Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С над 33 млн. за почистване и поддържане на чистотата ще разполага Варна през 2018 г.

Варна
бщо 2 370 000 лева над първоначално планираните е събрала Община Варна от такса битови отпадъци през 2017 г. Това стана ясно на днешното заседание на Постоянната комисия „Благоустройство и комунални дейности“, на което беше одобрена план-сметка „Чистота“ за тази година. Сумата от преизпълнението на приходите е включена в тазгодишния бюджет на общината.

С над 33 300 000 лева за почистване и поддържане на чистотата ще разполага Варна през 2018 г. Средствата са с 3,6 млн. повече от одобрената в края на миналата година план-сметка в размер на 29,65 млн. лева. Разликата се дължи на по-високия от първоначално планирания преходен остатък от 5,8 млн. лева. Очакваните постъпления от такса смет остават 27,5 млн. лева.

СнимкаЗа сметосъбиране и сметоизвозване са заделени 10,3 млн. лева, а за почистване и поддържане на чистотата на обществените места – 9,8 млн. лева. От тях 5,7 млн. лева са заделени за ръчно и механизирано почистване и миене на улични платна, спирки, площади, тротоари, подлези, пешеходни зони и др. За зимно почистване средства общината е предвидила 1,2 млн. лева, а за поддържане на чистотата на Морската градина – 200хил. лева.

Преди да бъде гласувана от Общинския съвет, план-сметка „Чистота“ трябва да получи одобрението и на съветниците от ПК „Финанси и бюджет“.

Очакванията на всички варненци, че ремонтът на новия булевард „Васил Левски" ще приключи още през лятото се разминават с реалния срок на ремонта, който е до края на годината, стана ясно днес на комисията.

В бюджета за 2018 г. са заложени 110 млн. лева за рехабилитация и изграждане на пътна инфраструктура.

Тихомир Тимов – началник на отдел „Общинска инфраструктура”представи инвестиционната програма за годината и кои са основните обекти, предвидени за изграждане:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Захари Васков

Главна дирекция "Национална полиция" с нов директор

Старши комисар Захари Васков е новият директор на Главна дирекция "Национална полиция", съобщава БНР.  Той е бил назначен на поста от вътрешният министър Даниел Митов.  Очаква се по-късно МВР да излезе с официална информация за назначението.

публикувано на 28.02.25 в 11:09

Как да се справим с конфликти в етажната собственост - полезни съвети от професионален домоуправител

Конфликтите в етажната собственост са често срещан проблем, който може да бъде решен с правилен подход и познаване на закона. Кристияна Атанасова, професионален домоуправител и юрист, сподели в предаването "Новият ден" по Радио Варна важни съвети за разрешаване на напрегнати ситуации между съсобственици и защита на правата на всеки обитател на..

обновено на 28.02.25 в 10:45

АПИ отказа затваряне на "Хемус" за протеста на пчеларите, местят се в Добрич

Агенция "Пътна инфраструктура" е отказала затваряне на автомагистрала "Хемус", съобщиха преди минути организаторите на протеста на пчеларите, планиран за 1 март в района на село Слънчево. Недоволството си пчеларите ще изразят пред Спортната зала "Добротица" в Добрич и на пешеходната пътека пред нея от 10.20 часа в събота, 1 март, след което планират..

публикувано на 28.02.25 в 10:45

Задържаха жп работници за кражба на гориво в Карнобат

Близо 20 души, сред които и работещи в БДЖ, са задържани при мащабна специализирана операция в района на ЖП гара Карнобат.  Полицаите са установили кражба на голямо количество дизелово гориво, предаде БНР-Бургас.  Акцията е започнала тази сутрин около 4 часа. По първоначални данни е установена кражба на между 6 и 7 тона дизелово гориво от цистерна,..

публикувано на 28.02.25 в 10:30

Задържаха 27-годишен за търговия с наркотици във Варна

Електронна везна със следи от кокаин, кутия с марихуана, пликчета с кокаин, пакетчета с метамфетамин и сумата от 35 105 лева били намерени и иззети от полицаите на Трето Районно управление при извършено претърсване в дома на 27- годишен варненец.  До оперативните действия се стигнало, след като минути преди това органите на реда спрели младеж, известен..

публикувано на 28.02.25 в 09:26

Тема с продължение: Ще бъде ремонтиран част от пътя в района на бизнес зоната край с. Тополи

Пътят за село Тополи, където има голяма бизнес зона с над 35 фирми със свои производствени бази в землището на населеното място, има нужда от ремонт. С този сигнал към Радио Варна в началото на седмицата се обърна Надежда Алтунян. Тя попита кога пътят ще бъде ремонтиран и изрази опасенията си, че трасето не е безопасно. По този път се движат много тежки..

публикувано на 28.02.25 в 09:20
Снимката е илюстративна

Протест на пчеларите затваря за 2 часа магистрала "Хемус" на 1 март

Пчелари от цялата страна ще излязат на национален протест на 1 март, за да изразят своето несъгласие с липсата на държавна политика по опазване на земеделски земи от изграждане на ветрогенераторни паркове и вредното въздействие на инфразвука върху пчелите. Организатори са шест неправителствени организации от Варна, Добрич, Шумен, Плевен,..

публикувано на 28.02.25 в 08:15