Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бал­чик да е "гра­дът с ве­ко­в­ни­те ки­па­ри­си" мечтае Мариян Цветков

Снимка: Сияна Спиридонова
Бал­чик да вър­не сла­ва­та си на гра­да с ве­ко­в­ни­те ки­па­ри­си. Та­зи задача си е по­с­та­вил гла­в­ни­ят озе­ле­ни­тел в об­щин­с­ко пре­д­приятие ”Бла­го­у­с­т­ро­я­ва­не и ко­му­нал­но сто­пан­с­т­во” Ма­ри­ян Цве­т­ков. В разговор с Албена Иванова той разказва съ­д­ба­та на балчишките кипариси през вековете и как ще ги възстановява:


Защо и кога Балчик е бил известен като град на кипарисите?

Балчик е древен град с много наслоена история във вековете – култура, традиции, етноси, хора. Така през времената на колонизацията на западното Черноморие от гръцките колонисти в нашия град по различни причини се внасят култови дървета, едни от тях са кипарисите. Във времето те се появяват като основен вид в градската среда и така един неповторим чар и характер. Комбинирани с белите скали оформят градския пейзаж по този начин.

Защо тези дървета, които казвате, че са били толкова много са били унищожени?

По-голямата част от дърветата са били набедени в началото на 20 век, че са приносители на бактерията филоксера по лозята. А Балчик е бил град с традиции във винопроизводството и те са били изсечени. Истината е, че понеже в градската среда Балчик е с много интересна архитектура и много интересен релеф – с мънички дворчета, мънички улички , дърветата са били набедени от българските първи дами-чорбаджийки, че им цапат прането с прашеца, който отделят при цъфтежа, жълтия. И така била решена съдбата им и голяма част от тях били отсечени.

Към днешна дата вече има сушилни, пранетата толкова много не се веят  навън и Вие сега имате пълната свобода да върнете този чар на Балчик. До момента сте засадили 39 кипариса, в кои части на града?

Градската среда вече предполага да се внасят по-интересни видове. Искам да уточня, че кипариса е дърво без алергени, отделя смоли и полезни изпарения и вещества. Устойчиво дърво на нашите почви. Засадихме сега предимно в долната част на Балчик. До т.нар квартал Възраждане, Гемиджи махала го знаят всички. Понеже атмосферните влияния и релефа предразполагат за по-дълговечното развитие на дървото. Данните, които имаме и образците, които са запазени показват, че там засаждането ще бъде дълговечно, а не мимолетно.

И амбицията Ви е тези дървета да са най-малко 100.

Поне 100 е моята амбиция, понеже тогава ще има характер и цялостна композиция. Когато зимата няма растителност, когато са опадали листата нашият град ще бъде също така красив и зелен!

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

2024 година донесе успехи и гордост за Морски клуб – Балчик

24 златни, 34 сребърни и 25 бронзови медала, или общо 83 призови места са спечелили състезателите на Морски клуб – Балчик.  Това е равносметката организацията, която обучава в тънкостите на прекрасния спорт ветроходство общо 88 деца. „2024 година беше изключителна за нас! С радост споделяме основните моменти, които затвърдиха клуба като лидер в..

публикувано на 24.01.25 в 08:00

Търсят гимназисти от Варна с талантливо перо

Новата инициатива на международния литературен фестивал „Варна Лит“ е търсенето на таланти в писането на текст за сцена сред варненските гимназисти на възраст над 15 години. Нарича се „Ателие за творческо писане“ и негов автор е Даниела Цочева – един от организаторите и вдъхновители на всички инициативи на „Варна Лит“. Тя даде насоки на..

публикувано на 23.01.25 в 08:05

Искат да бъде въведена оценка за дисциплина в училище

 Да бъде въведена оценка за дисциплина и да се обърне внимание на възпитанието на учениците като мярка за подобряване на резултатите и преодоляване на насилието в училищата. За това настояват от синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа", каза председателят му Юлиян Петров в предаването на Радио Варна Post Factum. От десетки години се опитваме да обясним..

публикувано на 22.01.25 в 08:00

Проф. Емил Ковачев: Професията ни е дълбоко удовлетворяваща заради уникалната роля в посрещането на новия живот

На Бабинден – денят, посветен на акушерите и грижата за новия живот – проф. Емил Ковачев, управител на СБАГАЛ "Проф. д-р Димитър Стаматов" - Варна, сподели своите впечатления и предизвикателства от изминалата година.  В болницата през 2024 г. са родени 1881 деца, включително 51 многоплодни бременности, най-често близнаци. Най-малкото бебе, което е..

публикувано на 21.01.25 в 13:00
Павлина Върбанова

Павлина Върбанова: Социалните мрежи изместват фокуса от значимото

Най-знаковата дума за България през изминалата 2024 година е Шенген. Това сочи класацията на традиционното проучване на платформата за грамотност "Как се пише?" за 2024 година. Това се прави за четвърта поредна година. За втори път се представя и класация на най-споменаваните личности в медиите. На първо място е Доналд Тръмп, следван от Бойко..

публикувано на 21.01.25 в 08:20
Велизар Енчев

Велизар Енчев: БСП и ИТН достигнаха моралното дъно

„Участието на БСП в управлението е целувка с дявола, защото всяка партия, която прескочи своите червени линии, тя се отказва от своите идеи, а партия без идеи е политически покойник“. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна председателят на партия „Българска пролет“ Велизар Енчев. След влизането на „БСП-Обединена левица“ в..

публикувано на 20.01.25 в 12:10

Как да бъдем най-добрата си версия днес?

Най-доброто от нас днес – как да изчистим съзнанието си, да се чувстваме по-добре и успяваме в повече неща. Да забавим не само естествения процес на стареене, но и да се подмладим, не само физически. Това ни споделя „перфектната неперфектна“, както се шегува, йога ентусиастът Антония Криван от Балчик. Запалва се по йога преди повече от..

публикувано на 20.01.25 в 08:30