Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво е бъдещето на хомеопатията?

Снимка: Архив

Защо учени от БАН призоваха обучението по класическа хомеопатия в медицинските вузове у нас да се прекрати и какво е бъдещето на този вид алтернативна медицина? За Радио Варна коментираха двама лекари-практици.

"В един Медицински университет трябва да се изучават само тези научни дисциплини, които почиват на доказателствата. Не би трябвало да се изучава нещо, за което няма никакви научни доказателства, че е клинично ефективно и че е безопасно. Така, че дори факултативно не мисля, че хомеопатията има място в медицинските университети". Това коментира клиничният алерголог д-р Янислава Илиева, заместник-управител на Специализираната варненска онкоболница. Според нея много хора мислят, че хомеопатията е приравнена към фитотерапията или натуралната терапия, а това не е така. "Морелечение, калолечение например са методи в медицината, които се изучават във физиотерапия и са доказали своята клинична ефективност. Нямам нищо против хомеопатията да се изучава тогава и само тогава, когато се докаже по съответния ред, че това лечение има клинична ефективност. Ако искат тези продукти да се прилагат като медикаменти трябва да има промяна в регулацията, да минават разрешителния режим на всички останали лекарства", каза още д-р Илиева.





"Прогресът не може да бъде спрян и съм абсолютен оптимист, че класическата хомеопатия има бъдеще в университетите. Благодаря на учените от БАН, че се поинтересуваха от алтернативната медицина у нас. Вярно е, че хомеопатията не е поставена на научни основи в България, а се провежда под формата на курсове, в които могат да участват представители на различни професии, без да се съблюдава това, че се оперира с човешки живот. Това е още една причина да се изучава в университета". Това е мнението на д-р Елия Костова, специалист вътрешни болести, магистър хомеопат, акредитиран от Асоциацията на Хомеопатичните Лекарите в България и Европейски Комитет Хомеопатия. "Хомеопатията е полева наука и бъдещето й е свързано с друга наука - физиката. Медицината вече е толкова напред, че се изобретяват скенери, които ви сканират цялата полева честота без да ви коства време или усилия. И тези честоти, които във вас са дисбалансирани ще ви бъдат внасяни и няма да има нужда да се слагат на захарен носител, вода, музика или всякакъв друг вид носител на вибрационна честота, за да бъде внесен във вашето тяло", коментира д-р Костова.


   Снимка

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Д-р Баева: Стомашните неразположения през лятото са най-често от развалена храна

През юли във Варна и областта не се отчита повишаване на случаите на стомашно-чревните неразположения, но ентероколитите остават най-високия брой при заболяванията в сравнение с останалите, сочи седмичната информация на Регионалната здравна инспекция във Варна. При високи температури на въздуха храната се разваля много бързо, особено ако не са..

публикувано на 29.07.24 в 07:15
Ивайло Илиев

Ивайло Илиев: Настоящото служебно правителство е изключително изгодно за ГЕРБ и ДПС

„Първата разпоредба, която е отменена от Конституционния съд, е член 23 от основния закон. Той постановява, че културата, образованието и науката са национални ценности. Това решение ми се струва доста куриозно, но може да бъде прието и като метафора за цялостното поведение на съда“. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна политологът..

публикувано на 27.07.24 в 14:04

Галина Станишева след успеха във Виена: Хорът ни единствен се представяше с различна програма на концертите

Варненският детски хор „Добри Христов“ към Общинския детски комплекс спечели първата награда и златния медал в 13-ото издание на Световния фестивал за мир в австрийската столица Виена.  Варненски хор спечели голямата награда на конкурс във Виена (ВИДЕО) В тазгодишното издание участваха 42 хорови формации от 16 държави - хорове  от Китай,..

публикувано на 26.07.24 в 12:25

Peter Tägtgren (PAIN, HYPOCRISY): Твърде лесно е просто да се предадеш

Интервю с Peter Tägtgren (PAIN, HYPOCRISY) Няма смисъл да обясняваме кой е Peter Tägtgren. Композитор, музикант, продуцент, лидер на индъстриъл бандата PAIN и дет зверовете HYPOCRISY. Истински работохолик. Това е напълно достатъчно за неговото представяне. Поводите за интервюто с Peter Tägtgren или както мило му казват българските фенове –..

публикувано на 26.07.24 в 11:07

Patrick Mameli (PESTILENCE): Рутината е проблем!

Интервю с Patrick Mameli (PESTILENCE) За първи път дет легендите от Нидерландия PESTILENCE ще свирят в България на 27 юли като част от „Sofia Metal Fest 2024” по покана на „BGTSC”. Водената от Patrick Mameli група ще излезе на сцената на „Арена София” преди TESTAMENT и BEHEMOTH. Преди тях феновете ще видят DJ Eric Hutchence и MALTWORM. В..

обновено на 26.07.24 в 09:33

Варненският лекоатлет Християн Касабов: Психиката в този спорт е изключително важна

За да надбягаш съперниците си в леката атлетика, трябва да имаш здрава психика, която е най-важното нещо в този спорт. Това коментира в интервю за Радио Варна лекоатлетът Християн Касабов. Успешният варненски лекоатлет преди броени дни спечели б ронзовия медал в дисциплината 110 метра с препятствия на Европейското първенство по лека атлетика за юноши..

публикувано на 25.07.24 в 10:05
Делян Илиев, Елена Цанкова и Димитър Георгиев

Благотворително почистване на Морската градина събира пари за солна стая за деца в нужда

„Смет за добро“ - благотворително събитие „Равен старт за всеки“, организират варненският Клуб Ротаракт съвместно с представители на частни фирми и община Варна. Проявата включва почистване на Морската градина и събиране на средства за Центъра за специална образователна подкрепа, съобщиха за Радио Варна Елена Цанкова и Делян Илиев   – двама от..

публикувано на 24.07.24 в 09:10