Графиките в изложбата разкриват различни похвати, идеи и търсения. Те са ретроспекция и демонстрация на традициите, професионализма и многообразието от стилове на поколения творци като Винцент Хложник, Паул Вундерлих, Хосе Ернандес, Херман Хеблер, Албин Бруновски, Владимир Гажович, Душан Калай, Зоран Тодович, Миодраг Джудич – Дадо, Иржи Андерле, Акира Куросаки, Кунито Нагаока, Томиюки Сакута, Васил Захариев, Сидония Атанасова, Пенчо Балкански, Христо Градечлиев, Здравко Захариев, Любомир Йорданов, Жана Костуркова, Стефан Марков, Христо Нейков, Тодор Панайотов, Румен Скорчев, Михаил Петков, Борислав Стоев, Стоян Стоянов и други.
Изложбата е е по проект, спонсориран от Национален фонд „Култура“ при Министерството на културата – София, във връзка с реализацията на събития, представящи културното наследство и постиженията на съвременното българско изкуство по време на Българското председателство на ЕС. Тя е организирана от Асоциация „Международен графичен център – Варна“, основана през 1995 година. Творбите в настоящата експозиция са част от Фонда на Международното биенале на графиката, като след деветнадесетте издания на форума, той притежава 1652 графични листа на автори от 57 държави. Изложбата „Шедьоври от Фонда на Международното биенале на графиката, Варна“, представя 100 творби на художници от водещите световни графични школи, с принос за развитието на графиката през втората половина на ХХ и началото на ХХI век. Тя утвърждава Биеналето като световна панорама на графичното изкуство и е свидетелство за това, че българската графика е неизменна част от процесите в Европа и света. Експозицията дава възможност да се проследят развитието и тенденциите в националното и чуждестранно графично изкуство. Тя включва 50 чуждестранни и 50 български автори от 41 страни. Сред тях наред със силното присъствие на школи като Германия, Испания, Италия, Полша, Словакия, Сърбия, Франция, Чехия и Япония, интерес предизвикват и държави като Австралия, Австрия, Бангладеш, Египет, Индия, Иран, Ирландия, Куба, Малайзия, Мароко, Мексико, Непал, Перу, Тайланд, Тунис и други.
Велина Гребенска, уредник в Галерията за графично изкуство към ГХГ "Борис Георгиев" разказва:
Премиерата на книгата ще се състои в Държавен архив-Варна на 12.11.2024 г. от 17.30 ч. Вход свободен! Неин автор е Симеон Кулиш - историк, учител по история, научен секретар на Тракийски научен институт, филиал Варна. Събитието ще се състои в Държавен архив-Варна. По тази тема се пише за първи път след 1989 г., а голяма част от..
Възпитаничката на Райна Кабаиванска - Александрина Михайлова, ще направи своя дебют в "Травиата" на Варненската опера. Спектакълът ще бъде представен на Основна сцена на 15 ноември от 19 часа. Михайлова е сред любимите ученици на Райна Кабаиванска, която я забелязва на варненския конкурс „Звезди в изкуството“, когато Алекс е едва на 17 години,..
“Есенна приказка с г-жа Виола” - концерт-спектакъл на „Варненско лято за деца“ представят млади таланти от НУИ „Добри Христов“ днес о т 11 часа във Фестивалния и конгресен център с програма, вдъхновена от красотата на есенния сезон. Събитието е образователен модул от програмата на Международния музикален фестивал „Варненско лято“...
„Танцови маршрути” с втора фестивална част през ноември (програма). Фестивалът за съвременен танц „Танцови маршрути” се завръща през ноември с втора част на своята програма. Събитието започва ударно на 10-ти, когато ще има четири различни артистични събития. От 10:00 сутринта в Юнашки салон ще се проведе Танцов уъркшоп с Коста Каракашян -..
Артистичната двойка Любен Генов и Мария Райчева се представя за първи път с изложба във Варна. В галерия „Ларго“ те изследват взаимоотношенията между морето и брега с поредица живописни платна, създадени в последната година специално за изявата им. Изложбата си са озаглавили „Море. Бряг“. Тя е специален реверанс към публиката във Варна. Включва..
От 9 до 23 ноември в галерия “Тихото гнездо” на „Двореца“ в Балчик гостува изложба живопис "Трансилванската средновековна крепост" на Овидиу Кърпушор (Румъния). Вернисажът на 9 ноември е от 14:30 до 17 часа. Изложбеният проект „Трансилванската средновековна крепост“, започнат от Овидиу Кърпушор преди 20 години, е представян пред публика и..
На есенния християнски празник Архангеловден събор има най-голямото село в община Каварна - Българево. Камбанен звън на църквата „ Св. Архангел Михаил“ ще привлече миряните на празнична литургия, изнесена от архимандрит Методий Хлебаров. В 10,30 часа на големия площад в центъра на селото с приветствени думи към жителите и гостите ще се обърне..