Бърза справка в Google ни препраща към Карл Драйс, немски изобретател, който през 1817 г. създава първата тротинетка, която нарича „машина за бързо ходене“, като прототипът е бил снабден с дървена рама, две дървени колела, кормило и седалка. Придвижването е ставало или чрез отблъскване от земята, или чрез правене на големи крачки.
Сега тротинетки се срещат навсякъде около нас – използват се от малки и големи, просто за забавление или за да стигнем до желаното място. Разговаряме с две дами, които стигат до работното си място в Радио Варна с тротинетки.
От кога използвате тротинетка?
Веселина Киричева: Купихме първите тротинетки за децата и покрай тях... всъщност голямата тротинетка става и за възрастни. Ходим на разходки с тротинетките, почти като велосипеда е. На момента решаваме с какво ще излезем. Имаме две колелета и две тротинетки и всеки взема това, което реши.
Христина Касабова: Аз съм „шофьор” на тротинетка от съвсем скоро, желанието се породи в мен най-вече от липсата на паркоместа в центъра на Варна. Тротинетката се оказа също толкова бързо превозно средство, а и много компактно. За разлика от велосипеда може лесно да се пренася.
Веселина Киричева: Наистина предимството на тротинетката е, че винаги можеш да си вземеш автобуса в обратна посока, доста по-удобна е за пренасяне. В летните месеци паркирането в градската част е кошмарно, така че спокойно можем да се придвижваме с тротинетки.
Каква скорост развива тротинетката и за колко време пристигате на работа?
Христина Касабова: Каквато желаем. В нашия град и при нашите пътни условия е по-добре скоростта да е умерена, поне докато не стигнем Морската градина с по-равните алеи.
По тротоарите ли караш?
Христина Касабова: По велоалеите, но има места, където те са прекъснати или са много тесни и затрудняват разминаването. Затова винаги трябва да сме подготвени да спрем рязко. Едно от основните предимства пред велосипеда е, че тротинетката може да се кара и с рокля и с дамска чанта през рамо, дори с обувки, които не са подходящи за колело.
Веселина Киричева: Освен всичко друго е и здравословно. Определено пристигаш по-бързо, отколкото ако се движиш пеша.
Има ли много хора, които да карат тротинетки?
Веселина Киричева: Има много хора с тротинетки вече, даже в Морската градина трябва доста вече да внимаваш, ако си пешеходец.
Каква е твоята тротинетка, Хриси? Знам, че се сдоби с нея съвсем наскоро...
Христина Касабова: Точно така, имам я едва от няколко дни, но вече не мога да сляза от нея. Избрах си градски модел, средно голям, но с достатъчно големи гуми, за да мога да се придвижвам дори по дупки и плочки.
Предполагам си направила проучване, сигурно вече се предлагат и много различни видове?
Христина Касабова: Да, точно така. Спряхме се на този модел след доста голямо проучване, както на новите модели, така и на цените. Взехме тротинетка втора употреба, което е един много достъпен вариант за почти всеки човек.
Какви са средните цени?
Христина Касабова: За нова тротинетка между 200 и 400 лева, а втора употреба може да се намери на цени между 100 и 200 лева, абсолютно хубави и запазени тротинетки, в отлично състояние.
Каква е емоцията, докато се движиш?
Веселина Киричева: Мога да го сравня с карането на колело, пак така се вее косата...много приятно.
Христина Касабова: За мен емоцията е много по-приятна, защото от колело много съм падала.
Спестяването в злато е единственият легален начин да се избегне най-големият финансов данък - инфлацията. Това подчерта за Радио Варна инвеститорът Макс Баклаян. По думите му спестяването е психология, и не зависи от това дали имаме или нямаме средства. Дори човек, който изкарва 1 000 лева месечно, може да спестява по 50 лева всеки месец, допълни..
Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..
Интервю с Trym Torson (EMPEROR, ÞRYMR) Trym Torson е известен като първия барабанист на ENSLAVED, а в последствие като постоянния ударник на EMPEROR. Способностите му зад барабаните не подлежат на коментар, но Trym изненада блек метъл социума с дебютен самостоятелен албум, който няма нищо общо с екстремизма, с който обикновено е свързван. „Saga..
В началото на годината стана ясно, че отделението по детска хирургия в МБАЛ „Света Анна – Варна“ преустановява приема на пациенти до 9 февруари, включително. В периода, докато отделението не приема пациенти, тече планов ремонт и екипът е в отпуск. По този повод, в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“, адвокатът по медицинско..
Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..