Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лятото на един докторант по археология

2
Снимка: Радио Варна

В разгара на археологическото лято ви срещаме със Станимир Първанов /на снимката първият в ляво/, докторант по археология в Софийския университет. Той е на 26 години. Четири години поред, всяко лято работи на разкопките в местността Корията край Суворово, където се изследва  селище от каменномедната епоха. Там се проучват останките от опожарена сграда, използвана за грънчарска работилница.

За Станимир Първанов работата на разкопки  е истинската лятна почивка и е голямо удоволствие.   За своето археологическо лято той разказа...

- Още от бакалавърските си години имам интерес към каменномедната епоха по Черноморието и в Добруджа, а това, което  се върши тук,  е много важен обект. Един от редките в днешно време от тази епоха в нашия регион.

Трудно ли е да се работи на разкопки?

 - Зависи от обекта и от екипа. Този обект е труден, защото трябва да имаш търпение. Към всички ситуации трябва да подхождаме с огромно внимание, да не прибързваме и да изчакаме да видим как комплексно ще е разкрият нещата. Иначе на повечето обекти не се работи толкова бавно. Но като цяло е удоволствие.

Кое е най-вълнуващото, което Ви се случи на този обект?

- Това се случи преди четири години, когато в рамките на няколко дена открихме два подиума в северната част на къщата. Там западната стена беше нападала и когато я вдигнахме успяхме да установим начина, по който е направена. Вдигнахме едното външно лице, документирахме следите, които са останали вътре и вдигнахме и вътрешната част. Под нея излязоха двата подиума. Това беше абсолютно неочаквано от нас -  два подиума с малка оставаща площ за живеене за домашни и битови нужди. Тогава  работата започна да става още по-интересна.

Сега, когато разкопките в местността Корията свършиха ще Ви липсват ли?

- Да, със сигурност. На мен не ми се тръгва изобщо от тук.

Какво ще правите?

- Най-вероятно ще отида на разкопките в Козарева могила. Към тях също имам голям интерес.

 /Бел. ред. Козарева могила е археологически обект, който се датира от началото на енеолита - V хил. пр. Хр. Намира се край Каблешково. Разкопките на селищната могила са разкрили южните части на две големи, частично вкопани, сгради от късно- енеолитен период.  В тях са намерени много интересни и ценни предмети и съоръжения , за които се предполага че са използвани за производството на съдове. Интересен факт е, че в един от гробовете на некропола е намерен скелет със силна деформация на единия долен крайник, а под него са намерени железни скоба и шайба, което е сред доказателствата за напредналото нивото на медицината в тези древни времена/.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Илиев

Ивайло Илиев: Настоящото служебно правителство е изключително изгодно за ГЕРБ и ДПС

„Първата разпоредба, която е отменена от Конституционния съд, е член 23 от основния закон. Той постановява, че културата, образованието и науката са национални ценности. Това решение ми се струва доста куриозно, но може да бъде прието и като метафора за цялостното поведение на съда“. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна политологът..

публикувано на 27.07.24 в 14:04

Галина Станишева след успеха във Виена: Хорът ни единствен се представяше с различна програма на концертите

Варненският детски хор „Добри Христов“ към Общинския детски комплекс спечели първата награда и златния медал в 13-ото издание на Световния фестивал за мир в австрийската столица Виена.  Варненски хор спечели голямата награда на конкурс във Виена (ВИДЕО) В тазгодишното издание участваха 42 хорови формации от 16 държави - хорове  от Китай,..

публикувано на 26.07.24 в 12:25

Peter Tägtgren (PAIN, HYPOCRISY): Твърде лесно е просто да се предадеш

Интервю с Peter Tägtgren (PAIN, HYPOCRISY) Няма смисъл да обясняваме кой е Peter Tägtgren. Композитор, музикант, продуцент, лидер на индъстриъл бандата PAIN и дет зверовете HYPOCRISY. Истински работохолик. Това е напълно достатъчно за неговото представяне. Поводите за интервюто с Peter Tägtgren или както мило му казват българските фенове –..

публикувано на 26.07.24 в 11:07

Patrick Mameli (PESTILENCE): Рутината е проблем!

Интервю с Patrick Mameli (PESTILENCE) За първи път дет легендите от Нидерландия PESTILENCE ще свирят в България на 27 юли като част от „Sofia Metal Fest 2024” по покана на „BGTSC”. Водената от Patrick Mameli група ще излезе на сцената на „Арена София” преди TESTAMENT и BEHEMOTH. Преди тях феновете ще видят DJ Eric Hutchence и MALTWORM. В..

обновено на 26.07.24 в 09:33

Варненският лекоатлет Християн Касабов: Психиката в този спорт е изключително важна

За да надбягаш съперниците си в леката атлетика, трябва да имаш здрава психика, която е най-важното нещо в този спорт. Това коментира в интервю за Радио Варна лекоатлетът Християн Касабов. Успешният варненски лекоатлет преди броени дни спечели б ронзовия медал в дисциплината 110 метра с препятствия на Европейското първенство по лека атлетика за юноши..

публикувано на 25.07.24 в 10:05
Делян Илиев, Елена Цанкова и Димитър Георгиев

Благотворително почистване на Морската градина събира пари за солна стая за деца в нужда

„Смет за добро“ - благотворително събитие „Равен старт за всеки“, организират варненският Клуб Ротаракт съвместно с представители на частни фирми и община Варна. Проявата включва почистване на Морската градина и събиране на средства за Центъра за специална образователна подкрепа, съобщиха за Радио Варна Елена Цанкова и Делян Илиев   – двама от..

публикувано на 24.07.24 в 09:10

Магърдич Халваджиян: Успешните хора не обвиняват другите и признават грешките си

Магърдич Халваджиян е един от най-успешните продуценти у нас. Описва себе си като мечтател. Обича да казва, че „хвърчи в облаците, но в същото време е здраво стъпил на земята“.  В годините разбрах, че мечтите са много хубаво нещо, но трябва да ги подплатиш с много можене и знаене. Чак тогава разбираш, че те се сбъдват, категоричен е той. Този урок..

публикувано на 23.07.24 в 08:00