Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Милко Палангурски: "Сан Стефано е само една стъпка към окончателното освобождение на България"

Санстефанският мирен договор е част от пътя на Освобождението на България. Това са някъде около 15 стъпки в дипломатическо отношение и една война, предшествана от едно въстание.Така че, Сан Стефано е един от маркерите към българската свобода.". Това каза в интервю за предаването "Позиция" на Радио Варна професорът по Нова история на България във Великотърновския университет Милко Палангурски.

И още важни и интересни коментари за стойността на мира и значението на договора, подписан в Сан Стефано.

Самият Сан Стефански мирен договор е един мит. Това е една предварително приготвена конструкция, която трябва да се използва в пропаганден смисъл и няма нищо общо с онова, което предварително е договорено, прието, решено и подписано от основната движеща сила - Руската империя. Но пак подчертавам - българският въпрос  от Цариградската конференция през зимата на 1876-та година до Берлинския договор е европейски. Завършва като такъв и България е призната за европейска държава. А Сан Стефано е само една от онези стъпки, които имат решаващо значение и своя роля и място в този процес.

Всяка от великите сили взима от територията на Османската империя и не може да става дума за никакви алтруистични чувства. Между другото, взимат всички, колкото могат - едни взимат остров Кипър, други взимат Бесарабия и я разменят с нашата Добруджа, трети - Нишкия санджак, четвърти - самата Добруджа. Други се приготвят да вземат Крит, Австро - Унгария гълта Босна и Херциговина, т.е. приятелство с Великите сили е невъзможно, още повече, когато ти не си субект на политиката, а си само един обект. С други думи, разглеждат те като нещо, което може да бъде използвано в името на голямата геостратегическа цел. Независимо каква е тя. В случая целта е ясна - Проливите и топло море, и всички балкански държави, включително и България, са продукт на този геополитически сблъсък. Някои се появиха по-рано, някои - като нас, по-късно. А някои и след нас, като Албания... А както виждате след разпада на Югославия и други държавици. Така че, процесът на разпада на Османската империя и на нейните наследнички  продължава и до ден днешен. И не може да очакваме някакви алтруистични отношения между великите сили по повод някой народ.

Руско - турската война завърши с общоевропейски мир. Конгресът на всички Велики сили потвърждава правото на нас българите да се самоуправляваме на определена територия, макар и разпокъсана на няколко части /създават две автономни държавици, които после се съединяват/. Позитивът от тази война е ясен. Ние не може да си кривим душата и да казваме, че Руско- турската война не е довела до добър резултат за народа ни. Напротив - именно тази война ражда нова България. Друг е въпросът, че решението е общоевропейско, и България вече е част от този европейски концерт.

Ние /България/ даже изпреварихме някои народи с много сериозни традиции. Полша тогава нямаше държавност. Чехия и Словакия нямаха държавност. Ние се появихме на политическата карта на Европа далеч преди някои централноевропейски държави, които са на много по-висок стадий на развитие. Дори само това да е резултатът от договора и войната за нас, е достатъчно да почитаме паметта на загиналите. Но пак казвам - при нас се получава един двояк поглед към Сан Стефано чисто политически, и на всеки Трети март си задаваме този въпрос „Свобода ли е, не е ли свобода?”. Свобода, доколкото е възможно!

Прагматизмът винаги е водещ в международната политика. В международните отношения прагматизмът е номер едно! Сантиментите са за онези, които трябва да викат "УРА!", да взимат оръжието и да решават национални или политически въпроси в окопите, и да умират за това. Не може да има народ, който да умира на фронта, независимо кой е той, без да му бъде представена някаква идеологическа, политическа, културна или религиозна конструкция, която да го обедини около идеята, че трябва да умира.

Варна преди и на 3 март 1878 г.

Във Варна пристигат египетски войски. Египет е с много странен статут - и васал на Османската империя, и под контрола и опеката на Британската империя, заради Суецкия канал. Египетската армия е създадена като британски корпус. Около 20 хиляди души пристигат с кораби във Варна. Корабите първо докарват логистиката - военни болници, комендантски части. След това пристигат редовните войски. Между другото, въвеждат изключителен ред в региона, обесвайки всякакъв вид разбойници без оглед на техният произход и вяра, с което докарват населението в Североизточна България до едно равновесие и спокойствие. Друг е въпросът, че те не участват в Руско - турската война.   Оттеглят се така, както са били транспортирани.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12
Иван Кабуров

Зеленчукопроизодител: Държавата спешно да ограничи сивия сектор в покупко-продажбата на плодове и зеленчуци, да има контрол

Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..

публикувано на 13.02.25 в 11:48