Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обучават специалисти за ранна диагностика на аутизъм

Снимка: БГНЕС
Разпознаване на ранен етап на аутистични разстройства у децата, нови психиатрични услуги, създаване на мрежа от специалисти и установяване на междуинституционални връзки за насочване на децата с този проблем към терапия - това са основните цели на втория етап от проект за развитие на ефективни програми за ранна диагностика на децата с аутизъм в България на здравното министерство. Началото му беше обявено днес от екипа от Александровска болница, който го ръководи, а това става възможно след реализирани икономии по проекта. Средствата за него, в размер на 128 хил. евро, са осигурени от Финансов механизъм на Европейското икономическо пространство и Норвежкия финансов механизъм.

По време на първия етап екипи, обучени от преподаватели от Швеция, са запознали психиатри, психолози, педиатри и общопрактикуващи лекари, както и учители в детски градини и ясли от цялата страна с прилагането на два инструмента, определяни като „златен стандарт“ в диагностиката на аутизма. Вторият етап ще продължи до края на април. Предвидени са срещи със специалисти по места, в които липсват детски психиатри - Бургас, Монтана, Благоевград, Враца, Пазарджик и Габрово.

Проф. д-р Надя Полнарева, началник Клиниката по детска психиатрия „Св. Никола“, подчерта значението на междуинституционалните връзки за ранната диагностика и правилното насочване на децата с този проблем към конкретна терапия.  Много важна е и реоценката на децата, след поставянето на диагнозата, посочи клиничният психолог доц. Хариета Манолова.
 
У нас няма точна статистика за броя на децата с разстройство в аутистичния спектър, но той е близък до европейския - от 1 на 100 до 1 на 200 деца.  Според доц. Димитър Терзиев, завеждащ Дневното отделение в клиниката, ако детето има аутизъм, до 3-годишна възраст вече се наблюдават някои дефицити и отклонения в поведението. Диагноза може да се постави и още на 18-месечна възраст. Един от ранните признаци е това, че детето губи социален интерес - не гледа родителите си, не протяга ръце, не приема подадени предмети.

Още по темата - чуйте в репортажа на Лилия Герчева.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!