Планираният бюджет на Държавен културен институт „Двореца” в Балчик ще бъде преизпълнен, към края на септември е наваксан спадът на посещенията през първите четири месеца на годината, отбеляза директорът на културния център Жени Михайлова пред журналисти днес.
Тя определи сезона като труден, тъй като са организирани много повече културни събития. Проблемът произтича от двойното управление на комплекса – сградите се стопанисват от Двореца, а територията – от Софийския университет „Св. Климент Охридски”, респективно Университетска ботаническа градина. По думите на Михайлова публиката на събитията е била възпрепятствана от таксата за вход. Искани са прогнозни списъци на посетителите на изложби, пленери и концерти – нещо, което тя определи като неизпълнимо и водещо до напрежение.
Според закона за културното наследство и за развитие на културата, Държавния културен институт функционира, за да създава, акумулира култура, да опазва паметника на културата от национално значение и разпространява култура в България и по света. Възпрепятствайки нашите събития, законът не се спазва, подчерта директорката на Двореца.
Преди месец френската президентша Брижит Макрон посети комплекса. „Това беше много добра реклама за Двореца. Балчик беше популяризиран по световните и европейски медии”, каза още Михайлова, като добави, че скоро се очакват визити на още височайши гости и снимки на филмови продукции. По посещаемост румънският пазар е на първо място, следван от българския, третото място се поделя между френския и руски сектор, следва немският. Отчита се ръст на полски и чешки туристи.
Празен флакон от ботулинов токсин и 10 флакона с хиалуронова киселина са открили инспекторите от Регионалната здравна инспекция във Варна в един от козметичните салони в града, съобщава БНТ. Пластичен хирург: Немедицински специалисти категорично нямат право да поставят ботокс Проверките започнаха от сряда и са по разпореждане на здравния..
Народните представители от Комисията по културата и медиите приеха единодушно Проект на решение за предотвратяване и противодействие на рекламата, предлагането и продажбата на вейпове и други аналогични продукти, съдържащи наркотични вещества, съобщава БНР. Предложението да се спре рекламата на вейпове се състои от редица мерки и действия, които..
40% от острите интоксикации при децата във Варна за миналата година са свързани с употреба на вейп. Това каза д-р Борислав Станчев, главен експерт в дирекция „Превенции“ към Община Варна. През първата половина на 2024 година в България са идентифицирани 28 нови психоактивни вещества, а 21 от тях спадат към групата на новите канабиноиди (синтетична..
На гръцкия остров Санторини беше обявено извънредно положение на фона на интензивната и продължаваща сеизмична активност, която разтърси популярния егейски остров. Засегнати бяха и други острови като Аморгос, Анафи и Йос. Извънредното положение ще бъде в сила до първите дни на месец март, тъй като трусовете продължават да разтърсват района,..
Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов е обжалвал прекратяването на процедурата за избор на главен прокурор от Пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС), съобщиха от Върховния административен съд. Към момента все още делото по жалбата не е насрочено. На 23 януари Пленумът на ВСС бе свикан на извънредно заседание от министъра на..
Близо 1 милион лева е прогнозната стойност на обявената от община Балчик процедура за избор на строител за доставка и монтаж на оборудване за външно изкуствено осветление, вкл. и демонтаж на съществуващото оборудване във вилната зона на Балчик и в 16 балчишки села – Безводица, Бобовец, Гурково, Дропла, Дъбрава, Змеево, Кремена, Ляхово, Преспа, Сенокос,..
Осем са тежките пътнотранспортни произшествия през месец януари в област Добрич. При тях са ранени десет души, един от които е с опасност за живота. Петима са ранените пешеходци, като и петте произшествия са причинени от шофьори над 65 години. Установените нарушения на правилата за движение през предходния месец в област Добрич са 8053...