Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Сляпата Вайша" се размина с "Оскар" за късометражна анимация

| обновено на 27.02.17 в 07:14
Кадър от филма "Сляпата Вайша"

"Сляпата Вайша" на българина Теодор Ушев не можа да вземе „Оскар“ в категорията „Най-добър късометражен анимационен филм“.

На 89-ата церемония по връчването на наградите на Американската филмова академия победител в тази категория стана „Свирчо“ на Пиксар – основен конкурент на „Сляпата Вяйша“.

Виола Дейвис бе отличена с Оскар за поддържаща женска роля във филма на Дензъл Уошингтън "Прегради".

За най-добър документален филм бе отличен "О Джей: Произведено в Америка". Това е най-дългият номиниран филм в историята на наградите "Оскар" - лентата е цели 7 часа и 47 минути.

Оскар за чуждоезичен филм взе "Търговският пътник" на иранския режисьор Асгар Фархади. Това е втори Оскар за Фархади, който не присъства на церемонията в знак на протест срещу затегнатия граничен контрол и опита на президента Доналд Тръмп да спре достъпа на граждани от 8 предимно мюсюлмански държави в САЩ.

"Първи контакт" на Дени Вилньов взе наградата за звуков монтаж, а "Възражение по съвест" - за звук. "Отряд самоубийци" взе Оскар за грим и прически, а "Фантастични животни и къде да ги намерим" бе отличен за костюми.

"Зоотрополис" взима "Оскар" за пълнометражна анимация. Той бе обявен и за най-добра анимация на изминалата година

"Книга за джунглата" взе "Оскар" за специални ефекти.

За късометражен документален филм отличието отиде при филма „Белите каски” – за доброволните спасителни отряди на Сирия, които обикалят Алепо и останалите градове, пострадали от войната и спасяват от развалините ранени и пострадали цивилни.

Другото българско участие беше за научно-технически постижения, категорията, която затрудни водещите да обяснят какво представлява софтуера V-ray на българската компания Chaos Group. Технологиите, взели "Оскар" за научни постижения бяха упоменати накратко. Sобствениците на Chaos Group Владимир Койлазов и Петър Митев получиха наградата си на 11 февруари.

Мюзикълът „Ла Ла Ленд“ отнесе шест от наградите - за сценография, оригинална музика, операторско майсторство, песен към филм, за режисура и за главна женска роля на Ема Стоун.

Отличието за оригинален сценарий отиде при "Манчестър край морето", а за адаптиран - при филма "Лунна светлина". Главният роля на Кейси Афлек - брат на Бен Афлек, в "Манчестър край морето" му донесе и "Оскар" за главна мъжка роля.

В най-голямата категория на вечерта - тази за най-добър филм, претендираха 9 заглавия. "Оскар"-ът отиде при "Лунна светлина", след объркване, при което мюзикълът "Ла ла Ленд" беше обявен първоначално за победител.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Миналото на Варна оживява в подкаст и печатно издание

В Деня на Варна, 15 август, започва излъчването на подкаста „Свидетелства от Варна“, а през ноември предстои и премиерата на печатно издание в 500 страници.  Поредицата събира 48 автентични спомени на четири поколения актьори, музиканти, художници, архитекти и организатори, оставили следа в живота на Варна. Интервютата са осъществени през 1993 -..

публикувано на 14.08.24 в 14:39

В края на август излиза новата книга на Георги Господинов

На 27 август излиза новата книга "Градинарят и смъртта" на Георги Георгиев, съобщи самият той в профила си във Фейсбук.  "Макар че всичките ми книга са лични, тази май е най-личната след „Естествен роман“. Надявам се сама да намери пътя до следобедите на своите читатели", подчерта Господинов.  "Баща ми беше градинар. Сега е градина...

публикувано на 09.08.24 в 13:38

Започна археологическият сезон в община Каварна

Археологическият сезон в община Каварна беше подновен преди дни. На разкопките на нос Калиакра, на които през последните години бяха разкрити изключителни находки, отново работи екипът на директора на Националния исторически музей доц. д-р Бони Петрунова. През септември или октомври месец, при отпуснато финансиране, се очаква да започнат дейностите и на..

публикувано на 09.08.24 в 11:19

Национално антикварно изложение започва във Варна

Националното антикварно изложение започва от днес и ще продължи до 11 август във Варна.  Над 200 антикварни щанда са подредени на на алеите до Аквариума в Морската градина.  Събитието е организирано от Народно читалище "Стара Варна" със съдействието на Общината в морската столица и е посветено на Деня на Варна, 15 август. 

публикувано на 09.08.24 в 09:23
автор: Васил Петров

„in vino…” - изложба на художника Васил Петров

Откриването е на  08.08., ч етвъртък, от 18,30 във варненската  галерия „Арт Маркони”. Васил Петров отново оставя въображението да движи ръката и мисълта му. Живописните му разсъждения са своеобразно продължение на миналогодишната идея „Август, като осем, като безкрайност…” Този път тя намира конкретика, номинирайки за „осмо изкуство” изкуството..

публикувано на 08.08.24 в 16:59
автор: Николай Стоев

„Облакът на розовите желания” - живопис на Николай Стоев

„Чувството да хванеш облака е нещо фантастично. Това е една алегорична история, в която съм искал да кажа много неща. Основното е, че не можеш да хванеш неуловимото. Картината „Облакът на розовите желания”, в която всички, с едни чували, взимат от него и накрая като се приберат - няма никой. Пресъздавам илюзията, желанието да хванеш нещо, което лети...

публикувано на 08.08.24 в 14:33

Във Варна започва Десетият кинофестивал за късометражни филми "Карантината"

Днес, 6 август, започва Десетия международен кинофестивал за късометражни филми "Карантината". Събитието се открива от 20 часа  пред едноименното рибарско селище на плаж "Аспарухово".  Музикалните сетове започват от 20 часа, а прожекциите - час по-късно.  Фестивалът продължава до 10 август, а входът за него е свободен.  Организаторите..

публикувано на 06.08.24 в 14:30