Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Илюстраторът Цвета Петрова: Що е то караконджул и къде да го намерим

Цвета Петрова е български илюстратор, живеещ в Англия. Тя е на 23 г. и е завършила визуални изкуства в Бордо, Франция. До месец ще се дипломира с магистърска степен по илюстрация в Лондон.

Книжката ѝ "Български митологични персонажи", чието представяне е на 14 август, е един от най- големите проекти, с които се е захващала досега.

Как изглеждат българските митологични образи може да видите до края на седмицата във Варна.

Как се появи идеята?

- Когато завършвах бакалавърската си степен във Франция трябваше да направя курсова работа на свободна тема под формата на книга. Много дълго време мислих над това кoq тема няма да ми омръзне бързо. В крайна сметка се спрях на митологичните персонажи. В българския фолклор има толкова много, всички са изключително интересни и реших, че ще е интересно да ги покажа на състудентите си.

Те нямат представа от

българската митология,

от това какво имаме,

каква е нашата култура...

Какви образи са включени във вашата книга?

- Започнах с някои, които са добре познати на всички – самодиви, караконджули, кикимори...

Как изглеждат караконджолите?

- Това е по-сложната част при илюстрирането.

Караконджулът

е описан различно

във всеки един текст.

В някои текстове той е полукон-получовек, в други текстове е като дяволче с рога, в трети е човекоподобен. Няма конкретно описани. Аз трябваше да взема решение, затова за караконджула заложих на нещо което съм си представяла от малка.

Колко е висок?

- По-дребен от човек, като едно тролче по-скоро.

Какво е кикимората?

- Кикимората е женски дух, който обитава дома. Това е оригиналната домакиня на къщата.

Всеки път,

когато в него влезе нова невяста,

тя решава дали я харесва или не.

Ако новата невяста ѝ допада, тя през нощта ѝ помага с разни домакински задачи, но ако реши, че тя е мързелива, по-скоро би ѝ навредила. Лесникът е образ, за който не бях чувала преди.

Какво е лесник?

- Горски дух, който се появява на кръстопътища, в горите. Той е един от малкото добродушни наши фолклорни образи.

Включила съм още орисници, халата...

Халата какво е? Баба?

- Нещо като змей,

само че лошата версия.

Има три глави.

Като цяло с халата хората преди са си обяснявали унищожителните бури.Орисниците са три създания, които се появяват на третия ден след като се роди дете в къщата. Ако родителите не изпълнят някои от техните обичаи, като например детето да е облечено в ризата на баща си, къщата трябва да е чиста, така че те като дойдат почват да чертаят съдбата на новороденото дете и ако родителите по някакъв начин вбесят орисниците, те ще начертая лоша орис за детето.

За колко от тези образи чухте за първи път?

- Мората е може би най-страшния герой от нашия фолклор, тъй като е един вид предшественик на смъртта. Тя може дори да е красива, но след като нападне се преобразува в един страшен образ. Нещо като дяволче.

С мората

хората си обясняли

сънната парализа.

Тогава, когато човек се събуди, но не може да помръдне.

Блатникът изглежда като възрастен, покрит с разни водни растения. Той живее на дъното на блато и е много алчен. Това което прави е да се опитва да привлече хора да дойдат близо до езерото, в което той живее и да ви удави и обере.

Всъщност духовете на девойките, които са удавени от блатника се превръщат в русалки.


Цвета Петрова базира своите илюстрации върху книгата на Иваничка Георгиева "Българска митология".
Вече се работи и по издаването на книжката на български и на английски език.

Цялото интервю с описанията на най-впечатляващите митологични образи от българския фолклор може да чуете тук:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Не мисля, че би могъл да се наложи таван на цените

Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..

публикувано на 20.02.25 в 08:00

Jarda Haž (JIG-AI): Изкуството не трябва да бъде ограничавано

Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..

публикувано на 20.02.25 в 07:10

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58