Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Радиолюбител значи общност" - Вяра Николаева за тръпката, която остава и до днес

Един от любимите гласове в ефира на Радио Варна, Вяра Николаева, съвсем случайно споделя, че някога е започнала първите си стъпки към професията днес именно чрез радиолюбителство. Вяра казва, че радиолюбител значи общност. Да си част от тази общност е емоция и тръпка, които остават за цял живот. Само на 8 г., малката тогава Вяра става част от екипа радиолюбители в Добрич, който се ръководи от Димитър Галмадиев. Много точки и тирета бележат началото на голямата любов на Вяра, за която и днес си спомня под различни технически термини, защото радиолюбителството започва именно с комбинацията от знаци и цифри:

Eдин глас от ефира на Радио Варна, този на Вяра Николаева, която осъществи една детска мечта. Oт радиолюбител стана радио работник..

Горе-долу така ще случи. Всъщност това е една традиция. Първият човек, който е свързан с радиолюбителството, това е моята майка. Покрай нея аз се озовах в радиоклуба в Добрич. При Димитър Галмадиев, един човек, който успяваше по много особен начин да ни пали, да ни мотивира. Всъщност нещата не са толкова лесни защото това са много точки и тирета, които човек трябва да запомни, за да може да бъде радиолюбител.


Снимка

Сега има ли радиолюбители или може би това е било нещо от онези времена, когато радиото е било нещо тайнствено за мъниците особено с много джаджи, които сега така наричаме?

Радиолюбителството си е нещо, което няма начин да отмине. Може би не в тези размери, в които беше по онова време, но радиолюбител значи общност. Това са хора от цял свят, които се свързват през радиостанции. Всеки си има слушателски номера и се намира в ефира. Много често се е случвало да долавяме сигнали SOS в ефира на радиостанцията като по-малки. На радиостанцията сядахме, за да работим радиомикрофония - комуникация с глас и радиотелеграфия телекомуникация. Най-емоционалният момент е бил когато се свържеш с даден човек от определена точка на света, да чакаш да получиш радиокартичка. Това бяха едни специални картички, които имаха своите индентификационни кодове „LZ2KDO” беше от България. Всичко това се събираше в албуми. Въпреки че, бяхме малки до късно стояхме пред радиостанцията. Това си беше магия да чакаш от някъде да засечеш сигнал, да установиш всъщност къде и с кого си се свързал. Имаше много интересни състезания, провеждаха се регионални и републикански състезания, завързваха се много приятелства. Аз съм била състезатели по радиозасичане, или лов на лисици както го наричахме. Подобно на ориентирането, но се криеха предаватели на различни места, а ние с радиоприемници, които имаха дълги антени със слушалки, трябваше да засечем сигнала на съответната радиостанция и да открием къде е. След това трябваше да ни поставят печат върху талоните, че сме ги открили, и така до следващата точка. Поне на мен това ми остана тръпка, до колко е общо със радиото незнам защото радиото се оказа малко по-късен етап на детските ми мечти когато разглобявах един “VEF” тайно в гардероба, но това е съвсем различно. Иначе все още си пазя морзовия ключ, с който съм работила. Пазя си слушателския номер защото имам право на лична радиолюбителска станция. Такава нямам, разбира се.

Но никога не е късно..

Да никога не е късно. Малко скъпо удоволствие, но пък емоцията, емоцията остава. Няма начин нещо, което ако си го приел със сърце, както и всичко останало то остава любов за цял живот.

Тези хубави кадри, които предостави са снимки пред един такъв апарат. Ти ще кажеш най-общо какъв е този апарат. За всички наши слушатели, а и последователи в социалната мрежа „фейсбук” и в нашата интернет страница.

Да, а на другата снимка, която съм дала се виждат тренировки по радиотелеграфия. Пуска се запис на групи цифри, които вървят като морзови сигнали и ти трябва да ги дешифрираш. След това ти самият трябва да предадеш групата цифри на следващия човек, който е до теб, така че интересни неща се случваха.

Благодаря ти!






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КТ "Подкрепа" започна подписка за връщане на клас "прослужено време" на държавните служители

Да бъде възстановено възнаграждението за придобит трудов стаж и професионален опит, по-известно с понятието "клас прослужено време", за държавните служители, настояват от КТ "Подкрепа". Вече има организация за събиране на подписка във всички синдикални структури. Това каза Васил Василев, председател на регионалната синдикална организация КТ "Подкрепа"..

публикувано на 15.01.25 в 08:30

Христина Набошни: 2025-а е много подходяща за посещение на Китай

2025 година е по-специална за българите, пътуващи до Китай. В края на миналата година стана ясно, че през тази ще можем да посещаваме най-многолюдната страна в света, без да ни е необходима виза. Предизвикателствата да организираме визитата си там обаче не са никак малко.  Отдавна сме свикнали да си помагаме с какви ли не мобилни приложения, а сред..

публикувано на 14.01.25 в 07:30

„Неизчезващите“ - открит урок на киношкола „Братя Люмиер“ във Варна

Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе днес, 13 януари, от 17 часа. Поводът е рождената дата на българското кино.  На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..

публикувано на 13.01.25 в 08:25
Станислав Стоянов, депутат от

Евродепутатът Станислав Стоянов: Шенгенското пространство е инструмент от друго време и създаден при други нужди и реалности

Земеделците и фермерите в ЕС са силно обезпокоени от търговското споразумение ЕС-Меркосур, договор за свободна търговия между Европа и икономически блок включващ няколко държави от Южна Америка. Това каза за предаването „Позиция“ евродепутатът от партия „Възраждане“ Станислав Стоянов. По думите му, подписаното тихомълком от председателя на ЕК..

публикувано на 11.01.25 в 13:45

Специализациите на лекарите продължават да са дефицитни

До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..

публикувано на 10.01.25 в 09:36

Влад Уласевич (JINJER): Най-важният албум е винаги следващият

Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..

публикувано на 10.01.25 в 08:20

Политологът Милен Желев: ГЕРБ са царе на блъфа, преговорите се размразиха

В София сякаш се разведели, изгря някакво слънце, преговорният процес за съставяне на кабинет се размрази. Беше рано да обявим преждевременно преговорите за приключили, в тези пазарлъци често се блъфира, а ГЕРБ са царе в това, коментира политологът Милен Желев в предаването на Радио Варна "Post Factum". Той си послужи с "метеорологична" метафора, за..

публикувано на 09.01.25 в 08:30