Албания е интересна дестинация не само заради красивото си крайбрежие, а и поради величествените планини. В края на август от Туристическо дружество "Родни балкани" организират група за разходка из най-интересните места. Водач е Юлиян Варимезов, който освен че е опитен планинар, следва магистратура "Културен туризъм" във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Ваня Славова разговаря с него, за любопитните места в програмата из Албания.
- Какво може да се види в тази, в известен смисъл, "екзотична" за Европа страна? Какво ще покорявате в нея?
- Над 40 процента от територията на Албания е с планини, които са много красиви. Но има и изключително много културни аспекти. 6 обекта на ЮНЕСКО, които могат да бъдат посетени. Те са стойностни и си струва да се видят. Т.е. в Албания има голяма възможност да се практикува и културен, и планинарски туризъм. Конкретно към въпроса - ще изкачим най-високия връх на Албания Мае Корабит или Кораб на български. Той е граничен връх. И се води най-висок и в Македония, и в Албания.
- Колко метра е?
- 2764. Ще видим Бутринт, което е древно селище от втори век преди Христа, основано от древните гърци, после римляните са били там. Гирокастро е град под егидата на ЮНЕСКО. Тирана, Берат, Дуръс, Круя. Много неща има - културни, и съответно и върхът, който също си струва да се види, защото е много красив!
- Какви са личните ви впечатления от Албания?
- Много грешна представа имаме от време оно за "албанския реотан" и единственото интересно нещо като коняка Скендербег. Хората са много отзивчиви, много топли, храната им е вкусна. Пътищата им са много добре направени, което е също интересно, защото в Албания е най-голямото находище на естествен битум, който е основна съставка на асфалта. И допреди време са нямали пътища, сега всички главни пътища са добре оправени. Да, вярно, планинска страна е - с много завои, но с прекрасни пътища.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл:
Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..
Спестяването в злато е единственият легален начин да се избегне най-големият финансов данък - инфлацията. Това подчерта за Радио Варна инвеститорът Макс Баклаян. По думите му спестяването е психология, и не зависи от това дали имаме или нямаме средства. Дори човек, който изкарва 1 000 лева месечно, може да спестява по 50 лева всеки месец, допълни..
Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..
Интервю с Trym Torson (EMPEROR, ÞRYMR) Trym Torson е известен като първия барабанист на ENSLAVED, а в последствие като постоянния ударник на EMPEROR. Способностите му зад барабаните не подлежат на коментар, но Trym изненада блек метъл социума с дебютен самостоятелен албум, който няма нищо общо с екстремизма, с който обикновено е свързван. „Saga..
В началото на годината стана ясно, че отделението по детска хирургия в МБАЛ „Света Анна – Варна“ преустановява приема на пациенти до 9 февруари, включително. В периода, докато отделението не приема пациенти, тече планов ремонт и екипът е в отпуск. По този повод, в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“, адвокатът по медицинско..
Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..