Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво е бъдещето на хомеопатията?

Снимка: Архив

Защо учени от БАН призоваха обучението по класическа хомеопатия в медицинските вузове у нас да се прекрати и какво е бъдещето на този вид алтернативна медицина? За Радио Варна коментираха двама лекари-практици.

"В един Медицински университет трябва да се изучават само тези научни дисциплини, които почиват на доказателствата. Не би трябвало да се изучава нещо, за което няма никакви научни доказателства, че е клинично ефективно и че е безопасно. Така, че дори факултативно не мисля, че хомеопатията има място в медицинските университети". Това коментира клиничният алерголог д-р Янислава Илиева, заместник-управител на Специализираната варненска онкоболница. Според нея много хора мислят, че хомеопатията е приравнена към фитотерапията или натуралната терапия, а това не е така. "Морелечение, калолечение например са методи в медицината, които се изучават във физиотерапия и са доказали своята клинична ефективност. Нямам нищо против хомеопатията да се изучава тогава и само тогава, когато се докаже по съответния ред, че това лечение има клинична ефективност. Ако искат тези продукти да се прилагат като медикаменти трябва да има промяна в регулацията, да минават разрешителния режим на всички останали лекарства", каза още д-р Илиева.





"Прогресът не може да бъде спрян и съм абсолютен оптимист, че класическата хомеопатия има бъдеще в университетите. Благодаря на учените от БАН, че се поинтересуваха от алтернативната медицина у нас. Вярно е, че хомеопатията не е поставена на научни основи в България, а се провежда под формата на курсове, в които могат да участват представители на различни професии, без да се съблюдава това, че се оперира с човешки живот. Това е още една причина да се изучава в университета". Това е мнението на д-р Елия Костова, специалист вътрешни болести, магистър хомеопат, акредитиран от Асоциацията на Хомеопатичните Лекарите в България и Европейски Комитет Хомеопатия. "Хомеопатията е полева наука и бъдещето й е свързано с друга наука - физиката. Медицината вече е толкова напред, че се изобретяват скенери, които ви сканират цялата полева честота без да ви коства време или усилия. И тези честоти, които във вас са дисбалансирани ще ви бъдат внасяни и няма да има нужда да се слагат на захарен носител, вода, музика или всякакъв друг вид носител на вибрационна честота, за да бъде внесен във вашето тяло", коментира д-р Костова.


   Снимка

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Не мисля, че би могъл да се наложи таван на цените

Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..

публикувано на 20.02.25 в 08:00

Jarda Haž (JIG-AI): Изкуството не трябва да бъде ограничавано

Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..

публикувано на 20.02.25 в 07:10

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58