Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България може да има прекрасен виртуален морски археологически музей

| обновено на 04.09.17 в 15:21
кораб Одисей Елада
Снимка: telias.free.fr

Потънали кораби откриха по южното ни Черноморие български и английски учени. Главна цел на експедицията обаче е търсенето на доказателства, че корабът на Ной е потънал в Черно море. Намериха ли ги? Питаме доц.Людмил Вагалински, директор на Археологическия институт с музей при БАН:

Няма данни за такова рязко покачване на Средиземно море и оттам вливане на огромна вълна в Черно море, която би могла да предизвика издавяне на хора от околните селища и да стане прототип за историята на Ной. Тук стои въпроса и за селищата около Варненския халколитен некропол – най-старото обработено злато в света! Говорим за 4 хилядолетие преди Христа. Предстоят изследвания, които ще направят археолози от Центъра за подводни проучвания в Созопол. Ще го направим за да разберем повече за тази бляскава златна халколитна цивилизация, защото само с некропол без селища не са достатъчно ясни характеристиките на живота на хората от онова време.

До октомври ще работите с английските Ви колеги. До този трети етап от съвместните проучвания какво открихте?

Имаме 41 корабокрушения, които сме локализирали или потвърдили, че са такива на различна дълбочина в нашите териториални води. Изследваме с мини подводници, всяка една от които има и геофизична апаратура и осветление. Много добри снимки се правят също. Не сме спускали водолази, там е дълбочко. Не вадим находки. Не че не можем, имаме механични ръце, но бихме могли да ги нараним.

СнимкаИма ли някакво място в морския релеф на нашето крайбрежие, където често са корабокруширали корабите?

Засега не. От Варна на юг такава не се очертава. Както например се говори за северната ни част, около Калиакра, но ние там не работим по този проект. Това, което ни вълнува е защо нямаме по-древни кораби от 10 век? След като корабоплаването още в бронзовата епоха е било развито.

И как отговаряте на този въпрос?

Най-лесно е да се каже, че маршрутът, по който са минавали в онези времена е бил по-различен от този, който ние покриваме. Това са 60 км. навътре от сегашния ни бряг, нашите териториални води приблизително. Другият е, че лежат под дебел пласт наноси. Може пък тази трета година да ни се усмихне късмета.

Направили ли сте виртуална възстановка. Ще могат ли да бъдат видяни някъде тези кораби?

Да, качени са на различни сайтове. Показваме ги. Нищо не е скрито. Хубаво би било да се направи един виртуален музей на подводната археология на Черно Море, дали в Бургас, дали във Варна или друг морски град.

Обсъждали ли сте го с Вашите колеги във Варна и Бургас?

Опира до общините, до кметовете.

СнимкаС община Варна обсъждали ли сте го?

Не, не съм. Макар че би трябвало! И не би струвало много пари. Виртуално биха могли да бъдат показани прекрасни неща! Това ни липсва, нямаме такъв музей в България, а сме морска страна!


Кажете ни ключови думи, по които можем да търсим на този етап картини от тези виртуални възстановки?

„Българо-британски проект”. Могат да бъдат видени и на страницата на http://blackseamap.com/bg/.

Най-интересното като находка, като извод?

Установихме, че преди около 15 хил.години морският ни бряг на юг е бил отдалечен на 60 км. от сегашния.

Това означава, че морето е взело около 60 км. от ивицата?

Точно така. И другото е този интересен въпрос дали Черно море е било място на библейския потоп. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Не мисля, че би могъл да се наложи таван на цените

Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..

публикувано на 20.02.25 в 08:00

Jarda Haž (JIG-AI): Изкуството не трябва да бъде ограничавано

Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..

публикувано на 20.02.25 в 07:10

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58