Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Колекционер на старинни предмети пази войнишкото канче на прадядо си

| обновено на 27.04.17 в 22:45

Метален чекрък от преди Втората световна война показва на алеята до входа на Морската градина във Варна един от участниците в изложението „С любов към българското”. Машината  е направена от българина Съби Попов от търновското село Ресен, там е и открит. Справка в интернет показва, че подобни уреди за предене на  вълна с помощта на педал се налагат още през 16 век. Този обаче е бил патентован и печели златен медал на изложение във Варна през 1940 година. Неговият собственик Иван Иванов, който е колекционер на старинни предмети от 15-тина години, разказва пред Габриела Гаврилова

- Чекръкът е намерен в стара къща, в същото село, от където е бил занаятчията. Той е патентовал крачен чекрък.

- Той работи добре и в момента...

- Перфектно работи. Изложението е било във Варна и затова го носим  отново във Варна, където е спечелил първото си място през 1940 година .

- Колко чекръка е направил този майстор?

- Не знам колко, но със сигурност са много, щом ги е патентовал. Имал е нещо като фабрика.

- Знаем ли как се казва този майстор?

- Съби Попов от Ресен. Механизмът за задвижване е прост, но работи.

Снимка- Кой проявява интерес към старите предмети?

 - В нашия край – Велико Търново и Свищов, има много англичани. Те реставрират къщите си и поставят в тях стари предмети от бита на българите.

- А българите интересуват ли се от предметите, които са използвали предците ни?

- Повечето са за украса. В България има много колекционери, които обикалят по различни изложения и купуват. Търсят различни неща – от картички, марки, снимки от войната.

- Коя е най-старата снимка, която  Вие сте виждали?

- То не е точно картичка, а е рисувано и след това е направено на картичка. Това е снимка от брега на Свищов.

- Когато хората Ви предлагат да ги купите, лесно ли се разделят с тях?

- Обикновено това  става при продажба на къщите, когато новите собственици почистват старите вещи и искат да се освободят от всичко, което смятат за боклук. Някои предмети дори са откривани на вторични суровини.

- Скъпо удоволствие ли е да се прави такава колекция?

- Не бих казал, защото го правя от години и отделям по толкова, колкото имам. Често и заменям предмети.

- Колко месечно отделяте ?

- Сто – двеста лева, зависи от това, което откривам.

- С какво не бихте се разделили?

- Това е войнишко канче на прадядо ми. На него има надпис от битката при Чаталджа по време на Балканските войни. Това е скъп спомен от моя прадядо. Открих го в родната си къща. Имаше и щикове и грамота от царя, но не зная къде отидоха с годините. За мен е сантимент и не бих се разделил с него.


Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Биляна Раева: И магьосник да стане управител на Градски транспорт няма да обърне тенденцията дружеството да е на загуба

Общинската фирма „Градски транспорт“ продължава да е на загуба, при тези обстоятелства и магьосник да стане управител няма да обърне тенденцията. Това каза в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“ общинският съветник от ГЕРБ/СДС Биляна Раева. По думите и, общинският съвет продължава да е принципал на дружество „Градски транспорт“, но..

обновено на 14.07.24 в 10:40

Арх. Михий ван Дрийш: Крайбрежната алея във Варна не трябва да изглежда като автомобилна улица

Решенията за оползотворяване на морския бряг в градовете трябва да се основават на природата, смята главният архитект на Грьонинген в Кралство Нидерландия Михий ван Дрийш. Паркът и плажната ивица във Варна са уникални. Крайбрежната алея не трябва да изглежда като автомобилн аулица, а да бъде по-удобна за пешеходци и велосипедисти, както и да..

публикувано на 13.07.24 в 16:15
Петра Димитрова

Изложбата на Петра Димитрова - протест срещу консуматорството в съвременното общество

Летният сезон в Галерия A&G Art Meeting, Варна,  продължава със самостоятелна изложба живопис на една млада художничка – Петра Димитрова.  Все още в началото на творческия си път, Петра вече е разпознаваем автор, който изгражда собствен, провокативен стил на изразяване. Познаваме от предишни нейни представяния интереса и към..

публикувано на 12.07.24 в 08:10
Симеон Димов и Хенри Ескелинен

Симеон и Хенри - новите лица на Варненския театър

Две нови лица ще виждат любителите на театралното изкуство във Варна. Част от трупата на Драматичен театър "Стоян Бъчваров" от това лято са Симеон Димов и Хенри Ескелинен. Във визитката на 26-годишния Симеон е записано, че е роден в Бургас, където през 2016 завършва Националното училище за музикално и сценично изкуство "проф. Панчо Владигеров" със..

публикувано на 11.07.24 в 08:00

Писателката Ина Иванова: Изкуството има силата да ни връща базовите човешки настройки

„Не тръгва ли понякога времето срещу търсача, не му ли показва на ъгъла част от лицето си, не разкрива ли в дребна ежедневна случайност забулените следи на предстоящото?  А не е ли любовта единственият възможен начин да прекосиш живота?" Новата книга с разкази на Ина Иванова "И винаги любовта" бе представена пред четящата публика във Варна...

публикувано на 10.07.24 в 08:05
Елина Райнова, Сдружение ЗА ТЕБ - Варна

Сдружение ЗА ТЕБ: Да влезем в обувките на другия и да решаваме проблемите заедно

На 9 юли Сдружение „ЗА ТЕБ“ кани варненци и гостите на града да се включат в едно различно спортно събитие с вход свободен. По време на „Щък тук-там: Адаптирай се!” всеки, който желае, ще има възможност да наблюдава и да участва в спортни дейности, адаптрани за хора с увреждания.  В рамките на 10 часа – от 11 сутринта до 21ч. вечерта, ще бъдат..

публикувано на 09.07.24 в 07:00
Атанас Хранов

Художникът Атанас Хранов: ... И да лети дирижабълът по-нагоре към по-светли места

Най-новите произведения на талантливия художник Атанас Хранов от 3-ти юли до 7-ми август 2024 г. са в изложбеното пространство на Галерия „Папийон“ във Варна.  Неговите идеи, копнежи, „вероятни пейзажи“ и „чезнещи лица“ са събрани в изложба живопис, наречена "Дирижабъл". Приключението, в което ни въвлича този великолепен творец, е..

публикувано на 08.07.24 в 08:00