Във Варненския залив се проведе съвместно учение по ликвидиране на нефтен разлив. В тренировката участваха представители на Главна дирекция „Аварийно-спасителна дейност“, Дирекция „Морска администрация“-Варна, Европейска агенция за морска сигурност (EMSA) и други.
През 2012 г. бе оборудван първият кораб за борба с нефтени разливи в териториалните води на България, като неговият договор с Европейската агенция за морска сигурност изтече през миналата година. С усилията на ръководствата на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията и на Изпълнителна агенция „Морска администрация“, бе постигнато споразумение с европейската институция за сключване на нов договор за оборудване на нов кораб – втори за черноморската граница на Европейския съюз. Практиката е да има само един в даден регион, а в Черноморския вече има разположен плавателен съд от такъв тип в Констанца, Румъния. След тази договореност беше проведен търг от EMSA за оборудването на търговски кораб, който е на разположение за реакция в случай на разлив.
По време на учението днес, корабът демонстрира оборудването си за проучване, обозначаване и борба с нефтени разливи, както и приемането и предаването на данни от/на Морския спасително-координационен център. Тренировката се проведе в сътрудничество с EMSA, като паралелно бяха активирани системата за сателитно наблюдение за нефтени разливи (Clean Sea Net) и европейската система за бедствия CESIS (ERC).
Танкерът е изцяло оборудван с необходимата техника - помпи, 500 метра бонови заграждения и по договор трябва да се активира до 24 часа. Директорът на Морската администрация във Варна капитан Валентин Енчев каза, че е голямо постижение фактът, че от 17 кораба на агенцията по 65 000 километровото крайбрежие, два са в Румъния и България. Попитан дали има смисъл от дежурството на такъв кораб той заяви:
Кординаторът за борба с нефтените разливи Мирослав Мирев информира, че договорът с фирмата, която осигурява танкера и оборудването е за срок от четири години. За оборудването на кораба Мирев допълни:
Съвместно учение по ликвидиране на нефтен разлив в отговорния район на България в Черно море ще се проведе днес. В тренировката ще участват представители на Главна дирекция „Аварийно-спасителна дейност“, Дирекция „Морска администрация“-Варна,..
144 години от основаването на Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ във Варна бяха отбелязани по-рано днес. С химна на Република България започна тържествественото честване на годишнината от основаването на флотската алма матер. В..
Осемте „шапки“ на колоните на централния вход на Морската градина бяха укрепени с мрежа. Причината са зачестилите сигнали за пукнатини по тях и опасност за хората. Това каза за Радио Варна Жоро Георгиев, началник отдел „Дейности за защита на..
До пролетта ще бъдат завършени и готови за провеждане на занимания на открито осем детски и една спортна площадки в двора на детска ясла №2 „Моряче“ в кв. „Чайка“. Бившата санаториална ясла е една от последните във Варна, където досега липсваха..
Тийнейджърите между 14 и 16-годишна възраст най-често експериментират с употребата на наркотици. Това каза за Радио Варна Николай Кърджиев, експерт от дирекция „Превенции“ към община Варна. Той допълни обаче, че в последните години спада..
Регионалната инспекция за опазване на околната среда и водите във Варна сезира Районната прокуратура заради сигнал за следи от незаконна мотописта в защитена територия в местността Побити камъни край Варна. От оформените бразди е видно, че мотористи са си..
Посланикът на Украйна в България Нейно Превъзходителство Олеся Илашчук е на посещение във Варна по покана на ръководството на Висшето военноморско училище "Никола Й. Вапцаров" във връзка с честването на 144 години от основаването му. Н. Пр. Илашчук ще..
Разкопан уличен тротоар буди недоумение сред хората, които живеят, работят и преминават през квартал "Трошево" тези дни. Изкопите са огромни, те започват от булевард "Сливница" и продължават до булевард "Република" в посока спирка "Детско градче" и..