Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бой с бастуни в Парламента

| обновено на 06.09.17 в 18:13

Това се случва само година след Съединението, сподели в ефира на предаването "POST FACTUM" професор Петко Петков, преподавател по нова и най-нова история на България. 

Публикуваме част от интервюто с изтъкнатия историк:

-  Какво реално честваме на 6 септември извън историческите събития? Духът на българите ли, какво?

-  Освен Съединението, аз бих се радвал много да честваме и Единението на българите, защото ни е много необходимо. Вероятно съм преувеличил дозата наивитет, но искрено си пожелавам освен съединение, да има и единение.

-  Възможно ли е това да се случи? Живеем в демократични времена, имаме плурализъм и множество партии...

-  Винаги съм вярвал, че може. Въпросът е на свиване на лактите, на партийните страсти, на личния егоизъм. Това е и условието за успех, каквото е безспорно Съединението от 1885 година. Трите големи постижения на българската външна политика – Съединението, обявяването и извоюването на Независимостта и връщането по мирен път, по законен път на южна Добруджа – и в трите случая има свиване на партийните страсти и целеустремяване на националната енергия в една посока. Без обща енергия не се постигат големи цели.

-  Да, така е, при Съединението сами сме се оправили. Един от малкото случаи в историята ни без някой да ни помогне.

-  Разбира се, би могло да се каже, че е чиста случайност. Само седем години след като Великите сили са склонили, направили са жест да има българска държава,  тя да покаже такъв характер, толкова хъс, че недоволна от договора, с който е създадена, да се опита да пречупи този договор. Това  е наистина забележителен и по-скоро случаен факт. Втори път не се е случвало и няма да се случи. Освен вътрешно единение, има и международни политически условия, които благоприятстват /особени отношения между Русия и Англия по това време/.

-  И ние се възползваме. Използваме противоречията в наша полза. Вярно ли обаче, че в Парламента са се били с бастуни?

-  Вярно е, но по друг повод. След като минава уреждането на Съединението през 1886 година, формулата, по която то е признато да не се наруши грубо Берлинския договор е, че българският княз става управител на Източна Румелия. Вечната опозиция е от недоволни и мрънкащи политикани. Един от тях се изправя в Събранието и казва „Какво направихме ние, то няма никакво Съединение. Има си Източна Румелия, тя си е отделна. За какво харчихме тези пари, мобилизация, жертви има в тази война със сърбите. Тогава министър-председателят Петко Каравелов става и казва – яйцето изядохме ние, черупката остана за другите”. Демек – всяко нещо си има цена.

Нужен ли е втори прочит на Съединението? Ако на 6 септември преди 132 години сме се възползвали от ситуацията, то къде е България днес на политическата карта, имайки пред вид, че слоганът на българското председателство на ЕС е „Съединението прави силата”? Отговорите на професор Петко Петков чуйте в интервюто на Емилия Николова за предаването „POST FACTUM”:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Арх. Михий ван Дрийш: Крайбрежната алея във Варна не трябва да изглежда като автомобилна улица

Решенията за оползотворяване на морския бряг в градовете трябва да се основават на природата, смята главният архитект на Грьонинген в Кралство Нидерландия Михий ван Дрийш. Паркът и плажната ивица във Варна са уникални. Крайбрежната алея не трябва да изглежда като автомобилн аулица, а да бъде по-удобна за пешеходци и велосипедисти, както и да..

публикувано на 13.07.24 в 16:15
Петра Димитрова

Изложбата на Петра Димитрова - протест срещу консуматорството в съвременното общество

Летният сезон в Галерия A&G Art Meeting, Варна,  продължава със самостоятелна изложба живопис на една млада художничка – Петра Димитрова.  Все още в началото на творческия си път, Петра вече е разпознаваем автор, който изгражда собствен, провокативен стил на изразяване. Познаваме от предишни нейни представяния интереса и към..

публикувано на 12.07.24 в 08:10
Симеон Димов и Хенри Ескелинен

Симеон и Хенри - новите лица на Варненския театър

Две нови лица ще виждат любителите на театралното изкуство във Варна. Част от трупата на Драматичен театър "Стоян Бъчваров" от това лято са Симеон Димов и Хенри Ескелинен. Във визитката на 26-годишния Симеон е записано, че е роден в Бургас, където през 2016 завършва Националното училище за музикално и сценично изкуство "проф. Панчо Владигеров" със..

публикувано на 11.07.24 в 08:00

Писателката Ина Иванова: Изкуството има силата да ни връща базовите човешки настройки

„Не тръгва ли понякога времето срещу търсача, не му ли показва на ъгъла част от лицето си, не разкрива ли в дребна ежедневна случайност забулените следи на предстоящото?  А не е ли любовта единственият възможен начин да прекосиш живота?" Новата книга с разкази на Ина Иванова "И винаги любовта" бе представена пред четящата публика във Варна...

публикувано на 10.07.24 в 08:05
Елина Райнова, Сдружение ЗА ТЕБ - Варна

Сдружение ЗА ТЕБ: Да влезем в обувките на другия и да решаваме проблемите заедно

На 9 юли Сдружение „ЗА ТЕБ“ кани варненци и гостите на града да се включат в едно различно спортно събитие с вход свободен. По време на „Щък тук-там: Адаптирай се!” всеки, който желае, ще има възможност да наблюдава и да участва в спортни дейности, адаптрани за хора с увреждания.  В рамките на 10 часа – от 11 сутринта до 21ч. вечерта, ще бъдат..

публикувано на 09.07.24 в 07:00
Атанас Хранов

Художникът Атанас Хранов: ... И да лети дирижабълът по-нагоре към по-светли места

Най-новите произведения на талантливия художник Атанас Хранов от 3-ти юли до 7-ми август 2024 г. са в изложбеното пространство на Галерия „Папийон“ във Варна.  Неговите идеи, копнежи, „вероятни пейзажи“ и „чезнещи лица“ са събрани в изложба живопис, наречена "Дирижабъл". Приключението, в което ни въвлича този великолепен творец, е..

публикувано на 08.07.24 в 08:00

Оперната прима Красимира Стоянова: България чрез творците си, които я прославят, отдавна е прекрачила "културния" Шенген

България чрез творците си, които я прославят по света, отдавна е прекрачила "културния" Шенген " и  е известна с постиженията си в тази сфера. Българските политици трябва да се обърнат към нас, често повтарям това. Заяви във Варна звездното сопрано Красимира Стоянова след репетиция на "Бохеми", премиерата на операта в рамките на фестивала "Опера в..

публикувано на 06.07.24 в 10:10