Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо през есента се изоставят най-много домашни любимци?

Снимка: Марсел Фенс

Най-масово животните се изоставят през есента. Недобросъвестни собственици все по-често изхвърлят нежеланото поколение на своите домашни любимци броени дни след раждането или прибирайки се от летните си вили/къщи към града. За това алармираха от организацията - спасителен център за стотици кучета и котки Animal hope – Варна.

Доброволците - приятели на животните организират ноемврийски благотворителен базар тази събота в морската столица. Той ще се проведе в заведение в кв."Чайка" бл.188 от 10.00 до 18.00 часа. До началото на базара може да дарите предмети, които да бъдат включени с цел събиране на средства за нуждаещи се четириноги.

Още за идеята на каузата и защо през есента се изоставят най-много животни, разказа в интервю за Радио Варна Светла Димитрова – част от екипа на организацията:




- Идеята на благотворителните базари е хората, които нямат възможност по друг начин да помогнат, да си закупят благотворително календари, чаши и други неща, които можем да предложим, които са дарени от граждани или изработени от нас, за да можем да помогнем за покриване на ветеринарните сметки, да помогнем за зареждането с храна на животните, които са настанени при нас. Към момента събираме средства и за да зазимим нашите животинки.

- За колко животни се грижите в момента?

- По груби сметки, понеже броят на животните постоянно се мени - осиновява се едно и поемаме три, въпреки че сме ограничили приемането на нови до спешни и критични случаи, са общо около 125 кучета и котки.

- Къде са настанени те?

- Повечето животни са настанени по приемни домове, защото със специфични нужди или са претърпели инцидент или имат нужда от специална храна. Останалите са настанени в общи помещения, които ние обгрижваме на доброволен принцип.

Снимка- Споделихте, че телефонът на организацията звъни постоянно. За какво най-често Ви търсят?

- Хората ползват този телефон буквално като 112, само че ние не сме оторизирани да бъдем контролен орган за случаи с издевателства над животни, нито да извършваме проверки за нехуманно отглеждане. Можем да даваме съвети. Обикновено насочваме хората да пишат на страницата ни във Facebook, за да може дежурен администратор да отсее наистина спешните случаи от тези, които търпят отлагане във времето. Нямаме физическата възможност да поемем всички обаждания, телефонът звъни буквално през 10 минути. Повечето хора имат грешни очаквания, че обаждайки се, някой веднага ще отиде, но това няма как да се случи, защото ние сме шепа доброволци - всички сме ангажирани по служебни места. Когато имаме няколко спешни случая обикновено ги степенуваме по важност и отива този от нас, който има възможност да реагира или който е в близост. Първото и най-важно нещо е хората като виждат пострадало животно да се опитат да обезопасят ситуацията, т. е. да направят така, че животното да не пострада повече.

- Има ли статистика за изоставените животни във Варна?

- Статистика е трудно да бъде направена, защото няма изцяло преброяване на бездомните животни, но има статистика по отношение на сезонност. Основно животните се изоставят през есента, защото повечето хора лятото обитават вили, места, които ползват за селскостопанска продукция или просто за отдих и там отглеждат животни, които си водят с тях или се развъждат при тях. В момента, в който преди зимния сезон се върнат в местата, където ще бъдат през зимата, те изоставят животните. Сезонът между септември и декември е най-страшен.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12
Иван Кабуров

Зеленчукопроизодител: Държавата спешно да ограничи сивия сектор в покупко-продажбата на плодове и зеленчуци, да има контрол

Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..

публикувано на 13.02.25 в 11:48

Масово хора от по-малки градове купуват жилища във Варна с готови пари

65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна.  63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..

публикувано на 13.02.25 в 08:05

Клубът на варненските краеведи очаква своите нови членове

23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед".  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..

публикувано на 12.02.25 в 08:30

Сестрите и акушерките в готовност за протести, ако се намали обучението им с година

Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..

публикувано на 11.02.25 в 19:00