Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петранка Божкова: Чувствам се като след взет изпит на 60

Кореспондентът на Радио Варна от Добрич - Петранка Божкова, бе специален гост на предаването "Гравитация нула". Голяма част от хората я познават като кореспондент на Радио Варна, друга част пък я познават като поетесата Петранка Божкова. Личността обаче е една и тя има рожден ден днес.

Петранка Божкова е родена в с. Лясково, Добричка област. Завършила е Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий“, специалност „Българска филология. Издала е поетичните книги: „Но чудо няма!“ (1992 г., ИК „Няголова“), „Пепел от илюзии“ (1997 г., Изд. „Български писател“), „Брод към небето“ (2002 г. ИК „Няголова“), „Думи по пътя“ (2007 г. ИК „Захарий Стоянов“), „Време за песен” 2013 г.Автор е на сценариите за документалните филми „Почакай, слънце!“ (2003), посветен на Дора Габе, и „Чешма да съградиш!“ (2009) – за белокаменните чешми в Добруджа. Носител на Първа награда от Първия национален поетичен конкурс „Христо Фотев“, 2006 г., и на още десетки награди от национални конкурси за поезия. Член на СБП, на СБЖ и на Сдружението на писателите – Добрич. Работи като кореспондент на Радио Варна в Добрич.

С юбилярката разговаря водещата на "Гравитация нула" Светлана Вълкова.

Пепи, ставаш на 60?

На 60 години ставам, да не се чудите и маете, днес навършвам 60 години.

Честит празник, да си здрава и да имаш вдъхновението да следваш пътя си, независимо от трудностите, които среща всеки човек. Преди малко като си говорихме ти каза, че си в едно приповдигнато настроение, всякаш си взела някакъв изпит. И какъв е бил този изпит за теб? Как го асоциираш, с какво?

Здравейте, най-напред на слушателите на Радио Варна. Благодаря за поканата да гостувам в това предаване. Свикнала съм обикновено да информирам за събитията, които наблюдавам и отразявам в Добрич. Сега ситуацията е малко по-различна. Е, добре, щом е така Чувствам се като след взет изпит. Ами защото съм си мислила, че човек да поживее 60 години не е никак малко и всъщност съм си мислила винаги, че животът по начало е много специален изпит. За него няма написани уроци и е хубаво, когато човек осъзнае това. Мислила съм, че 60 години е солидна възраст, макар че не ги чувствам като толкова солидна възраст. Но пък е хубаво да да си ги дочакал и да очакваш още много години сред любими хора, сред приятели.

Дай Боже, тежат ли обаче годините?

Не мога да отговоря еднозначно на този въпрос, защото в различни моменти се чувствам по различен начин. Както казваше Невена Коканова - "Животът на човек е ту хубав, ту лош. Зависи на коя страница ще отвориш живота му". Вероятно и аз, както всеки човек, понякога съм се чувствала по-натоварена, по-напрегната или стресирана. Друг път пък страшно много се радвам на нещата, които ми се случват, на нещата, които гледам. Например тази пролет не мога да се нагледам на зеления цвят, на тревите, дори на избуелите храсти. Казвам си - "Хубаво е, че мога да гледам тези зелени дървета, зелените треви". Човек трябва да оценява малките неща, за това е различно. Понякога си мисля, че аз съм живяла не 60 а може би 600 години. Просто като се сетя за детските си години, имам чувството, че е станало в някакъв друг живот.

Поезията спасение ли е била винаги за теб, какво е била?

Не зная дали е спасение. Във всеки случай съм посягала към белия лист, към думите тогава, когато ми се е искало да преодолея някаква бариера. Когато съм се чувствала провокирана, наранена или натъжена и се хващам за думите като удавник за сламка - значи в някакъв смисъл е и спасение. Когато подготвям стихотворението, когато го пиша, някак си не съм в нормалната, в реалната действителност. Когато приключа със стихотворението, понякога това става много бързо, понякога няколко дни поред ме люлее определена тема и когато приключа стихотворението се чувствам странно облекчена, защото пък мога да го споделя с хора, които обичат да четат.

Колко станаха стихосбирките, последната беше 2013 година "Време за песен"?

Това е петата ми книга.

След "Време за песен" какво ще следва? Изчислявах вчера, че приблизително на 5 години правиш нова книга. Трябва да очакваме вече нещо.

Да уточня, че "Време за песен" е провокирана от текстове по Еклесиаст, който го казва: "Има време за всичко на този свят, време да се родиш и време да умреш, време за любов, време за омраза, време за война и за мир..." и така нататък. В случая заглавието "Време за песен", която е по заглавието на едноименно стихотворение е по-скоро време за изповед. Песента като изповед, като наричане, като изплакване ако щете. Само да отворя една скоба, едно време нашите баби казваха - "Кажи една песен". За тях песента се казваше, защото във всяка песен има някаква човешка история и в този смисъл "Време за песен" е по-скоро време за изповед, време за разказване, за споделяне. Така съм преценила, че е дошло време да споделям какво съм видяла, какво съм научила през живота си. Ще има сигурно следваща книга. Просто трябва да да я организирам както се казва.

Цялото интервю с Петранка Божкова можете да чуете в прикачения звуков файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Илиев

Ивайло Илиев: Настоящото служебно правителство е изключително изгодно за ГЕРБ и ДПС

„Първата разпоредба, която е отменена от Конституционния съд, е член 23 от основния закон. Той постановява, че културата, образованието и науката са национални ценности. Това решение ми се струва доста куриозно, но може да бъде прието и като метафора за цялостното поведение на съда“. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна политологът..

публикувано на 27.07.24 в 14:04

Галина Станишева след успеха във Виена: Хорът ни единствен се представяше с различна програма на концертите

Варненският детски хор „Добри Христов“ към Общинския детски комплекс спечели първата награда и златния медал в 13-ото издание на Световния фестивал за мир в австрийската столица Виена.  Варненски хор спечели голямата награда на конкурс във Виена (ВИДЕО) В тазгодишното издание участваха 42 хорови формации от 16 държави - хорове  от Китай,..

публикувано на 26.07.24 в 12:25

Peter Tägtgren (PAIN, HYPOCRISY): Твърде лесно е просто да се предадеш

Интервю с Peter Tägtgren (PAIN, HYPOCRISY) Няма смисъл да обясняваме кой е Peter Tägtgren. Композитор, музикант, продуцент, лидер на индъстриъл бандата PAIN и дет зверовете HYPOCRISY. Истински работохолик. Това е напълно достатъчно за неговото представяне. Поводите за интервюто с Peter Tägtgren или както мило му казват българските фенове –..

публикувано на 26.07.24 в 11:07

Patrick Mameli (PESTILENCE): Рутината е проблем!

Интервю с Patrick Mameli (PESTILENCE) За първи път дет легендите от Нидерландия PESTILENCE ще свирят в България на 27 юли като част от „Sofia Metal Fest 2024” по покана на „BGTSC”. Водената от Patrick Mameli група ще излезе на сцената на „Арена София” преди TESTAMENT и BEHEMOTH. Преди тях феновете ще видят DJ Eric Hutchence и MALTWORM. В..

обновено на 26.07.24 в 09:33

Варненският лекоатлет Християн Касабов: Психиката в този спорт е изключително важна

За да надбягаш съперниците си в леката атлетика, трябва да имаш здрава психика, която е най-важното нещо в този спорт. Това коментира в интервю за Радио Варна лекоатлетът Християн Касабов. Успешният варненски лекоатлет преди броени дни спечели б ронзовия медал в дисциплината 110 метра с препятствия на Европейското първенство по лека атлетика за юноши..

публикувано на 25.07.24 в 10:05
Делян Илиев, Елена Цанкова и Димитър Георгиев

Благотворително почистване на Морската градина събира пари за солна стая за деца в нужда

„Смет за добро“ - благотворително събитие „Равен старт за всеки“, организират варненският Клуб Ротаракт съвместно с представители на частни фирми и община Варна. Проявата включва почистване на Морската градина и събиране на средства за Центъра за специална образователна подкрепа, съобщиха за Радио Варна Елена Цанкова и Делян Илиев   – двама от..

публикувано на 24.07.24 в 09:10

Магърдич Халваджиян: Успешните хора не обвиняват другите и признават грешките си

Магърдич Халваджиян е един от най-успешните продуценти у нас. Описва себе си като мечтател. Обича да казва, че „хвърчи в облаците, но в същото време е здраво стъпил на земята“.  В годините разбрах, че мечтите са много хубаво нещо, но трябва да ги подплатиш с много можене и знаене. Чак тогава разбираш, че те се сбъдват, категоричен е той. Този урок..

публикувано на 23.07.24 в 08:00