Ускоряващо се увеличение на заплатите в страната за последните 2 години и половина отчита КНСБ, каза днес в Бургас президентът на синдиката Пламен Димитров. За третото тримесечие на 2017г. увеличението на средната работна заплата в частния сектор е 11% обяви той. За третото тримесечие на тази година тя е 1037лв. Все още обаче над 600 хил. души, което е 2/3 от работещите българи, получават под 700 лв. Това означава, че процентът на бедни работещи българи все още е голям. Това пък води до емиграция по икономически причини.
Най-голям ръст в работните заплати има в предприятията, произвеждащи оръжия, във въгледобива, в пивоварните и в приватизираните от чужди компании предприятия, които основно работят за износ.
Бургас е на 9-то място по средна работна заплата в страната, обясни Здравко Тошков, който е председател на КНСБ в Бургас. Тук статистиката показва, че получаваме 892 лв. средно. Реално обаче средният доход на лице в домакинството е между 355 и 418 лв. По данни на института на КНСБ издръжката на член от семейството е 575лв.
Продължава кампанията на синдикатите „Искам моите 100 лева върху заплатата“. Благодарение на нея са се повишили сключените колективни трудови договори в региона, което е довело и до увеличение на заплатите в няколко предприятия в Бургаски регион с 8 до 12 процента.
Желанието на синдикатите за увеличение на заплатите е подплатено и с идея откъде да се вземат парите за това, каза още Пламен Димитров. Той твърди, че печалбата на предприятията в нефинансовия сектор в страната е 18 млрд.лв. след облагане с данъци. Според него фирмите, които имат възможност, трябва да повишат заплатите на работниците, а тези, които нямат, просто да напуснат бизнеса. Това, твърди Димитров е нормална практика в западните държави. Според него дори да внесем работници от Украйна и Молдова, това няма да запълни дефицита от 250 хиляди недостигащи работници.