Метален чекрък от преди Втората световна война показва на алеята до входа на Морската градина във Варна един от участниците в изложението „С любов към българското”. Машината е направена от българина Съби Попов от търновското село Ресен, там е и открит. Справка в интернет показва, че подобни уреди за предене на вълна с помощта на педал се налагат още през 16 век. Този обаче е бил патентован и печели златен медал на изложение във Варна през 1940 година. Неговият собственик Иван Иванов, който е колекционер на старинни предмети от 15-тина години, разказва пред Габриела Гаврилова
- Чекръкът е намерен в стара къща, в същото село, от където е бил занаятчията. Той е патентовал крачен чекрък.
- Той работи добре и в момента...
- Перфектно работи. Изложението е било във Варна и затова го носим отново във Варна, където е спечелил първото си място през 1940 година .
- Колко чекръка е направил този майстор?
- Не знам колко, но със сигурност са много, щом ги е патентовал. Имал е нещо като фабрика.
- Знаем ли как се казва този майстор?
- Съби Попов от Ресен. Механизмът за задвижване е прост, но работи.
- Кой проявява интерес към старите предмети?
- В нашия край – Велико Търново и Свищов, има много англичани. Те реставрират къщите си и поставят в тях стари предмети от бита на българите.
- А българите интересуват ли се от предметите, които са използвали предците ни?
- Повечето са за украса. В България има много колекционери, които обикалят по различни изложения и купуват. Търсят различни неща – от картички, марки, снимки от войната.
- Коя е най-старата снимка, която Вие сте виждали?
- То не е точно картичка, а е рисувано и след това е направено на картичка. Това е снимка от брега на Свищов.
- Когато хората Ви предлагат да ги купите, лесно ли се разделят с тях?
- Обикновено това става при продажба на къщите, когато новите собственици почистват старите вещи и искат да се освободят от всичко, което смятат за боклук. Някои предмети дори са откривани на вторични суровини.
- Скъпо удоволствие ли е да се прави такава колекция?
- Не бих казал, защото го правя от години и отделям по толкова, колкото имам. Често и заменям предмети.
- Колко месечно отделяте ?
- Сто – двеста лева, зависи от това, което откривам.
- С какво не бихте се разделили?
- Това е войнишко канче на прадядо ми. На него има надпис от битката при Чаталджа по време на Балканските войни. Това е скъп спомен от моя прадядо. Открих го в родната си къща. Имаше и щикове и грамота от царя, но не зная къде отидоха с годините. За мен е сантимент и не бих се разделил с него.
Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл:
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..
Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..