Туристическият бизнес може да замени вноса на кадри с внедряване на роботи и изкуствен интелект. Върху тази теза се фокусираха серия от лекции, дискусии и демонстрации за настоящи и бъдещи професионалисти в туризма. Събитието се проведе във Варна и събра хотелиери, представители на браншовите организации, преподаватели, ученици и студенти.
Един от лекторите е проф. Станислав Иванов, преподавател по туризъм, който прави изследвания по темата „автоматизация и роботизация на услугите в туристическия сектор”. Светлана Вълкова ни среща с експерта:
Те подобряват връзката с потребителите, подпомагат чистата оперативна дейност на фирмите, като създават едно по-особено преживяване на гостите. Например може да имаме автоматични киоски за чекиране на туристите вътре в хотела – тогава няма да е необходима рецепция, която да е на разположение 24 часа.
Същевременно някои фирми в САЩ вече произвеждат роботи, които доставят храна, напитки до стаите като румсървис. Това води до няколко последици: спестяват се разходи за труд, служителите могат да се концентрират върху допълнителни дейности, същевременно това може да увеличи и приходите, защото някои от гостите биха си поръчали румсървис, само за да видят как роботът доставя поръчката.
Кои са отрицателни последици обаче в този процес?
Служителите понякога се съпротивляват срещу технологиите, защото ги възприемат като заплаха за работното си място, а не като допълнителна помощ в работния процес.
Какво мислят работодателите у нас? Биха ли инвестирали в автоматизирани системи и изкуствен интелект?
Макар че все още не разполагам с конкретни данни /проучването по тази тема ще стартира в края на годината/, като цяло нагласите са положителни. Още повече, че това би решило отчасти проблема с недостига на кадри в бранша. Има и пречки, една от основните икономически пречки са ниските разходи за труд у нас. В Западна Европа, САЩ, Япония, Южна Корея разходите за труд са високи и относителната цена на автоматизираните технологии е сравнително ниска, спрямо цената на труда. При нас е обратното, използването на робот у нас би излязло по-скъпо, отколкото труда на хората - което не е за хвалба, просто тук работниците са ниско заплатени.
Но ако всичко това се въведе в световен мащаб, ние също ще трябва да направим тази стъпка...
Да, България не е изолирана от тези тенденции. Процесите са започнали вече. Самите фирми ще се разделят на две големи групи: такива, които залагат много на автоматизирани системи и по-малко на човешки фактор, но там цените биха били по-ниски; и други, които ще наблягат на обслужването от хора . Вторите ще предлагат по-високи цени за същата услуга.
Т.е. комуникацията с живия човек струва по-скъпо от изкуствения интелект?
Да, винаги.
Според общинските съветници от партия Възраждане, кмета на града не трябва да управлява нито един лев публичен ресурс. Тази констатация те правят на базата на първата година от управлението на Благомир Коцев. Според общинския съветник Николай Костадинов, управлението на ПП/ДБ в морската столица е в режим на свободно падане. С тези думи той..
Групата на варненските общински съветници от ГЕРБ/СДС искат яснота, в какви пера и направления ще отидат средствата от увеличените общински такси и цени на услуги. В обзорното предаване „Позиция“ , Биляна Раева заяви, че нямат абсолютно никаква конкретика, единствено е ясно, че има предложение за вдигане на налозите. Припомням, че в началото на..
Д-р Яир Галили е световно известен съдов специалист. През 1988г. завърша медицина в Университет Бен Гурион, Негев През 1997г. придобива специализация по ултразвукова диагностика и терапия в Общата хирургия, Университет Уейк Форес, САЩ През 1998г. специализира Обща хирургия в Болница Ихилов, Тел Авив През 2000г. придобива специалност по..
Фотографът Сандро Арабян представя в Градската художествена галерия “Борис Георгиев” – Варна до 30 ноември 2024 г. своята самостоятелна изложба “Намибия / Природата”. Фотографиите в нея са уловили мигове от две пътувания в африканската страна, които авторът предприема заедно със своята майка - уважаваната художничка проф. Десислава Минчева. Артистичният..
Интервю с Björn Johansson (ARCTIS) ARCTIS са нова група, създадена от музиканти, със стаж в метъл музиката. Само преди дни бандата издаде едноименния си дебют. На 28 ноември ARCTIS ще го представят и пред българските фенове, защото групата прави турне като съпорт на APOCALYPTICA. Китарисът на ARCTIS Björn Johansson даде специално интервю за..
Варненският драматичен театър взе участие в Деветото издание на Международния театрален фестивал "Interferences" в Клуж-Напока в Румъния. Във форума се включиха членове на Съюза на театрите от Европа, а варненските актьори се представиха със спектакъла "Както ви харесва" на Шекспир, в режисура на Габор Томпа, президент на Съюза на театрите в Европа...
Интервю с Tom Englund (EVERGREY, REDEMPTION, SILENT SKIES) В средата на 2024 година шведските прогресари EVERGREY издадоха изследванията си върху празнотата под формата на албума „Theories of Emptiness“. На 29 ноември бандата ще го представи и на българските си фенове, с подкрепата на алтернативната метъл банда KLORG и швейцарската..