Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сали Пачолок: "Липсва диагностика за дефицит на B12. Често се поставят погрешни диагнози"

Кампания, целяща да се въведе от Националната здравноосигурителна каса поне веднъж годишно изследване за дефицит на витамин B 12, тече у нас. Тя е подкрепена от много лекари, представители както на традиционната, така и на холистичната медицина. Един от тези лекари е д-р Мария Папазова, която наскоро бе във Варна, за да разкаже повече за дефицита B12. С нея в морската ни столица бяха и авторите на книгата "А дали не е B12? Епидемия от погрешни диагнози", Сали Пачолок и д-р Джефри Стюард. 

В книгата Сали Пачолок разказва подробности от своя дългогодишен опит като медицинска сестра и като парамедик в спешна помощ. През 1985 г., след като редица медици не успяват да определят причината за нейното здравословно състояние, Пачолок сама си поставя диагнозата "дефицит на витамин B12", разказа самата тя в книгата. Оттук идва и страстната й мотивация да информира обществеността за опасните последици от тази тиха разпространена болест. Прави го и от ефира на Радио Варна след среща-беседа с варненци в края на месец март:

 - Дефицитът на B12 води до много неврологични смущения, най-вече психични заболявания, деменция или пък забавяне в развитието, като то може да бъде объркано и с аутизъм и всички тези проявления. 

Какво ние да правим обаче като родители? От доктор Папазова разбрах, че още във вътреутробната дейност на организма трябва да се подсетим какво да правим с нашето дете, например? 

- Това е проблем на целия свят, в САЩ, България, Обединеното кралство, навсякъде. Лекарите трябва да освежават своите знания, учебниците, по които учат също. Лекарите не изследват за липсата на  B12, няма диагностика. Поставянето на грешните диагнози е често срeщано явление. Лекарите не използват методите на диференцираното диагностициране, за да изключат дефицит на B12.

Д-р Папазова сподели още, че нивата на витамин B12 са в широки граници, поне в тестовете, които се правят на кръвната картина у нас. Какво да изискваме и как да ги пресмятаме по-точно? Вие ги обяснявате в тази книга, доколкото разбрах.

По принцип дефицитът на витамин B12 се дефинира по следния начин: серумният B12 когато стойността е 200 пик грама на милитър, в момента се дава за нормално. Трябва да се знае обаче, че при стойности от 200 до 300 пикограма на милилитър това вече е рискова категория и трябва да се приложи третиране, лечение.  

- Едни хора използват B12 с оглед на здравето си, а други - с оглед на живота си. Разбира се има хора, които го взимат просто, за да се чувстват по-добре. Но има друга група пациенти, които имат невропатия, тръпнене безчувственост на крайниците, деменция  и депресия. Това е неврологична симптоматика. Вече има един малък прозорец, малко време, в което тези проблеми могат да бъдат третирани или лекувани. В противен случай става малко късно. Такъв е примерът с нелекувания диабет. Ако чакаме захарта да се вдигне до едни високи стойности, ще се стигне до увреждане на цялото тяло. Не могат да бъдат обърнати симптомите. Хората крайно се инвалидизират, остават приковани в инвалидни колички. Реално погледнато се причинява един сериозен проблем. 

Интервюто със Сали Пачолок може да чуете в звуковия файл (преводът е на Ангелина Стайкова):





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Каръл и Норман Макдоналд

"Шотландски боец" от село Куманово

Какво знаете за Шотландия? Част е от Обединеното кралство, а населението ѝ е около 5 милиона и 500 хиляди души. Известни са с характерния си, специфичен акцент в изговора на думите, който понякога затруднява общуването с тях. Шотландци са и съпрузите Норман и Каръл Макдоналд, които от години прекарват летата си в аксаковското село Куманово. Те..

публикувано на 15.07.24 в 08:20

Max Cavalera (CAVALERA CONSPIRACY, SOULFLY, екс-SEPULTURA): Важно е да не забравяме миналото

Интервю с Max Cavalera (CAVALERA CONSPIRACY, SOULFLY, екс-SEPULTURA) Кой не знае Max Cavalera, кой не е чувал за него. В рамките на година заедно с брат си Iggor, двамата презаписаха първите три издания на SEPULTURA – минилбума „Bestial Devastation”, дебюта „Morbid Visions” и „Schizophrenia”. Под името CAVALERA Max и Iggor ще направят концерт и в..

публикувано на 15.07.24 в 07:10

Биляна Раева: И магьосник да стане управител на Градски транспорт няма да обърне тенденцията дружеството да е на загуба

Общинската фирма „Градски транспорт“ продължава да е на загуба, при тези обстоятелства и магьосник да стане управител няма да обърне тенденцията. Това каза в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“ общинският съветник от ГЕРБ/СДС Биляна Раева. По думите и, общинският съвет продължава да е принципал на дружество „Градски транспорт“, но..

обновено на 14.07.24 в 10:40

Арх. Михий ван Дрийш: Крайбрежната алея във Варна не трябва да изглежда като автомобилна улица

Решенията за оползотворяване на морския бряг в градовете трябва да се основават на природата, смята главният архитект на Грьонинген в Кралство Нидерландия Михий ван Дрийш. Паркът и плажната ивица във Варна са уникални. Крайбрежната алея не трябва да изглежда като автомобилн аулица, а да бъде по-удобна за пешеходци и велосипедисти, както и да..

публикувано на 13.07.24 в 16:15
Петра Димитрова

Изложбата на Петра Димитрова - протест срещу консуматорството в съвременното общество

Летният сезон в Галерия A&G Art Meeting, Варна,  продължава със самостоятелна изложба живопис на една млада художничка – Петра Димитрова.  Все още в началото на творческия си път, Петра вече е разпознаваем автор, който изгражда собствен, провокативен стил на изразяване. Познаваме от предишни нейни представяния интереса и към..

публикувано на 12.07.24 в 08:10
Симеон Димов и Хенри Ескелинен

Симеон и Хенри - новите лица на Варненския театър

Две нови лица ще виждат любителите на театралното изкуство във Варна. Част от трупата на Драматичен театър "Стоян Бъчваров" от това лято са Симеон Димов и Хенри Ескелинен. Във визитката на 26-годишния Симеон е записано, че е роден в Бургас, където през 2016 завършва Националното училище за музикално и сценично изкуство "проф. Панчо Владигеров" със..

публикувано на 11.07.24 в 08:00

Писателката Ина Иванова: Изкуството има силата да ни връща базовите човешки настройки

„Не тръгва ли понякога времето срещу търсача, не му ли показва на ъгъла част от лицето си, не разкрива ли в дребна ежедневна случайност забулените следи на предстоящото?  А не е ли любовта единственият възможен начин да прекосиш живота?" Новата книга с разкази на Ина Иванова "И винаги любовта" бе представена пред четящата публика във Варна...

публикувано на 10.07.24 в 08:05