В първа група попадат семействата с повече от три години уседналост в района на училището, във втора група са децата, чиито адрес не е променян между една и три години, в трета група са семействата с променен адрес през последната една година, обясни заместник-кметът по направление “Култура, образование, спорт и превенция на зависимости” Тодор Чобанов:
Това, което беше особено важно е, че се намери решение на въпроса с многодетните семейства. Те получиха сериозен бонус при приемането. И най-важният въпрос - при записването на първо дете, къде отива второто. Така че беше разработен ефективен механизъм, който да позволи второто дете, и всяко следващо разбира се, да отива при първото, независимо, че според новите правила попадат в друг прилежащ район.
Общинските съветници от БСП също подкрепиха новата наредба за прием в първи клас. Лидерът на градската структура на партията Калоян Паргов посочи:
Защото най-после управляващите започнаха да отговарят на претенциите на гражданите. По отношение на Наредбата за прием в първи клас, знам, че тя събуди много полемика, но в случая с това решаваме един проблем, а това е регионалният дисбаланс. Естествено всички родители се стремяха да настанят децата си в няколко централни водещи училища, за сметка на много училища, особено тези в кварталите, като там намалява броят на учениците, оттам пада издръжката по делегираните бюджети, в следствие на което бягат подготвените учители. С това райониране са връща балансът в системата, но оттук-нататък и ние, и Столичното регионално управление и МОН трябва да си поставим една важна задача, а тя е качеството на образованието във всички училища да бъде на ниво.
Столичната община обмисля и вариант от следващата учебна година 2019-2020 кандидатстването за първи клас да става чрез електронна система, както в момента става приемът в детските градини в София.