Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Закуска в леглото, поднесена от...робот?

Туристическият бизнес може да замени вноса на кадри с внедряване на роботи и изкуствен интелект. Върху тази теза се фокусираха серия от лекции, дискусии и демонстрации за настоящи и бъдещи професионалисти в туризма. Събитието се проведе във Варна и събра хотелиери, представители на браншовите организации, преподаватели, ученици и студенти.

Един от лекторите е проф. Станислав Иванов, преподавател по туризъм, който прави изследвания по темата „автоматизация и роботизация на услугите в туристическия сектор”. Светлана Вълкова ни среща с експерта:

Как хотелиерите могат да оптимизират разходите си, да подобрят обслужването и да бъдат по-конкурентноспособни с помощта на новите технологии и изкуствения интелект?

Те подобряват връзката с потребителите, подпомагат чистата оперативна дейност на фирмите, като създават едно по-особено преживяване на гостите. Например може да имаме автоматични киоски за чекиране на туристите вътре в хотела – тогава няма да е необходима рецепция, която да е на разположение 24 часа.

Същевременно някои фирми в САЩ вече произвеждат роботи, които доставят храна, напитки до стаите като румсървис. Това води до няколко последици: спестяват се разходи за труд, служителите могат да се концентрират върху допълнителни дейности, същевременно това може да увеличи и приходите, защото някои от гостите биха си поръчали румсървис, само за да видят как роботът доставя поръчката.

Кои са отрицателни последици обаче в този процес?

Служителите понякога се съпротивляват срещу технологиите, защото ги възприемат като заплаха за работното си място, а не като допълнителна помощ в работния процес.

Какво мислят работодателите у нас? Биха ли инвестирали в автоматизирани системи и изкуствен интелект?

Макар че все още не разполагам с конкретни данни /проучването по тази тема ще стартира в края на годината/, като цяло нагласите са положителни. Още повече, че това би решило отчасти проблема с недостига на кадри в бранша. Има и пречки, една от основните икономически пречки са ниските разходи за труд у нас. В Западна Европа, САЩ, Япония, Южна Корея разходите за труд са високи и относителната цена на автоматизираните технологии е сравнително ниска, спрямо цената на труда. При нас е обратното, използването на робот у нас би излязло по-скъпо, отколкото труда на хората - което не е за хвалба, просто тук работниците са ниско заплатени.

Но ако всичко това се въведе в световен мащаб, ние също ще трябва да направим тази стъпка...

Да, България не е изолирана от тези тенденции. Процесите са започнали вече. Самите фирми ще се разделят на две големи групи: такива, които залагат много на автоматизирани системи и по-малко на човешки фактор, но там цените биха били по-ниски; и други, които ще наблягат на обслужването от хора . Вторите ще предлагат по-високи цени за същата услуга.

Т.е. комуникацията с живия човек струва по-скъпо от изкуствения интелект?

Да, винаги.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Истинските био плодове и зеленчуци не са в големите магазини, а в стопанските дворове

Вкусните плодове и зеленчуци, които не са третирани с химически препарати, не са мит, категорична е Кристияна Опрева. Младият агроном днес ще се включи в дискусия в зала "Кубрик" на Обществения център за околна среда и устойчиво развитие във Варна. Опрева ще въведе всеки любител - зеленчукопроизводител и овощар, в основите на органичното градинарство...

публикувано на 04.10.24 в 14:50

Дъщерята на Кирил Господинов: Ако днес срещна Баш Майстора, той ще ми каже: "Айде, нема нужда!"

Барелеф в памет на Кирил Господинов беше открит във Варна в сряда. Паметният знак е дело на скулптора Кирил Янев, а инициативата за създаването му е на дъщерята на актьора Веселина Господинова.  На барелефа, който се намира в градинката до Драматичния театър "Стоян Бъчваров", Кирил Господинов е изобразен в естествен ръст, в коронния му образ на Баш..

публикувано на 04.10.24 в 08:00

Katrine Stenbekk (KALANDRA): Българите сте невероятна музикална нация

Интервю с Katrine Stenbekk, Florian Winter и Jogeir Mæland (KALANDRA) За първи път KALANDRA ще направят хедлайнърски концерт в България. На 5 октомври по покана на „Blue Hills Events“ норвежците ще представят новия албум „A Frame of Mind”. Концертът ще открие специалният гост Lili Refrain. KALANDRA имат дълбока връзка със своите норвежки..

публикувано на 04.10.24 в 07:15

Максим Стойков - младият културист, който постига с много труд мечтите си, продължава да носи гордост за България

Варненцът Максим Стойков се завърна от световния шампионат по културизъм, провел се на остров Киш в Иран, с две титли и три призови места.  Състезанието включваше участници от около 30 държави, като конкуренцията е била много сериозна, споделя Максим, който е  единственият представител на България в състезанието при младежите.  След завръщането..

публикувано на 03.10.24 в 11:32

Peter "Peavy" Wagner (RAGE, REFUGE): Не мисля, че перфекционизмът въобще е даден на човечеството

Интервю с Peter "Peavy" Wagner (RAGE, REFUGE) Една от бандите, които определят стандартите в спийд и пауър метъла RAGE, навъртя четири десетилетия. За това и следващия гост в „От другата страна” е лидерът на немските метъляги Peter "Peavy" Wagner. Сега, ако трябва да обясняваме кои са RAGE и кой е Peavy, начи, не сте си написали домашното...

публикувано на 03.10.24 в 08:30
Атанас Костурков

Строителен предприемач: Най-достъпни са жилищата в големите блокове

Нестабилната икономическа и политическа обстановка в България се отразяват сериозно на строителния бранш. Това коментира за Радио Варна строителният предприемач Атанас Костурков. Той има поглед върху развитието на строителството на страната от 1989 година до днес и допълни, че най-трудно в момента е намирането на качествени кадри в сектора. На..

публикувано на 02.10.24 в 10:00

Рибари настояват за по-голям контрол при улова на рапани в Черно море

20 тона на година е количеството на уловената черноморска бодлива акула от български рибари. Уловът е много по-малък в сравнение с преди няколко години, когато е бил около 150 тона. Това съобщи за Радио Варна генералният секретар на Консултативния съвет за Черно море Йордан Господинов, който е председател на Асоциацията на производителите..

публикувано на 02.10.24 в 08:37