Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фотографията през очите на един пожарникар

Емил Калинов

17 пейзажа и 7 портрета включва първата самостоятелна фотоизложба на Емил Калинов. Падащи звезди, пролетни потоци, снежни била и още нещо,... ще откриете в многоцветния пъзел от природни красоти, с които Калинов очарова. В портретите си Емил търси различното, интересното, характерното в човешкото излъчване.

Експозицията, озаглавена "Природата и хората през погледа на Емил Калинов”, е подредена във фотографски център „Sea Blue” във Варна и може да бъде видяна до края на месец март.

Варненецът от 4 години се занимава с фотография. Повече подробности за неговата страст, може да научите от интервюто с него.


-  Какво е за Вас фотографията?

-  Фотографията е една магия, бих казал даже, че пейзажната фотография е една самодисциплина, защото в планината трябва рано да станеш и да отидеш в определения час до дестинацията, за да снимаш, това което трябва, в определеното време.

-  Какво включва първата Ви самостоятелна изложба, озаглавена „Природата и хората през погледа на Емил Калинов”?

-  Изложбата включва пейзажи от различни места - от Стара планина основно, около връх Ботев. Имам фотоси и от чужбина, връх Матерхорн, италианските Алпи, водопади около Велико Търново, Райското пръскало. Включих предимно женски портрети, като повечето от тях са направени по време на уъркшопове.

-  Кога направихте първата снимка, която Ви подсказа, че трябва да се занимавате с фотография?

-  Първите ми стъпки бяха в център „Sea Blue”, под ръководството на Радостина Вълчанова. След като изкарах първоначалния курс, тогава разбрах как се снима. Започнах да снимам професионално, а не любителски. Не помня точно първата си снимка, но помня, че след този курс започнах да правя по-стойностни снимки.

-  Как решихте да направите крачката към самостоятелна изложба?

-  Понасъбрах доста снимки, показах ги на Радостина Вълчанова и тя се впечатли. Каза, че съм задобрял и по нейно предложение направих първата изложба.

-  Кой е Емил Калинов? Какъв сте по професия?

-  Фотографията заема голяма част от живота ми вече, но по принцип работя като пожарникар в Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" – Варна.

-  Как гледат колегите Ви на вашето хоби, което вече е прераснало в професия?

-  Гледат положително. Колегите ми са планинари и с някои от тях ходя из планините. Слагал съм снимки из коридорите на пожарната, радват им се. Аз отразявам събитията и по пожароприложен спорт, който се провежда всяка година. Имам много екшън снимки, но не са подходящи за тази изложба.

-  Споменахте, че обичате да снимате пейзажи. Кое е по-трудно - да се снимат портрети или пейзажи, или може би зависи от хората, които ви позират?

-  Разбира се, че зависи от хората. Няма лесни неща. Когато фотографът знае какво прави, му е лесно. Няма как да ги степенувам, всяко си има специфика.

-  Много фотографи се появиха напоследък. Всеки, който има повече възможности и вложи солидна сума за модерна техника, се пише фотограф. Какво е мнението Ви?

-  Те и по-скъпитетелефони снимат хубаво... (смее се). Техниката не е толкова важна, колкото уменията и знанията, които трябва първо да придобиеш. С две думи трябва да знаеш какво правиш. Важен е човекът зад фотоапарата, а не самата техника.

-  Какво е виждането Ви към света, хората, природата, изкуството и снимането?

-  Светът през моите очи е красив! Аз затова съм станал фотограф, за да покажа на хората това, което те не виждат. През обектива аз го виждам по друг начин. Светът е хубав!


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Християн Облаков: Във всеки град има забележителности, които заслужават да бъдат видени от туристите

Днес е Международният ден на екскурзовода, а денят ще бъде отбелязан във Варна с тематична конференция, която започва от 10 часа в зала 4 на Фестивалния и конгресен център.  Това е трето издание на форума, на който ще се дискутират различни теми, свързани с професията на екскурзоводите, които мнозина определят като лицето на туризма ни...

публикувано на 21.02.25 в 09:20

Експерт: Не мисля, че би могъл да се наложи таван на цените

Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..

публикувано на 20.02.25 в 08:00

Jarda Haž (JIG-AI): Изкуството не трябва да бъде ограничавано

Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..

публикувано на 20.02.25 в 07:10

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35