Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Една среща с проф. Божидар Димитров

Божидар Димитров
Снимка: бгнес

В навечерието на 3 март, 139 години след освобождението на България, какво е да си свободен и ние свободни ли сме?
Свободен означава, сам да си определяш пътищата, по които да се развива страната ти и народът. Това право е отказано на българите в Османската империя. Въобще думата освобождение не е точна, за това, което сме получили на трети март. Тогава по-скоро сме възвърнали държавност. А всеки народ се развива добре и напред само когато има собствена държавност. Няма ли я, той се развива по волята на друг народ, на неговия политически елит, които управлява съответната страна.

Кой е символът на българската свобода, било то паметник, личност или събитие от нашата история?
Васил Левски, като личност. Тъй като България въстановява българската държавност по неговата стратегия и тактика. Независимо, че е увиснал на бесилото, ако има наистина духове и неговия дух е бродил там някъде в небесата, само след 5 години, той е видял осъществена своята политическа мечта. Но що се отнася до символ на българската свобода- Шипка и паметникът на Шипка. Той е разположен точно в центъра на България. Малко хора знаят, че ако Сюлейман беше минал Дунав, България щеше да остане под турска власт. Руската армия в северна България, беше дори по-малко от тази в четириъгълника-крепости: Варна, Шумен, Русе, Силистра.

Защо и как Русия решава да се включи в освободителната дейност в България?
Не само Русия. Българското освобождение или по-скоро, възстановяването на българската държавност започва през 1860 г., тогава е първия акт. Тогава българите се отказват от Вселенската патриаршия и започват да изграждат независима българска църква. Призната със султански ферман от 1870 г. Тя трябва да има църковни граници. И тези граници на българската екзархия, никой не ги разбира. Включително и в Европа, като граници на някаква църковна общност, те ги разбират като бъдещи политически граници на България. Следващият етап е Априлското въстание. Българският народ въстава масово и убеждава света, че българският народ е готов да пролее кръвта си в една безнадеждна на пръв поглед битка е достоен за независимост. И тогава на Цариградската конференция на великите сили в края на 1876 г. се взема решение България да бъде свободна. След като Турция отказва да приема решението на Големите сили, то тогава Русия се наема да го осъществи по военен път. Със съгласието на всички останали велики сили, които, разбира се, определят ограничените параметри, на това което може да постигне.

Кой е виновен за Санстефанския мирен договор, определян като „блъф”?
Целият руски политически елит. Едно от задълженията, които е поела Русия е да не се разширява на юг от Дунав и за това тя се надява, че една голяма българска държава (която руснаците смятат, че ще плува в орбита на руските интереси) ще съдейства Русия да се добере при нужда много по-бързо до проливите, от колкото една малка българска държава, която също е подписала съглашение с Австро-Унгария и по-късно с Великобритания. Русия се надява, че тези велики сили ще претърпят някакви пертурбации, ще си променят мнението под напора на други велики сили, но това не става, за съжаление, защото те са обединени в Берлин срещу Русия и успяват да постигнат това, за което са се договорили предварително руснаците. На Балканите да не се образува голяма славянска държава.

Повече в звуковия файл:




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Арх. Михий ван Дрийш: Крайбрежната алея във Варна не трябва да изглежда като автомобилна улица

Решенията за оползотворяване на морския бряг в градовете трябва да се основават на природата, смята главният архитект на Грьонинген в Кралство Нидерландия Михий ван Дрийш. Паркът и плажната ивица във Варна са уникални. Крайбрежната алея не трябва да изглежда като автомобилн аулица, а да бъде по-удобна за пешеходци и велосипедисти, както и да..

публикувано на 13.07.24 в 14:53
Петра Димитрова

Изложбата на Петра Димитрова - протест срещу консуматорството в съвременното общество

Летният сезон в Галерия A&G Art Meeting, Варна,  продължава със самостоятелна изложба живопис на една млада художничка – Петра Димитрова.  Все още в началото на творческия си път, Петра вече е разпознаваем автор, който изгражда собствен, провокативен стил на изразяване. Познаваме от предишни нейни представяния интереса и към..

публикувано на 12.07.24 в 08:10
Симеон Димов и Хенри Ескелинен

Симеон и Хенри - новите лица на Варненския театър

Две нови лица ще виждат любителите на театралното изкуство във Варна. Част от трупата на Драматичен театър "Стоян Бъчваров" от това лято са Симеон Димов и Хенри Ескелинен. Във визитката на 26-годишния Симеон е записано, че е роден в Бургас, където през 2016 завършва Националното училище за музикално и сценично изкуство "проф. Панчо Владигеров" със..

публикувано на 11.07.24 в 08:00

Писателката Ина Иванова: Изкуството има силата да ни връща базовите човешки настройки

„Не тръгва ли понякога времето срещу търсача, не му ли показва на ъгъла част от лицето си, не разкрива ли в дребна ежедневна случайност забулените следи на предстоящото?  А не е ли любовта единственият възможен начин да прекосиш живота?" Новата книга с разкази на Ина Иванова "И винаги любовта" бе представена пред четящата публика във Варна...

публикувано на 10.07.24 в 08:05
Елина Райнова, Сдружение ЗА ТЕБ - Варна

Сдружение ЗА ТЕБ: Да влезем в обувките на другия и да решаваме проблемите заедно

На 9 юли Сдружение „ЗА ТЕБ“ кани варненци и гостите на града да се включат в едно различно спортно събитие с вход свободен. По време на „Щък тук-там: Адаптирай се!” всеки, който желае, ще има възможност да наблюдава и да участва в спортни дейности, адаптрани за хора с увреждания.  В рамките на 10 часа – от 11 сутринта до 21ч. вечерта, ще бъдат..

публикувано на 09.07.24 в 07:00
Атанас Хранов

Художникът Атанас Хранов: ... И да лети дирижабълът по-нагоре към по-светли места

Най-новите произведения на талантливия художник Атанас Хранов от 3-ти юли до 7-ми август 2024 г. са в изложбеното пространство на Галерия „Папийон“ във Варна.  Неговите идеи, копнежи, „вероятни пейзажи“ и „чезнещи лица“ са събрани в изложба живопис, наречена "Дирижабъл". Приключението, в което ни въвлича този великолепен творец, е..

публикувано на 08.07.24 в 08:00

Оперната прима Красимира Стоянова: България чрез творците си, които я прославят, отдавна е прекрачила "културния" Шенген

България чрез творците си, които я прославят по света, отдавна е прекрачила "културния" Шенген " и  е известна с постиженията си в тази сфера. Българските политици трябва да се обърнат към нас, често повтарям това. Заяви във Варна звездното сопрано Красимира Стоянова след репетиция на "Бохеми", премиерата на операта в рамките на фестивала "Опера в..

публикувано на 06.07.24 в 10:10