Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

”Баба и внуци” или как домашните туршии могат да станат и средство за препитание

Разказват г-жа Елена Георгиева и 17-годишният й внук Антонио Ованезов. Произвели са хиляди буркани с люти чушки, белени домати и кисели краставички и за първа година ги  предлагат на фермерските пазари. До 25 юни може да ги видите и на пазара пред х-л Черно море, част от програмата на Втория веге фестивал

Колко внуци имате г-жо Георгиева?

Е.Г.: Четири.

Четиримата ли се включиха в производството или най-вече Антонио?

Е.Г.: Само Антонио, понеже той е най-голям. Мъничката е на 5 години и тя помагаше, бурканчетата тя ги подрежда.

А.О: Идеята се роди една вечер, когато седнахме на масата цялото семейство и решихме да правим нещо различно и нещо, което само ние го правим. А това е нашата зимнина, нашите традиции.

СнимкаКато малък помагали ли сте на баба си да прави тези кисели краставички, белени домати в буркан?

Е.Г.: За абсолютно всичко е помагал. Той е затварял всичките буркани. Над 10 хиляди буркана ги е затворил той. Във всяко нещо е помагал. За подреждането на краставичките, за пукането на чушлетата, бланширането на доматите. Всяко нещо е минало през ръцете му.

Къде са пораснали тези зеленчуци?

А.О: Живеем в града и нямаме такава земеделска площ, на която да произвеждаме толкова домати, краставици, чушки. Затова разчитаме на наши приятели от Поморие, които имат такова място и гледат както трябва зеленчуците. На тях се доверяваме. Тонове домати, тонове краставички, тонове чушки.

Това са малотрайни продукти и трябва да действате много бързо!

А.О: Много бързо и качествено, което е трудно. Защото качеството си изисква времето!

Е.Г.: Имало е моменти, когато не спали! Едно е да направиш вкъщи 20-30-100 буркана, друго като правиш на ден 500 да речем! Затварянето също е много важно. Със специални капачки и със специална машина затваряме.

СнимкаИ етикетите са много красиви!

А.О: В етикетите инвестирахме главно. Предния етикет е картина, която показва семейния живот, докато се правят зимнините. На двора на село, може да видите бабата как учи внучката да бърка лютеница, как детето играе с кучето на гоненица.

И яде свежия морков от градината...

Е.Г.: И щъркела носи другото дете!

Тази картина на кого е, кой я направи?

А.О: Виктория от Велико Търново, по прякор „Маус”, както е по-известна.

Виктория Георгиева, тя живее във Варна. Познаваме с нейните графити по трафопостовете.

А.О: Да. Научих думи като себестойност, цени на едро и дребно. Научих се да търся качественото, а не което изглежда най-хубаво. Много хора, изобщо по света, гледат доматът да е идеално кръгъл, обаче истинският домат не изглежда така. Той е с различна форма, има черни петна, грозен е... Смачкан изглежда, обаче е вкусен!

На загуба или на печалба сте от този първи опит?

Е.Г.: Ох (въздъхва).

А.О: Можем да кажем, че сме на нулата.

СнимкаТова е добър старт!

А.О: За първа година е много добре! (Двамата се смеят)

Какво е чувството да помагаш на баба, да правите семейно това производство?

А.О: Че върша нещо добро. По-добре се чувствам, което ме кара да съм по-щастлив, да намирам правилния път в повечето неща. Защото като си щастлив – светът пред теб е светъл, а като си тъжен и си затворен в себе си – всичко пред теб е затворено!







Интервюто можете да чуете и в прикачения звуков файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Арх. Михий ван Дрийш: Крайбрежната алея във Варна не трябва да изглежда като автомобилна улица

Решенията за оползотворяване на морския бряг в градовете трябва да се основават на природата, смята главният архитект на Грьонинген в Кралство Нидерландия Михий ван Дрийш. Паркът и плажната ивица във Варна са уникални. Крайбрежната алея не трябва да изглежда като автомобилн аулица, а да бъде по-удобна за пешеходци и велосипедисти, както и да..

публикувано на 13.07.24 в 16:15
Петра Димитрова

Изложбата на Петра Димитрова - протест срещу консуматорството в съвременното общество

Летният сезон в Галерия A&G Art Meeting, Варна,  продължава със самостоятелна изложба живопис на една млада художничка – Петра Димитрова.  Все още в началото на творческия си път, Петра вече е разпознаваем автор, който изгражда собствен, провокативен стил на изразяване. Познаваме от предишни нейни представяния интереса и към..

публикувано на 12.07.24 в 08:10
Симеон Димов и Хенри Ескелинен

Симеон и Хенри - новите лица на Варненския театър

Две нови лица ще виждат любителите на театралното изкуство във Варна. Част от трупата на Драматичен театър "Стоян Бъчваров" от това лято са Симеон Димов и Хенри Ескелинен. Във визитката на 26-годишния Симеон е записано, че е роден в Бургас, където през 2016 завършва Националното училище за музикално и сценично изкуство "проф. Панчо Владигеров" със..

публикувано на 11.07.24 в 08:00

Писателката Ина Иванова: Изкуството има силата да ни връща базовите човешки настройки

„Не тръгва ли понякога времето срещу търсача, не му ли показва на ъгъла част от лицето си, не разкрива ли в дребна ежедневна случайност забулените следи на предстоящото?  А не е ли любовта единственият възможен начин да прекосиш живота?" Новата книга с разкази на Ина Иванова "И винаги любовта" бе представена пред четящата публика във Варна...

публикувано на 10.07.24 в 08:05
Елина Райнова, Сдружение ЗА ТЕБ - Варна

Сдружение ЗА ТЕБ: Да влезем в обувките на другия и да решаваме проблемите заедно

На 9 юли Сдружение „ЗА ТЕБ“ кани варненци и гостите на града да се включат в едно различно спортно събитие с вход свободен. По време на „Щък тук-там: Адаптирай се!” всеки, който желае, ще има възможност да наблюдава и да участва в спортни дейности, адаптрани за хора с увреждания.  В рамките на 10 часа – от 11 сутринта до 21ч. вечерта, ще бъдат..

публикувано на 09.07.24 в 07:00
Атанас Хранов

Художникът Атанас Хранов: ... И да лети дирижабълът по-нагоре към по-светли места

Най-новите произведения на талантливия художник Атанас Хранов от 3-ти юли до 7-ми август 2024 г. са в изложбеното пространство на Галерия „Папийон“ във Варна.  Неговите идеи, копнежи, „вероятни пейзажи“ и „чезнещи лица“ са събрани в изложба живопис, наречена "Дирижабъл". Приключението, в което ни въвлича този великолепен творец, е..

публикувано на 08.07.24 в 08:00

Оперната прима Красимира Стоянова: България чрез творците си, които я прославят, отдавна е прекрачила "културния" Шенген

България чрез творците си, които я прославят по света, отдавна е прекрачила "културния" Шенген " и  е известна с постиженията си в тази сфера. Българските политици трябва да се обърнат към нас, често повтарям това. Заяви във Варна звездното сопрано Красимира Стоянова след репетиция на "Бохеми", премиерата на операта в рамките на фестивала "Опера в..

публикувано на 06.07.24 в 10:10