00

Арабистът Борис Борисов: Съдбата ми е свързана с тези страни!

Борис Борисов е един от най-утвърдените български арабисти, преводач и дипломат. Завършил е Багдадския университет в Република Ирак, специалност „Арабска история и арабски език“. През 1996 г. постъпва в Министерството на външните работи, където 25 години заема различни длъжности, а като дипломат аташе – втори секретар, първи секретар,..

обновено на 13.08.24 в 10:00

La Banda - трима варненски диджеи с хаус парти в Деня на Варна

DJ Burlak : Това е петото парти с мое участие, което организираме на празника на Варна през последните пет години. Южният плаж е много специален за мен с широката си пясъчна ивица и с това, че е малко встрани от лудницата на заведенията по Централния плаж. През годините Cuba Beach Bar се превърна в една от емблемите на хаус музиката във Варна и аз..

публикувано на 12.08.24 в 08:20

Соня Йончева: Душата ми се отвори, щом пристигнах в България

Соня Йончева в една от най-въздействащите опери на Пучини – „Мадам Бътерфлай“, е кулминационен момент в програмата на Опера в Летния театър – Варна 2024. След главната роля на Мими в „Бохеми“ на 6 август, във второто заглавие с нейно участие на 10 август оперната дива, под диригентството на Найден Тодоров, ще изпълни ролята на Чо-Чо-Сан за първи път в..

публикувано на 09.08.24 в 08:00

Константин Вълчев от WWF: Борбата с пожарите е като война

България е най-силно засегнатата от горски пожари страна-членка на ЕС от началото на 2024 г. Това сочат данни на Европейската информационна система за горски пожари н ад 38 хил. хектара или 380 хил. дка българска земя вече са били изпепелени от огъня през тази година. Това е над два пъти повече от площта, пострадала от горски пожари в страната за..

публикувано на 08.08.24 в 09:00

Капка Панайотова: 20 години, отдадени на гребането

През далечната 1976 година на Олимпийските игри в Монреал две варненки в четворката с кърмчия в академичното гребане донесоха сребърен медал за България. Сред тях е и рулевият Капка Панайотова, която още си спомня с огромно вълнение за случилото се. Знае, че са били на крачка от златото, но е щастлива и от второто място.  Медалът и днес стои на специално..

публикувано на 07.08.24 в 07:00