Днес, на 9 януари се навършват 225 години от първия полет /1793/ с балон над територията на Америка, осъществен от френския изобретател и пионер на авиацията Жан-Пиер Бланшар. Той поема от Филаделфия, Пенсилвания, и се приземява в Дептфорд, Ню Джърси. Полетът му е наблюдаван лично от първия президент на САЩ Джордж Вашингтон, а тогава за пръв път по въздуха е пренесена поща. След полета в Америка той се връща в Европа и осъществява първите полети с балон над Германия, Белгия, Холандия и Полша.
Аеростат Ривелиън" е първият издигнат над земята балон с горещ въздух. Френският учен Пилатр де Розие „изстрелва" летателното устройство на 19 септември 1783 г. с трима пасажери на борда – патица, петел и овца. Полетът продължава 15 минути, а изминатото разстояние е 2 мили, след което животните благополучно са приземени.
Първият пилотиран опит е осъществен 2 месеца по-късно, на 21 ноември1783 г, с балон, направен от двамата братя французи Жозеф и Етиен Монголфие. На борда на летателното средство се качват Пилатр де Розие и известният по онова време аристократ Франсоа Лаурен д'Арланд.
Много интересни истории са свързани с полетите с балон, а страстта на хората към това едновременно екстремно и романтично преживяване не стихва. Най-младият лицензиран пилот на балон у нас е 19-годишната варненка Радостина Касабова от клуб „Адреналин”. Тя получава своя сертификат, когато е едва на 17.
Светлана Вълкова разговаря с нея:
Имала ли си особено екстремни преживявания по време на полет?
Не, аз не съм имала, само съм слушала от баща ми. Рискът се поема на момента. Когато се случи нещо, трябва да действаш.
Какво точно прави пилотът по време на полета? Стана дума за това, че не можеш да завиеш, движението е нагоре и надолу...
Пилотът през цялото време трябва да наблюдава поривите на вятъра. Също така на каква височина се намираме в момента и с каква скорост се издигаме или снижаваме. Това ни ориентира колко газ да подадем на горелките. Това е контролът над балона, много зависимости са, всичко е преценка.
За мен всъщност най-интересно е самото кацане, защото е непредвидимо. Понякога не кацаме на най-благоприятните места, случвало се е доста пъти да ни измъкват трактори в някое село или дори каруца...Винаги е много забавно, случват се интересни запознанства, нови приятелства, случвали са се и предложения за брак с шампанско – да, много е романтично, чудесна идея според мен.
Къде е най-красиво в България да се лети с балон?
Навсякъде. Навсякъде е различно красиво и несравнимо с останалите места.
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..
Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..