Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лятото на един докторант по археология

2
Снимка: Радио Варна

В разгара на археологическото лято ви срещаме със Станимир Първанов /на снимката първият в ляво/, докторант по археология в Софийския университет. Той е на 26 години. Четири години поред, всяко лято работи на разкопките в местността Корията край Суворово, където се изследва  селище от каменномедната епоха. Там се проучват останките от опожарена сграда, използвана за грънчарска работилница.

За Станимир Първанов работата на разкопки  е истинската лятна почивка и е голямо удоволствие.   За своето археологическо лято той разказа...

- Още от бакалавърските си години имам интерес към каменномедната епоха по Черноморието и в Добруджа, а това, което  се върши тук,  е много важен обект. Един от редките в днешно време от тази епоха в нашия регион.

Трудно ли е да се работи на разкопки?

 - Зависи от обекта и от екипа. Този обект е труден, защото трябва да имаш търпение. Към всички ситуации трябва да подхождаме с огромно внимание, да не прибързваме и да изчакаме да видим как комплексно ще е разкрият нещата. Иначе на повечето обекти не се работи толкова бавно. Но като цяло е удоволствие.

Кое е най-вълнуващото, което Ви се случи на този обект?

- Това се случи преди четири години, когато в рамките на няколко дена открихме два подиума в северната част на къщата. Там западната стена беше нападала и когато я вдигнахме успяхме да установим начина, по който е направена. Вдигнахме едното външно лице, документирахме следите, които са останали вътре и вдигнахме и вътрешната част. Под нея излязоха двата подиума. Това беше абсолютно неочаквано от нас -  два подиума с малка оставаща площ за живеене за домашни и битови нужди. Тогава  работата започна да става още по-интересна.

Сега, когато разкопките в местността Корията свършиха ще Ви липсват ли?

- Да, със сигурност. На мен не ми се тръгва изобщо от тук.

Какво ще правите?

- Най-вероятно ще отида на разкопките в Козарева могила. Към тях също имам голям интерес.

 /Бел. ред. Козарева могила е археологически обект, който се датира от началото на енеолита - V хил. пр. Хр. Намира се край Каблешково. Разкопките на селищната могила са разкрили южните части на две големи, частично вкопани, сгради от късно- енеолитен период.  В тях са намерени много интересни и ценни предмети и съоръжения , за които се предполага че са използвани за производството на съдове. Интересен факт е, че в един от гробовете на некропола е намерен скелет със силна деформация на единия долен крайник, а под него са намерени железни скоба и шайба, което е сред доказателствата за напредналото нивото на медицината в тези древни времена/.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Кабуров

Зеленчукопроизодител: Държавата спешно да ограничи сивия сектор в покупко-продажбата на плодове и зеленчуци, да има контрол

Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..

публикувано на 13.02.25 в 11:48

Масово хора от по-малки градове купуват жилища във Варна с готови пари

65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна.  63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..

публикувано на 13.02.25 в 08:05

Клубът на варненските краеведи очаква своите нови членове

23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед".  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..

публикувано на 12.02.25 в 08:30

Сестрите и акушерките в готовност за протести, ако се намали обучението им с година

Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..

публикувано на 11.02.25 в 19:00

Инвеститор съветва: Спестявайте в злато

Спестяването в злато е единственият легален начин да се избегне най-големият финансов данък - инфлацията. Това подчерта за Радио Варна инвеститорът Макс Баклаян. По думите му спестяването е психология, и не зависи от това дали имаме или нямаме средства. Дори човек, който изкарва 1 000 лева месечно, може да спестява по 50 лева всеки месец, допълни..

публикувано на 11.02.25 в 08:40

Първа изложба на "Група Варненски творци"

Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..

публикувано на 10.02.25 в 08:45

Trym Torson (EMPEROR, ÞRYMR): Ако новото не ви харесва, слушайте старото

Интервю с Trym Torson (EMPEROR, ÞRYMR) Trym Torson е известен като първия барабанист на ENSLAVED, а в последствие като постоянния ударник на EMPEROR. Способностите му зад барабаните не подлежат на коментар, но Trym изненада блек метъл социума с дебютен самостоятелен албум, който няма нищо общо с екстремизма, с който обикновено е свързван. „Saga..

публикувано на 08.02.25 в 14:48